Advert
TURİZM
Giriş Tarihi : 28-09-2018 00:18   Güncelleme : 28-09-2018 00:18

Kemer, turizmde tüm ezberleri bozacak

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, turizmde tüm ezberlerin bozularak sorunların bütüncül bir şekilde ele alınacağını ve daha güçlü bir Antalya markası inşa edileceğini söyledi. Vali Karaloğlu, “Bunun içinde en uygun alt destinasyon Kemer’dir. Kemer son derece butik bir şehir. İnsanları 12 ay Kemer’e getirmemiz için kendi ezberlerimizi bozmamız lazım” dedi.

Kemer, turizmde tüm ezberleri bozacak

Vali Münir Karaloğlu, AKTOB’un Eylül ayı Değerlendirme Toplantısına katıldı. Kemer’e bağlı Beldibi Mahallesi’ndeki bir otelde düzenlenen toplantıya Vali Münir Karaloğlu’nun yanı sıra Kemer Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Şener Gürler ve sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda turizmcilere seslenen Vali Karaloğlu, turizmde tüm ezberlerin bozularak sorunların bütüncül bir şekilde ele alınacağını ve daha güçlü bir Antalya markası inşa edeceklerini aktardı. 

“ANTALYA’YA GÜVENİYORUM”

Toplantıda yaptığı açılış konuşmasında, 2016 yılında Antalya’da göreve başladığında en büyük problemin turizm sektöründe olduğunu belirten Vali Karaloğlu, 2016 yılı krizin en ateşli dönemiydi. Kemer’deki otellerin yüzde 40’ı kapalıydı. Birde bugün geldiğimiz noktaya bakın. 2017’de 10 milyon rakamını size güvenerek söyledim. Ben sektöre ve Antalya’ya güveniyordum. Bu krizi Antalya’nın çok rahat aşabileceğini biliyordum. Öyle de oldu. 2017 toparlanma yılı, 2018 sıçrama, 2019-2020 ise esas meyve toplama sezonu olacak. Özellikle rakamsal ve gelir olarak. 2019-2020 sezonunda turist başına 1000 doların üzerine çıkacağız. Bu başarı hepimizin sizleri kutluyorum” dedi.

“MEVSİMSELLİK SORUNUNU ÇÖZMELİ TURİZMİ 12 AYA YAYMALIYIZ”

Vali Karaloğlu, Antalya olarak en önemli sorunun mevsimsellik sorunu olduğuna vurgu yaparak, mevsimsellik sorununu çözmek ve turizmi 12 aya yaymak için çalışmalıyız. Bizim bir ezberimiz var. Bu ezberleri bozmazsak, yeni şeyler düşünüp, yeni şeyler tasarlayıp yapmazsak, bu mevsimi uzatamayız. Ürünü çeşitlendirmeden ve derinleştirmeden, pazarı çeşitlendirmeden, markayı güçlendirmeden, yeni tanıtım stratejileri yapmadan bu sorunları çözemeyiz. Sorunları bütüncül bir bakışla yeniden ele alıp düzeltmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“EZBERLERİMİZİ BOZMAMIZ LAZIM”

Antalya’nın her bölgesinde 12 ay turizmi başlatacağız demenin inandırıcı olmayacağına değinen Vali Karaloğlu, bir noktadan da başlamak gerektiğine vurgu yaptı. Antalya’da bir alt destinasyon seçerek, bu bölgede farklı şeyleri deneyerek, test ederek başarıya ulaşmayı ve bu başarıyı Antalya ve Türkiye’ye taşımayı amaçladıklarını aktaran Vali Karaloğlu “Bunun içinde en uygun alt destinasyon Kemer’dir. Kemer son derece butik bir şehir. Kemer’de sadece konaklama tesisleri değil, tarihi varlığı, kültürü, doğal güzellikleri, Phaselis, Tahtalı, Göynük Kanyonu, Çıralı gibi sahip olduğu dünyaca ünlü merkezleriyle bu işe en uygun şehirdir. Ama bunu yapabilmek için sadece otelleri açık tutmak yetmez. Buraya gelecek insanları memnun edecek kaliteli yeme içme mekânlarımız olmazsa, kaliteli eğlence mekânlarımız, kaliteli alışveriş mekânlarınız olmazsa insanları 12 ay Kemer’e getirmemiz mümkün olmaz. Bunun için kendi ezberlerimizi bozmamız lazım” şeklinde konuştu.

“SIFIR ATIK PROJESİ OTELLERDE UYGULANMALI”

Turizmin çevreyle birebir ilişkili olduğunu belirten Vali Karaloğlu, turizm şehri olarak çevreye duyarlı olunması ve çevrenin her koşulda korunması gerektiğinin altını çizerek Emine Erdoğan’ın Türkiye’de başlattığı Sıfır Atık Projesi’ni Antalya’da otellerin uygulaması için çağrıda bulundu.  

Vali Münir Karaloğlu, “Birkaç otelimiz Antalya’da sıfır atık projesine başladı. Bunu arzu eden oteller varsa AKTOB olarak bir çalışma yapalım Çevre ve Şehircilik Bakanlığından uzmanlarımızı getirelim. Otellerimizin bu konuyla ilgili sorumlularına ve yetkililerine eğitimler verelim. Bizim otellerimiz, sıfır atıkla çalışıyor diyebilelim. Bunun tanıtımlarda propagandasını yapalım. Yeter ki siz talep edin” dedi.

2016’da iç pazar zayıflığından dolayı yaşanan sıkıntıya dikkat çeken Karaloğlu, “İç pazarı yüzde 25’in altına düşürmemek lazım bu konuda fedakârlık yapmak gerekiyorsa, krizleri ön görerek ve çözümüne odaklanarak 2019-2020’de iç pazarı dağıtmayalım” diyerek turizmcilere uyarıda bulundu.

“ANTALYA EN ŞANSLI DÖNEMİNİ YAŞIYOR”

Antalya’nın bu yıl en şanslı dönemini yaşadığını belirten Vali Karaloğlu, Antalya için çalışan bir Bakanımız vardı Mevlüt Çavuşoğlu, şimdi birde sizin içinizden gelen, Türkiye’de turizmin en yenilikçi isimleri arasında olan sizin de bizimde derdimizi çok iyi bilen Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanımız oldu. Bunu Antalya için fırsata çevirmeliyiz. İşbirliğiyle hem Antalya hem de Kemer’de hedeflediğimiz çalışmaları en iyi şekilde yapmalıyız” dedi.

(Haber Merkezi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA