bursa escort Sanayiciler elektrik zammıyla sarsıldı
Reklamı Geç
Advert
Advert

Sanayiciler elektrik zammıyla sarsıldı

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, sanayicilerin 1 Ekim'den itibaren geçerli olan zamlarla bir kez daha sarsıldığını belirterek, üretmenin her geçen gün daha da zorlaştırıldığını söyledi. Antalya'da Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis üyesi ve 19. Grup Cam ve Hırdavat Meslek Komitesi üyesi Raşit Tabaklar ise, enerji bedeli ile dağıtım bedeline yapılan zamlara sosyal medyadan tepki gösterdi. İşyerlerine ait iki faturayı paylaşan Tabaklar, üstüne de “Dağıtım bedeli adı altında öpülüyoruz" diye yazdı.

Sanayiciler elektrik zammıyla sarsıldı
Sanayiciler elektrik zammıyla sarsıldı Kemer Gözcü
Bu içerik 615 kez okundu.
Advert

Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Nisan-Eylül 2018 dönemlerinde yapılan yüzde 94,3'lük elektrik zammının şokunu üzerlerinden atamadan, yeni zam haberleriyle sarsıldıklarını söyledi. 1 Ekim'den itibaren geçerli olan zamlı tarifelerin, sanayi elektriğini bir önceki aya göre yüzde 12,86, doğalgazı ise yüzde 18,5 oranında artıracağını vurgulayan Başkan Bahar, "Bölge sanayicilerinin ekim ayı faturaları, yılbaşından bu yana elektrikte toplamda yüzde 94,52, doğalgazda ise yüzde 68,94 oranında artmış olacak" dedi.

'TAKATİMİZ KALMADI'

Zamlı tarifelerin Bölge sanayicilerinin omuzlarındaki yükü taşınamaz boyutlara ulaştırdığını belirten Ali Bahar, şöyle konuştu:

"Girdi maliyetlerimiz, her geçen gün öngörülemez bir biçimde artmaktadır. Sanayicilerin bu yükü taşıyacak takati kalmamıştır. Girdi maliyetlerinde yaşanan her artış halka enflasyon olarak dönecektir ki bu da halkımızın alım gücünü azaltacaktır. Yapılan bu zamlar istihdamı ve ihracatı da olumsuz yönde etkileyecektir. Günümüz sert rekabet koşullarında sanayicilerin böylesi ağır bir yükü kaldırabilmesi artık imkansız hale gelmiştir. Uzun bir süredir, her platformda sanayicinin üzerindeki yüklerin hafifletilmemesi halinde üretimin durma noktasına geleceğini adeta haykırdık. Ancak omuzlarımızdaki yükler hafifletileceğine daha da artıyor, bu da bazı fabrikalara zarar veriyor."

'TEK ÇARE ÜRETMEK'

Bir evin bir fabrikadan daha ucuz elektrik kullandığı trajikomik bir dönemin yaşandığına dikkati çeken Bahar, "Halkımızın elektriği en avantajlı şekilde kullanması elbette en büyük temennimizdir. Ancak üretimin sekteye uğraması halkımızın sadece elektrik maliyetini değil tüm gider kalemlerinin artmasına neden olacaktır. Daha güçlü ve refah seviyesi daha yüksek bir Türkiye için elimizdeki tek reçete üretmektir. Bunun sağlanabilmesi için de sanayi sektörünün desteklenmesi, önümüzdeki engellerin kaldırılması gerekmektedir" diye konuştu.

ÖKSÜZ YA DA YETİM MİYİZ?

Sektörün birçok sorunla boğuştuğunu anlatan Bahar, "Liman kullanımında uzun yıllardır çözülmeyen sorunlarımız var. Lojistik, toplu ulaşım, toplu konut gibi elzem ancak çözüm önerisi dahi getirilmemiş sorunlarımız var. İhracat yapan sanayicilerimiz Eximbank'tan şikayetçi. Dağ gibi birikmiş onlarca sorun ile tek başına mücadele edip ayakta kalmaya çalışan, ülkesi ve milleti adına elini taşına koyan sanayicilere reva görülen bu muamelenin bir an önce sona ermesini talep ediyoruz. Sanayici olarak bizler öksüz ya da yetim miyiz? Devletimizin güçlü elini, omuzlarımızda rahatlatıcı bir güç olarak görmek istiyoruz" dedi.

ELEKTRİK FATURASI İSYANI

Antalya'da elektrik faturalarına yansıyan yüzde 15, doğalgaza yüzde 9 zam, vatandaşın tepkisini çekti. ATSO Meclis üyesi ve 19. Grup Cam ve Hırdavat Meslek Komitesi üyesi iş insanı Raşit Tabaklar, elektriğe yapılan zamları sosyal medyadan protesto etti. Geçen hafta ATSO'daki toplantıda, bankalardaki faiz oranları ve esnafın durumu ile ilgili konuşan Raşit Tabaklar, POS kesintilerinin yüksek olmasından yakınmıştı. Tabaklar şimdi de elektrik faturalarını gündeme getirdi. İşyerlerine ait iki faturayı sosyal medyadan paylaşan ve üzerine de 'Dağıtım bedeli adı altında öpülüyoruz' diye yazan Raşit Tabaklar, bunun da bir nevi fırsatçılık olduğuna dikkat çekti.

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, elektrik faturalarındaki bazı ibareler konusunda vatandaşın doğru bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. 'Dağıtım Bedeli' adı altında tahsil edilen paraların içinde TRT, kayıp kaçak bedeli, belediye vergisi gibi kalemlerin de bulunduğunu hatırlatan Neşet Gündüz, “Dağıtım bedeli isminden hepimiz rahatsızız. Danıştay, EPDK'nin kayıp kaçak bedeli almasını haklı bulmuştur. Gerekçe olarak da kamunun zarara uğratılmasını göstermiştir. Bu karar tüketicinin önünü kapatmıştır. Tüketici bu konuda sıkıntılıdır" dedi.

Son aylarda yapılan zamlar nedeniyle tüketicinin alın gücünün azaldığına dikkat çeken Başkan Gündüz, şunları söyledi:

“ÖTV'de olduğu gibi dağıtım, kayıp kaçak, belediye vergilerinde de indirime giderek vatandaşın rahatlatılması gerekiyor. Önümüz kış. Vatandaşın enerjiye ihtiyacı var. Elektrik ve doğalgaza yapılan zamma oranla, Ocak ayında işçiye yapılacak ücret artışı arasında uçurum olmamalı."

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X