bursa escort Canıdar, Kemer’de LÖSEV’i anlattı
Reklamı Geç
Advert
Advert

Canıdar, Kemer’de LÖSEV’i anlattı

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı'nın (LÖSEV) Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar, LÖSEV'in çalışmaları ve lösemi hastaları hakkında bilgi vermek için Kemer’i ziyaret etti. Gazetemizi de ziyaret eden Canıdar, LÖSEV ile ilgili ve Kemer’de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Canıdar, Kemer’de LÖSEV’i anlattı
Canıdar, Kemer’de LÖSEV’i anlattı Kemer Gözcü
Bu içerik 1124 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN - Şüheda DAYANTÜRK

LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar, LÖSEV'in çalışmaları ve lösemi hastaları hakkında bilgi vermek için Kemer’i ziyaret etti. Gazetemizi de ziyaret eden Canıdar, LÖSEV ile ilgili ve Kemer’de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. LÖSEV'in devlet destekli değil tamamen bağışlarla ayakta duran bir sivil toplum kuruluşu olduğunu dile getiren Canıdar, LÖSEV'in merkezi Ankara olmak üzere 7 şehirde şubelerinin olduğunu ve bunlardan birinin de Isparta ve Burdur'u da kapsayan Antalya şubesi olduğunu söyledi. 

‘TÜM KANSERLİ HASTALARA BAKIYORUZ’

LÖSEV’in 1998 yılında Pediatrik Hematolog, Onkolog Dr. Üstün Ezer tarafından kurulduğunu aktaran Tutku Canıdar, “Devlet destekli değildir, bağışlarla ayakta duran bir vakıftır. Merkezimiz Ankara, ancak şuanda 7 şehirde şubemiz var. Bunlardan bir tanesi de Antalya’da haliyle Kemer’de bize bağlı. Antalya’da yaklaşık bin kişinin üzerinde hastamız var. Kemer’de 21 hastamız var ve sadece lösemili çocuklara değil tüm kanserli hastalara bakıyoruz çocuk veya yetişkin fark etmeksizin” dedi.

‘ANTALYA SAĞLIK GÖÇÜ ALAN BİR YER’

Canıdar, “Bize kayıtlı olan yüzde 85’ten fazla hastamız ya asgari ücret ile geçiniyor ya da hiçbir gelire sahip değil. Hal böyle olunca da gerçekten ciddi desteklere ihtiyaçları oluyor. Çünkü lösemi gibi bir hastalığın tedavisi toplam 3 yıl sürüyor ve Antalya çok ciddi bu konuda. Çünkü sağlık göçü alan bir yer, aile Antalya’ya göç ediyor ve çocukla anne hastanede kalırken baba ciddi mağduriyet yaşıyor.”

'HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ’

LÖSEV’de sistemin nasıl işlediği konusunda da bilgiler veren Canıdar, “Öncelikle hastalarımızın hastaneden hasta kaydını alıyoruz. Ardından da ev ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Eve gidip maddi manevi gelir gider kişi sayısı hastalığın şekli olan düzeyine bakılıp merkeze raporlama yapılıyor. Bu raporlamanın ardından aylık olarak düzenli tedavileri boyunca eğer çocuksa anne hesabına yetişkinse kendi hesabına maddi destekler yapıyoruz. Eğer çocuğumuz bir üniversite öğrencisiyse burs yardımı yapıyoruz. Bunlar bizim maddi desteklerimiz, birde ayni desteklerimiz var. Ev ziyaretinde tespit ettiğimiz eksiklikleri tamamlamaya çalışıyoruz; et, gıda, kırtasiye, kıyafet, beyaz eşya gibi aklınıza gelebilen her şey. Çünkü et çok önemli, kemoterapi gördükleri için proteine ihtiyaç var. Proteinde ette var. Onun için et yardımlarımızı düzenli olarak ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu sebepten 365 gün adak et bağışı alıyoruz. Kurban Bayramı da bizim için çok önem arz ediyor. Gıdalarını eksik etmemeye çalışıyoruz. Diğer yandan kıyafetleri olsun, okul döneminde kırtasiye malzemeleri olsun bunun gibi ayni destekler yapıyoruz. Artı sosyal destekler yapıyoruz. Sosyal destek dediğimiz şey şu; çok zorlu bir süreç atlatıyorlar anne baba çocuk olarak. Onlara düzenli olarak mesela psikolog, doktor ve beslenme uzmanı eşliğinde eğitimler veriyoruz ya da çocuklarımızı toplayıp, onlarla çok güzel gönüllerince eğlenebilecekleri bir gün geçirtip hediyeler veriyoruz ve bunu gibi onları toplumdan uzaklaştırmamaya sosyalleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

‘İNSAN İSTEDİKTEN SONRA…’

İnsanların istedikten sonra yapabilecekleri maddiyatın dışında çok ciddi yardımlar olduğunun altını çizen Tutku Canıdar,“Dediğim gibi Kemer’de 21 hastamız var ve aynı sistem burada da geçerli. Sonuçta biz bağışlarla ayakta duran bir vakıfız. Ama bağış deyince insanların aklına sadece maddiyat geliyor. Ancak öyle değil. Sonuçta şunu iddia ediyorum, insan istedikten sonra yapabileceği maddiyatın dışında çok ciddi yardımlar var. Ne gibi yardımlar; biz birinci el her şeyi kabul ediyoruz. İkinci elde her şeyi kabul ediyoruz. Başkasına verdiğimizde incitmeyecek boyutta. Buradaki ikinci el yardımları hastamıza vermiyoruz, ama bir hasta evine gittiğimiz zaman eğer kardeşi annesi babası varsa ikinci elleri onlara veriyoruz. Birinci elleri ise çocuğumuza verebiliyoruz. Adak et ve Kurban Bayramı’nda et kabul ediyoruz. Ramazan Bayramı’nda koli yardımlarını kabul ediyoruz. Çocuklarınızın giymediği ikinci el kıyafetleri okuduğu kitapları kabul ediyoruz. Bütün bunları yapabiliyoruz” dedi.

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLERLE EĞİTİM DESTEĞİ

Antalya’da cumartesi günleri gönüllü öğretmenler ile eğitim desteği vermeye de başladıklarını aktaran Canıdar,“Tümfikirlere açığız. Kemer’de böyle bir etkinlik yapabiliriz ve sosyalleştirme adına çocuklarımızı da bu etkinliğe davet edebiliriz.Mesela en son Kemer’de bir tane resim öğretmeni çocuklarının yaptığı resimleri bize getirdi. Yani bunun çok sonu olmayan bir şey. Hani insan sadece yardım etmek istesin, yapılabilecek onlarca şey var. Açıkçası bizim çocuklarımızın bazıları 3 yıl kadar okula gidemiyorlar ve evde eğitim görüyorlar. Biz Antalya’da mesela cumartesi günleri gönüllü öğretmenlerimizle eğitim desteği başlattık. Ama Kemer gel git çok zor. Ama gönüllü öğretmenlik aracılığı ile çocuklarımızın eksik kaldığı taraflarını buradaki duyarlı insanlarla da buluşturabiliriz.”  

‘KEMER’DE SEMİNERLER VERMEK İSTİYORUZ’

Kemer’de de devlet veya özel fark etmeksizin tüm okullarda LÖSEV’in faaliyetleri hakkında seminerler vermek istediklerini ifa eden Tutku Canıdar,“Biz Antalya şube olarak Burdur, Isparta, Alanya, Kemer ve bu çevredeki her yer bize bağlı. Bütün işleyişler bu şekilde geçerli. Biz düzenli olarak geliyoruz ve önemli noktalarda ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ama diğer önemli konu şu; biz anaokulundan üniversiteye kadar tüm okulları kamu kurum ve kuruluşlarını gezip seminer veriyoruz. Bu seminerler yaklaşık yarım saat sürüyor. Lösemi ve kanserin belirtilerini ve nedenlerini anlatıyoruz. LÖSEV ile ilgili işleyişi anlatıyoruz. Bu sene Kemer’e de geleceğiz ve Kemer’deki devlet veya özel fark etmeksizin tüm okullarda bu semineri vermek istiyoruz. Onun için biz zaten okullara dokunacağız. Ama bu haberi okuyup ta bir rehber öğretmen bir okul yöneticisi bir öğretmense bize de ulaşabilirler. Okullarının müsait olduğu zaman diliminde gelip bu seminerleri verip çocuklarımızı bilinçlendirmeyi çok istiyoruz. Çünkü bu çok önemli bir konu” dedi.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

LÖSEV’in adını kullanarak para isteyen dolanıcılar konusunda vatandaşları uyaran Canıdar,“Dolandırıcılara dikkat etmek gerekiyor. Çünkü adımızı kullanarak kapı kapı dolaşıp sokakta insanları durdurup para topluyorlar. LÖSEV’in böyle bir işleyişi yok. Kapı kapı dolaşıp para toplamaz. Böyle insanlara prim vermemeleri gerekiyor. Merkezimiz Ankara’da şubemiz Antalya’da Lara bölgesinde Akra Barut Otel’in oradayız. 0242-3160663 bizim telefon numaramız, losev.org.tr bizim web adresimiz. Kafalarına ne takılırsa takılsın herhangi bir soru ile ilgili bize ulaşabilirler” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X