bursa escort 'Huzursuz bacak sendromu'na dikkat
Advert

'Huzursuz bacak sendromu'na dikkat

Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, gece uykusundan uyandıran 'huzursuz bacak sendromu'nun genç ve orta yaş gruplarda görülme oranının yüzde 5 oranında olduğunu, pek çok hastanın hastalığın farkında olmadığını kaydetti.

'Huzursuz bacak sendromu'na dikkat
'Huzursuz bacak sendromu'na dikkat Kemer Gözcü
Bu içerik 922 kez okundu.
Advert

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, 'huzursuz bacak sendromu' hakkında bilgi verdi. Pek çok kişiyi gece uykusundan uyandıran hastalığın genç ve orta yaşlarda görülme oranının yüzde 5, 60 yaş üzerinde yüzde 20'ye çıkabildiğini kaydeden Dr. Yazman, hastaların çoğunun böyle bir hastalığının olduğunu bilmediği için tedavi olamadan bu sorunla yaşamak durumunda kaldığını ifade etti.

Kafein, hamilelik ve uykusuz kalma gibi durumlarda tetiklenen şikayetlerin, yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltılabildiğini vurgulayan Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, huzursuz bacak sendromunun özellikle geceleri istirahatte ortaya çıkan, etkilenen bacağı hareket ettirme ihtiyacı ile birlikte baldır ve ayaklarda hatta bazen kollarda uyuşma, karıncalanma, uyuşukluk, yanma, iğnelenme, ağrı ile kendini gösteren nörolojik bir rahatsızlık olduğunu söyledi. Genellikle her iki bacağı birden etkileyen hastalık nadiren kollara, ellere ve vücudun başka bir yerine yayılabildiğine de değinen Dr. Yazman, "Erken başlayan huzursuz bacak sendromu genetik geçişli olabilir" dedi.

ŞİKAYETLER GECELERİ ARTAR

Huzursuz bacak sendromu olan hastaların birçoğunda uyku sırasında belirli aralıklarla bacaklarda ortaya çıkan periyodik ve istemsiz bacak hareketlerinin söz konusu olduğuna değinen Dr. Yazman, "Bu da uykuya dalmayı zorlaştırır. Birçok hastada uyuşukluk ve huzursuzluk, akşam ve gecenin ilerleyen saatlerinde daha rahatsız edici olur. Hareketsizlik ile şikayetler artar, hareketle birlikte de zaman içinde azalır. Bacaklarda huzursuzluk, uyuşma, yanma, ağrı hissedildiğinde, yataktan kalkıp ev içinde yürüyüşler yapmak yararlı olabilir. Fakat şeker hastalarında sık görülen polinöropatide, uyuşukluk ve yanma şikayetleri hareketle de değişmez. Hastalığın şiddeti hastadan hastaya farklılık göstererek, zaman içinde artıp azalabilir" diye konuştu.

ŞİKAYETLERE YOL AÇAN RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT!

Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, huzursuz bacak sendromunun nedeni tam olarak bilinmediğini söyledi. Dr. Yazman, hastalığı tetikleyen nedenleri şöyle sıraladı:

"Şeker hastalığı, hamilelik, tiroid bezinin az çalışması ya da çalışmaması, ağır metal toksinlere maruz kalmak, sinir iltihapları, bazı hormonal hastalıklar, kansızlık ve demir eksikliği, sigara içmek, gereğinden fazla kafein tüketmek, alkol, vitamin ve mineral eksikliği ile ilişkili olabilen böbrek yetmezliği, bacaklarda dolaşım bozukluğu ve varis, antidepresan ve mide koruyucular gibi bazı ilaçlar."  (DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa