bursa escort Lyrboton Kome, ziyaretçiyle buluşuyor
Advert

Lyrboton Kome, ziyaretçiyle buluşuyor

Kepez Belediyesi öncülüğünde gün yüzüne çıkarılan ve arkeopark olarak kent kültürüne kazandırılan Lyrboton Kome, ziyaretçilerine kapılarını aralıyor.

Lyrboton Kome, ziyaretçiyle buluşuyor
Lyrboton Kome, ziyaretçiyle buluşuyor Kemer Gözcü
Bu içerik 462 kez okundu.
Advert

Antalya'da, 2 bin 200 yıllık geçmişi olan Lyrboton Kome, 20 Eylül Perşembe günü saat 11.00'da düzenlenecek törenle açılıyor. Perge Antik Kenti'ne ait ve o dönemde zeytin yağı üretim köyü olan Lyrboton Kome, Kepez Belediyesi öncülüğünde, Antalya Müzesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile gün yüzüne çıkarıldı. Arete Kulesi bölgesindeki bitki temizliği ile başlayan çalışmalar, tarihi şehrin ana yolu çevresinde, zeytinyağı işliklerinde, Roma Dönemi hamam kalıntısında, Bizans dönemi kiliselerinde, sivil konutlardaki arkeolojik kazı çalışmaları ile devam etti.

GEZİ YOLU İLE TARİHE YOLCULUK

Antalya'da bir ilk olan arkeopark düzenlemesi ile Kepez Belediyesi, tarihi kente ulaşımı sağlayan toprak araç yolunu genişletti. Ziyarete açılacak merkezi kalıntıların arasından geçen ana yerleşim aksı üzerindeki gezi yoluna kırmızı toprak serildi. Kızılçam ormanının içerisinden geçen yolda yürüyecek olan ziyaretçiler, 2 bin 200 yıllık tarihi geçmişi olan kalıntıları da görebilecek. Gezinti yolunun çevresine ise bilgilendirme levhaları yapıldı. (DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa