bursa escort Ayakkabıcı esnafı Sobacılar Çarşısı’na taşındı
Advert

Ayakkabıcı esnafı Sobacılar Çarşısı’na taşındı

Balbey Cami yanındaki sokakta ilkel şartlarda mesleklerini icra etmeye çalışan ayakkabı tamircileri, Büyükşehir Belediyesi’nin Sobacılar Çarşısı’nda yaptığı modern dükkânlarına taşındı. Ayakkabıcı esnafı yeni yerlerinden çok memnun olduğunu belirttiler.

Ayakkabıcı esnafı Sobacılar Çarşısı’na taşındı
Ayakkabıcı esnafı Sobacılar Çarşısı’na taşındı Kemer Gözcü
Bu içerik 344 kez okundu.
Advert

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin protokolle Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne (AESOB) devrettiği Sobacılar Çarşısı, esnafın ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının buluşma noktası olmaya devam ediyor. Yıllardır Balbey Camii'nin bitişiğindeki sokakta derme çatma barakalarda hizmet veren ayakkabı tamircileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in girişimleri ile Sobacılar Çarşısı’ndaki modern yerlerine taşındı. 11 ayakkabı tamircisine ait dükkânlar geçtiğimiz günlerde kura çekimiyle belirlenmişti. Ustalar Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni dükkânlarını çok beğendi. Antalyalı esnafın yeni buluşma noktası olan Sobacılar Çarşısı, ayakkabıcı esnafının da çarşıya gelmesiyle daha da renklendi. Antalyalılar, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının son temsilcilerini Sobacılar Çarşısı’nda bulabilecek. 

‘EL SANATLARINI BURADA YAŞATACAĞIZ’

Ayakkabıcı esnafı Mustafa Taşlıova, yeni dükkânını çok beğendiğini dile getirerek şunları ifade etti: “30 senedir bu mesleği icra ediyorum. Sağ olsun belediyemiz bize bu yeni yeri verdi. Dükkânımıza yeni yeni yerleşiyoruz. Eski yerimize göre burası daha konforlu ve merkezi. Bizlerden sonra bu mesleği icra edecek kimse kalmadı. Bizler yaşımızın yettiğince bu mesleği öldürmemek için uğraşacağız. Zanaatımızı yeni dükkânımızda yaşatacağız.” dedi. 

‘BAŞKAN TÜREL SÖZÜNÜ TUTTU’

Ayakkabı tamircisi Mustafa Büyükayvaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e yeni dükkanları için teşekkür etti. Büyükayvaz, “Başkan Türel, sayesinde eski dükkanlarımızdan yeni dükkanımıza taşındık. Eski dükkanlarımız adeta harabeyi andıran bir yapıdaydı. Bir yağmur yağsa her yerden sular akardı. Dükkanların çatısına muşamba çekerek yağmurdan korunmaya çalışıyorduk. Yeni yerlerimizde artık o sıkıntılar geride kalacak. Bu durumdan çok memnunuz. Başkan Menderes Türel, yeni dükkanlar hususunda bize söz vermişti. Sözünü tuttu teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

‘ÜZERİMİZDEN YAĞMUR SULARI AKIYORDU’

30 yıldır Balbey Camiinin bitişiğindeki dükkanlarda ayakkabı tamircisi oluğunu belirten Yasin Akmaz, “Belediyemiz sağ olsun, bizlere böylesine güzel bir dükkan verdi. Bütün el sanatlarını bir arada topladılar. Yeni dükkanımız mükemmel. Eski dükkânımızda üzerimizden sular akıyordu çeşitli rahatsızlıklarımız vardı ama şuanda o sıkıntılardan eser yok. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi. 

‘YENİ DÜKKANLARIMIZ ÇOK FERAH’

Ayakkabı tamircisi Ünal Yanık, yeni dükkanında olmaktan duyduğu memnuniyeti şöyle aktardı. Yanık “30 senedir eski dükkanlarda ikamet ediyorduk. Eski yerimizden çok çok iyi havadar ferah bir yere düştük. Emeği geçen herkese bilhassa Menderes Türel’e emeği için sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘İŞLERİMİZ DAHA İYİ OLACAK’

Asım Akmaz isimli esnafta “40 senedir Antalya’da yaşıyorum. Yaklaşık 28 senedir Balbey Mahallesi İleri Gazetesi karşısında ayakkabı tamirciliği yapıyordum. Orası biraz arada kalıyordu. Birçok Antalyalı tesadüfen dükkanımıza gelip burada böyle bir yer mi vardı diyordu. Şimdiki dükkanımız daha merkezi insanların sık kullandıkları bir yerde inşallah işlerimiz daha iyi olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa