bursa escort Ateş kuşu yuvaya dönüyor
Advert

Ateş kuşu yuvaya dönüyor

Yangın sezonu süresince Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne tahsis edilen Türk Hava Kurumu (THK) ateş kuşları, yuvaya dönmeye hazırlanıyor. Sezon boyunca 51 yangına müdahale eden CL-215, 99 saat 55 dakika uçuş gerçekleştirdi.

Ateş kuşu yuvaya dönüyor
Ateş kuşu yuvaya dönüyor Kemer Gözcü
Bu içerik 424 kez okundu.
Advert

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yüksek yangın riskinin olduğu yaz aylarında bölgede görev yapmak üzere THK'ndan tahsis edilen CL-215 tipi amfibik yangın söndürme uçağı, ay sonunda görevini tamamlıyor. 31 Eylül günü görev süresini dolduracak olan yangın söndürme uçağı, Ankara'ya dönecek. 4'ü pilot olmak üzere 12 personelin görev yaptığı yangın söndürme uçağı, sezon boyunca 99 saat 55 dakika havada kaldı. 51 noktada çıkan orman yangınlarına müdahale eden CL-125, Organize Sanayi Bölgesi'nde meydana gelen bir fabrika yangınının söndürme çalışmalarında da aktif görev aldı. Alevlerin üzerine her sortisinde 6 ton su ve köpük bırakan CL-125, toplamda 202 kez depo kapaklarını alevlerin üzerinde açtı.

THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, ateş kuşunun görevini en iyi şekilde yerine getirdiğini belirtti. Yüceliş, "CL-215'ler havada en az dört saat kalabilme özelliğine sahip. Bu uçaklar, fedakar milletimizin bağışlarıyla THK'nın aldığı uçaklardır. Orman Genel Müdürlüğü işbirliğiyle bu önemli görevleri yerine getirmektedir. Hem milli hem de insanlığın serveti ormanları koruyabilmek gurur vesilesidir. Bir tek ağacı bile kurtarabilmek ayrı bir mutluluk kaynağı" dedi.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa