bursa escort 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü
Advert

15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü

Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'de ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser türünün prostat kanseri olduğunu söyledi.

15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü
15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü Kemer Gözcü
Bu içerik 956 kez okundu.
Advert

Şüheda DAYANTÜRK

Kemer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ceren Avanos İnce, 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, her yıl 100 bin erkekten 39'una teşhisi konulan prostat kanserinin kesin nedenlerinin henüz bilinmediğini ve yaş ilerledikçe kişinin prostat kanseri olma riskinin arttığını belirtti. Baba ve kardeş gibi birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riskinin diğer insanlara göre iki kat daha yüksek olduğunu ifade eden Dr. Ceren Avanos İnce, şunları kaydetti: 

"Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Mesanenin (idrar kesesi) altında yer alır. Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanseri gelişebilir. Hayvansal gıdalarda bulunan yağlar, tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı gibi hayvansal yağlar ve kırmızı etten zengin, sebze ve meyveden fakir beslenme alışkanlığı prostat kanseri riskini arttırabilmektedir. Prostat kanseri erken evrede hiçbir belirti vermez.

‘SIK İDRARA ÇIKMAK BELİRTİSİ OLABİLİR’

Kanser dokusu büyüdükçe sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, kesik kesik idrar yapma, zor idrar yapma, ağrılı idrar yapma, kanlı idrar ve kanlı meni gibi bazı şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermez ama bir ipucu olabilir. Bu yakınmalardan en az biri olduğunda, üroloji (bevliye) uzmanına başvurulmalıdır."

‘ERKEN TANI VE TEDAVİ HAYAT KURTARICIDIR’

Erken tanı ve tedavinin hayat kurtarıcı olduğuna dikkati çeken Dr. Ceren Avanos İnce, "Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli muayene olması erken tanı konulması açısından önemlidir. Tüm kanserlerde olduğu gibi sebze ve meyveden zengin, sağlıklı beslenme alışkanlıkları, yürüme, koşma, bisiklete binme ve yüzme gibi fiziksel aktivite yapma, sağlıklı kiloda olma ve bu kiloda kalma prostat kanseri riskini azaltabilir. Aile hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir" ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa