bursa escort ‘Yüzyılın fırsatını kaçırmayın’
Reklamı Geç
Advert
Advert

‘Yüzyılın fırsatını kaçırmayın’

Canik Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Canik, Kemer’de imar ve ruhsatlandırmalar ile ilgi yaşanan baskının ortadan kalkması için Kemerlileri İmar Barışı’ndan yararlanmaya çağırdı. Canik, imar barışının yüzyılın fırsatı olduğunu belirterek, "31 Ekim'e kadar Kemer’deki tüm vatandaşlarımızın ve tüm yapı sahiplerinin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekiyor" dedi.

‘Yüzyılın fırsatını kaçırmayın’
‘Yüzyılın fırsatını kaçırmayın’ Kemer Gözcü
Bu içerik 2016 kez okundu.
Advert

Şüheda DAYANTÜRK

Türkiye’deki 26 milyon konutun 13 milyonunu ilgilendiren ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan binaları kapsayan imar barışı için başvurular devam ediyor. Ruhsatsız yapılar, ruhsatlı olup ruhsata aykırı imalatlar, iskan alamamış ya da iskanlı fakat daha sonradan değişiklik ve ilaveler yapılmış yapıları kapsayan imar affı için başvurular 31 Ekim’e kadar sürecek. 

CANİK: FIRSATTAN YARARLANIN

Canik Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Canik, yüzyılın fırsatı olan imar barışı için Kemerlileri fırsattan yararlanmaya çağrısında bulundu. Canik yaptığı açıklamada, “Son 30 yıldır Kemer ve Bölgemizde İmâr ve Ruhsatlandırmalar ile yaşananlar ortada. Oturduğumuz ev ve işyerlerimizin bir baskı aracı olarak nasıl kullanıldığını Kemer’deki herkes çok iyi biliyor. Siyaseten seçilmişlere yakın olmayan hatta karşısında olan vatandaşlarımıza ciddi zorluklar çıkarıldığına bende dahil herkes şahit oldu. Bu keyfi uygulamalardan dolayı birçok kişi ve işletmeler Kemer’e küstü ve terk etti. Vatandaşlarımızın bir kısmı ise otoriteye boyun eğerek, sessiz kalıp hürriyetlerinin ipotek altına alınmasına müsaade etmek zorunda kaldılar. O açıdan Kemerimizin ve Bölgemizin yeni bir ‘Beyaz Sayfa’ açması gerekiyor. Bunun için de için devletimizin sunduğu ve yüzyılın fırsatı olan imar barışından Kemer’deki tüm vatandaşlarımızın ve tüm yapı sahiplerinin yararlanması gerekiyor. Bu sayede gelecekte kim seçilir ise seçilsin ev ve işyerlerinde endişe ile oturmayız" dedi.

İMAR BARIŞI NE SAĞLAYACAK?

Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılar için daha önce alınmış olan yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek. Yapıların ait olduğu abone grubu dikkate alınarak, geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek, arsası problemsiz her yapı kat mülkiyetine geçmiş olacak. Daha önce kredi çekilemeyen birçok taşınmaz krediye uygun hale gelecek. Barış ile vatandaş kendisini devlete ve belediyeye karşı tanıtmış olacak, husumet son bulacak. İmar Barışı için 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendirdiği kuruluşlara başvuru yapılabilecek. Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek.

İMAR BARIŞI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 E-devlet şifresiGeçerli bir cep telefonu numarası,Geçerli bir e-posta adresiBeyan edilecek yapının adresi,Tapusu varsa ada ve parsel bilgileriToplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2),Yapıdaki konut ve işyeri sayısıArsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek), İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi ve Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvurulacak. İmar barışına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için başvuru süreci 8 Haziran'da başladı ve 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek başvurularda başvuruda bulunan kişiler kayıt bedellerini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyebilecek.

Yapılacak başvuru için yapı maliyeti, arsa emlak değeri toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda ise yüzde 5 olarak yatırılacak. İmar barışı ile konutu tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşların cezaları iptal edilecek ve elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılabilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek. Ancak yüzde 3’ün tek tip olarak uygulanması öngörülüyor.

Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak. Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak. Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek. İmar Barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. İmar affı için Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara da müracaat edilebiliyor. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X