bursa escort Elmalı'da güreş heyecanı başlıyor
Advert

Elmalı'da güreş heyecanı başlıyor

Elmalı ilçesinde bu yıl 666'ncısı düzenlenecek Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri hafta sonu gerçekleştirilecek.

Elmalı'da güreş heyecanı başlıyor
Elmalı'da güreş heyecanı başlıyor Kemer Gözcü
Bu içerik 760 kez okundu.
Advert

Türk Tarihi'nin en eski yağlı pehlivan güreşleri olan, "Türk'ün İlk Er Meydanı" Elmalı'da güreş heyecanı başlıyor. Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin'in girişimleriyle kalitesi her sene yükselen Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'ni Türkiye'nin dört bir yanından gelecek güreş severler izleyecek.

7 Eylül günü cuma namazından sonra Cumhuriyet Meydanı'nda açılış programıyla başlayacak güreşler, ardından pehlivanların Türk bayrakları eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'ndan yola çıkıp 1998 Kırkpınar Başpehlivanı Recep Gürbüz'ün kabrini ziyaretiyle devam edecek. Ardından Elmalı Er Meydanı'na geçiş yapılacak ve müsabakalar için kurban kesildikten sonra güreşler başlayacak.

Bu sene 1500'ün üzerinde pehlivanın kol bağlaması beklenen yağlı pehlivan güreşlerinde ilk müsabakalar cuma günü başlayacak. Cumartesi büyük, orta ve başaltı boyların kura çekiminin ardından başpehlivanlar 1 ve 2. tur maçlarına çıkacak. Elmalı güreşlerinde büyük ortaya kadar boy atlama sistemi de uygulanacak.

Nefes kesen yağlı pehlivan güreşleri pazar günü 3 ve 4. tur müsabakalarının ardından çeyrek final ve yarı final müsabakalarıyla devam edecek. Türk'ün ilk meydanı Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin başpehlivanını saat 18.00'de başlayacak final müsabakası belirleyecek. Elmalı'da 5 yıldır üst üste başpehlivanlığı kaptırmayan Orhan Okulu, bu sene de başpehlivan olursa altın kemerin ikinci kez ebedi sahibi olacak.

Yağlı güreşin yaşayan efsanesi Ahmet Taşçı 1989, 90, 91, 92 ve 93 senelerinde Elmalı başpehlivanı olarak Elmalı rekorunu elinde bulunduruyor. Geçen sene bu rekoru egale eden Orhan Okulu, bu sene de kazanması durumunda Ahmet Taşçı'nın rekorunu da geçmiş olacak.

666. Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde İsmail Balaban, Recep Kara, Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur ve Fatih Atlı gibi çok önemli başpehlivanlar da yer alacak. (DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa