bursa escort Ayışığı Koyu’nda manzara değişmiyor
Advert

Ayışığı Koyu’nda manzara değişmiyor

Her yıl binlerce turisti ağırlayan Ayışığı Koyu’nda her yıl olduğu gibi bu yılda manzara değişmedi. Özellikle hafta sonları Antalyalıların akın ettiği Ayışığı Koyu’nda tur tekneleri ve su sporlarına ait sürat teknelerinin plaj kısmına kadar yanaşmaları turistleri tehdit ediyor. Çevre kirliliğine de neden olan teknelere turistlerin yanı sıra bazı işletmeciler de tepki gösteriyor. Öte yandan yürüyüş yolundaki boş ve kırılmış içki şişeleri ile gelişi güzel atılmış çöplerde turistlerin tepki gösterdiği diğer konular arasında yer alıyor.

Ayışığı Koyu’nda manzara değişmiyor
Ayışığı Koyu’nda manzara değişmiyor Kemer Gözcü
Bu içerik 2608 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ahmet Duran YENİGÜN

Antalya’nın gözde ilçelerinden Kemer’de bulunan Ayışığı Koyu, yerli ve yabancı turistlerin her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Özellikle hafta sonu Antalyalıların akınına uğrayan ve pek çok işletmeyi de içinde barındıran Ayışığı Koyu’nda tatilciler denizin tadını çıkarmaya çalışırken tur ve su sporlarına ait sürat tekneleri yüzünden tehdit altında kalıyor. Korunaklı bir koy olan ve daha önce tekne girişlerine kapatılan Ayışığı Koyu’na tekneler özel izinler ile giriş yapmayı sürdürüyor. Turistlerin ve bazı işletmelerin şikâyet etmesine rağmen yetkililer özel izin yüzünden hiçbir işlem yapamıyor. Özellikle Idyros Antik Kenti’nin su altında kalan kalıntılarının da koyda yer alması nedeniyle daha önce teknelerin demir atması da yasaklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde gazetemize gelen şikayetler üzerine Ayışığı Koyu’nu gezen gazetemiz muhabirleri çevre kirliğinin yanı sıra teknelerin turistler arasında hızla seyrettiğini gözlemledi. Su sporlarında tekne arkasında muz veya bot üzerinde aktiviteler gerçekleştirirken yüzmeyi tercih eden tatilciler unutuluyor. Birçok turistin ilgi gösterdiği su sporlarında sürat tekneleri ve jetskiler, yüzmekte olan insanların arasında süratli bir şekilde geçmesi kazalara adeta davetiye çıkarıyor. Daha önce belli bir alan içerisinde yapılan su sporlarının şimdilerde ise özel izinle uygunsuz bir biçimde gerçekleştiriliyor.

YÜRÜYÜŞ YOLU ÇÖPLÜK YOLU OLDU

Öte yandan Yörük Parkı altında kalan yürüyüş yolu ise içler acısı durumda. Yürüyüş yolu yerine çöplük yoluna dönüşen yolda kırık ve boş içki şişeleri dikkat çekiyor. Turistlerin ve yerli halkın kayalar üzerine oturarak denizi izlediği, balık tuttuğu ve fotoğraf çektirdiği yolda kirliliğin yanı sıra bazı tekne sahipleri teknelerini kayalıklara bağlayarak tur yapıyor. Kemer Belediyesi ise konu ile ilgili kısmı olarak temizlik işlemi yapıyor. Çöplük haline gelen yolu gören turistler ise olanlara tepki göstermesine rağmen kirlilik her yıl olduğu gibi bu yılda devam ediyor.

TURİZM BALTALANIYOR

Bu duruma koya gelen yerli ve yabancı turistler ile bazı işletmeciler tepki gösteriyor. Turistler, Ayışığı Koyu’nun çok güzel olduğunu, fakat denizin ve koyun etrafının temiz olmadığını dile getirirken işletmeciler, “Kemer’de turistlerin ve vatandaşların nefes alabileceği, tek yer burası. Bu durum koya çok zarar veriyor. Burada 10 ya da 15 tekne sahibini mutlu etmek için turizm baltalanıyor. Turistler bu durumdan çok şikayetçi. Biz teknecilerin de mağdur olmasını istemiyoruz. Onlara da yol gösterilmeli ve bu doğrultuda bir çözüm bulunmalı” dediler.

Kemer’e tatile gelen ve çok beğendiğini dile getiren yerli bir tatilci ise, “İnsanlar burada kısıtlı olan zamanlarını değerlendirmek, tatil yapmak ve dinlenmek için geliyorlar. Ayışığı Koyu’nu, böyle hayal etmemiştim. Koy temiz değil. Yetkililerin, bu konuya el koyması gerekiyor. Çünkü insanlar burada denize girmek istiyor ama söz konusu manzara nedeniyle, geri dönüyorlar. En önemlisi de ciddi bir çevre kirliliği yaşanıyor” dedi.

‘HAYALİMİZDE BÖYLE BİR KEMER YOKTU’

Rusya’dan Kemer’e tatile gelen bir çift de Ayışığı Koyu’nun çok güzel olduğunu fakat teknelerin, denizi kirlettiği ifade ettiler. Bu durumun kendilerini rahatsız ettiğini anlatan Rus çift, “Biz buraya tatil yapmak, dinlenmek ve denize girmek için geldik ama sadece yatları izliyoruz. Bu yatların, böyle muhteşem bir koyda bekletilmesi inanılmaz. Hayalimizde böyle bir Kemer yoktu” şeklinde konuştular.

İstanbul’dan tatile gelen bir tatilci ise Kemer’i çok beğendiğini kaydederek “Ayışığı Koyu, gerçekten manzarasıyla ve deniziyle harika bir yer. Fakat yatların ve teknelerin, bu alanda beklemesi ve girmesi çok yanlış. Sonuçta buraya, dünyanın her yerinden turist geliyor ve bu manzarayı görünce denize girmek istemiyorlar. Buna, bizzat şahit oldum. Biz, daha çok güneşleniyoruz. Denize girmek, bu manzara karşısında biraz caydırıcı oluyor açıkçası. Uzun vadede bu yatlar ve tekneler koya, çok zarar verir. Özellikle yürüyüş yolu olan yer pislikten geçilmiyor. Güneşlenip kaldığım otele döneceğim. Kemer’in muhteşem bir doğası var bu tür yanlışlarla bölgede çevre kirliliğinin yaşanmasını bir vatandaş olarak istemem. Umarım zamanla bir çare bulunur ve koy kirlenmekten kurtulur” diye konuştu.

Ayışığı Koyu Ayışığı Plajı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa