Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 13-08-2018 04:33   Güncelleme : 13-08-2018 04:33

Türel: Kısır çekişmelerle Kemer kaybediyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaklaşan yerel seçimlerin hazırlık süreci başta olmak üzere pek çok konuda değerlendirmelerde bulunmak üzere AK Parti Kemer İlçe Teşkilatı ile bir araya geldi. Başkan Türel, Kemer’de 24 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan sonuçların gelecek için umut verdiğini söyledi.

Türel: Kısır çekişmelerle Kemer kaybediyor

Ahmet Duran YENİGÜN

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaklaşan yerel seçimlerin hazırlık süreci başta olmak üzere pek çok konuda değerlendirmelerde bulunmak üzere AK Parti Kemer İlçe Teşkilatı ile bir araya geldi. AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, 24 Haziran seçimleri öncesinde milletvekilleri, bakanlar ve Büyükşehir Belediye başkanın destekleriyle Kemer’de bir hareket başlattıklarını söyledi. Minta, “Bu hareketin sonucunda da 24 Haziran’da geçmişe nazaran oylarımızı arttırdık. Tabi gönül isterdi ki daha fazlasını alalım. Artık yerel seçimlerde diyoruz. Ancak bu kısa sürede de gördük ki; iktidar, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesi bu üçü bir arada olmayınca hizmet getirmek hizmet anlamında bir şey yapabilmek çok zor. Hatta imkansız. İşte bunun ilki olan genel iktidarı 24 Haziran’da hep beraber mücadele ile aldık. Önümüzdeki yerel seçimlerde de başta Büyükşehir Belediyemiz ve arkasından Kemer Belediyesi’ni de Ak Partili yaparak Kemer’in hak ettiği hizmetleri alacağına inanıyoruz” dedi.

‘KEMER’DE HERKES BAŞKAN TÜREL’E TEŞEKKÜR EDİYOR’

Yıllardır Kemer’de bir tane cadde bile yapılamadığını söyleyen Minta, “Ama bugün Liman Caddemiz sayın başkanımız Menderes Türel’in destekleriyle bugün Kemer’in sembolü oldu. Patates tarlası gibi yoldan gidiyoruz diye söylediğimiz ve bir türlü buradaki taş devrinden kalmış zihniyete bunu anlatamadığımız Kemer 1 Yolu, Büyükşehir Belediyemiz tarafında Kemer’e yakışır bir vaziyete ve konforlu bir hale geldi. Bugün herkes yolun yapılışından dolayı sayın başkanımız Menderes Türel’e teşekkürlerini iletiyorlar. Tabi bunlar bu yapılanların başlangıcı. İnsanlarımızda bunu gördükçe artık Kemer’de Ak Partili bir belediyenin olma zamanının geldi diye büyük bir teveccüh alıyoruz. Hatta yerel seçimde artık oyum Ak Parti’nin diyen birçok insanla karşılaşıyoruz. Bizde bundan sonra yine bu yaptığımız örneklerle olduğu gibi partimizin, sayın büyükşehir belediye başkanımızın, milletvekillerimizin ve bakanlarımızın desteği ile seçime kadar ne yapabilirsek yapıp, halkımızı da bu işe daha da inandırıp, inşallah 2019’da Kemer Belediyesi’ni Ak Partili kadrolara teslim etmeye kararlıyız. Çünkü bu sadece partimiz için bizim için değil Kemer’in geleceği için çok önemli” diye konuştu.

‘ÇITAYI YÜKSELTMEKTE KARARLIYIZ’

Antalya’nın bütün bölgeleri ileri giderken Kemer’in çağın gerisinde kaldığını ifade eden İsmail Selami Minta, “Gelmiş olduğu noktada bütün bölgeler ileri giderken, biz Kemer’de adeta çağın gerisinde kaldık. Bunu her alamda söyleyebiliriz. Sadece hizmet anlamında değil. Artık nasıl partimizde Kemer’de çıtayı nasıl yükselttiysek, yerel yönetiminde de çıtayı yükseltmeye kararlıyız. Artık Kemer’in yönetimini hak etmeyenler bu çıtanın altında kalmaya mecbur olacaklardır. O zamanda Kemer kazanacak. Kemer kazanınca da hepimiz kazanacağız” dedi.

TÜREL: EN BÜYÜK ŞANSIMIZ BİZ OLMAYI BAŞARMAKTIR

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Kemer’e hak ettiği hizmetleri yapma noktasında seferber olduklarını söyleyen Başkan Türel, “Kemer Antalya’mız için çok önemli ve Kemer’in gerçekten başı ağrısa Antalya’nın başı ağrır. Kemer’in dişi ağrısa Antalya’nın midesi bulanır. Bunun için Kemer’imizin hep iyi olması bizim en büyük arzumuz. Çünkü ben yarı Kemerli sayılırım. Ömrümün büyük bir bölümünü Kemer’de geçirmiş birisiyim. Dolayısıyla Kemer’e önemli hizmetleri yapmaya çalışıyoruz ve çok önemli hizmetleri bir taraftan yapıyorken bir taraftan da gönül köprüsü kurmaya çalışıyoruz. Çünkü bu gönül köprüsü kurmadığınızda yaptığınız hizmetler bir yere kadar geçerli oluyor. Kemer’imizin maşallah seçimlerde göstermiş olduğu sonuçlar gerçekten bize gelecek için umut veriyor. O yüzden seçildiğimiz ilk günden beri Kemer’i ihmal etmediğimiz gibi daha ileriye nasıl taşırız hep bunun hesaplarıyla, hep bunun gayretleriyle meşgulüz. Bizim hizmetlerimizdeki en büyük şansımız biz olmayı başarmaktır. Ben hiçbir konuşmamda şu hizmeti ben yaptım, bunu ben yaptım, ben bunu eyledim diye konuşmam. Her zaman biz yaptık derim. Çünkü biz olmayı başarırsak o zaman daha hızlı netice alabiliyoruz. İşte Kemer’de bunu başardık. O yüzden şimdi Türkiye’nin yeni başkanlık sisteminde güçlü bir lider, güçlü bir hükümet ve güçlü bir meclis var. Bunun tabi yerel yönetimler ayağını da oluşturabilirsek kalkınma yerelde başlar dediğimiz bir husus ortaya çıkar. Çünkü artık dünyada milletler devletler yarışmıyor, şehirler yarışıyor ve bu şehirler yarışında bizim geride kalmamamız lazım” dedi.

‘MİLLET AYA GİDERKEN BİZ YAYA KALAMAYIZ’

Kemer’e 1980 model projelerin yerine 2020’li yılların projelerini getirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Menderes Türel, “Ben 1980’li yılların Kemer’ini çok iyi biliyorum. O tarihlerde otellerin olduğu yerlerde top oynadık ve gezerdik. O zaman Ayışığı Koyunda Mustafa abimizin balıkçısı vardı. Onun dışında tek otel Olympos Otel’di. Ama bugün Kemer çok farklı bir Kemer. Şu an Arslanbucak Mahallesi’ndeyiz, Arslanbucak Kemer’in kırsalıydı. Şimdi Kemer’in merkezi oldu. Dolayısıyla Kemer çok büyüyor. Kemer’in bu büyümesine bizim mutlaka ayak uydurmamız lazım. Millet aya giderken biz yaya kalamayız. O yüzden Kemer’e artık 1900-1980 model projeler değil, 2020’li yılların projelerini getirmemiz lazım. Liman Caddesi bunlardan önemli bir tanesiydi. Çünkü gerçekten Liman Caddesi 1980’li yıllardaki Kemer’den bize kalan bir görüntüydü ve bir projeydi. Biz şimdi bunu 2020’li yılların projesi haline dönüştürdük ve dünya rekoru denilebilecek düzeyde 4 buçuk ay gibi kısa bir sürede başlayıp bitirdik. Tabi biz bunu 4 buçuk ayda bitireceğiz dediğimizde birçok kişide bizim her projemizde olduğu gibi inanmadı. ‘4 buçuk ayda biter mi proje?’ dediler. Allah yardım etti, biz çalıştık, sizler desteklediniz dua ettiniz ve zamanından önce bitirdik. Şimdi Kemer esnafı ve Kemerliler bu projeden memnun olmuşlardır.” 

‘PROJELER SADECE MERKEZLE KALMIYACAK’

Liman Caddesi’nin devamının da etap etap yapılaması gerektiğine işaret eden Başkan Türel, sözlerine şöyle sürdürdü; “Artık sadece Kemer’in merkezinde değil Beldibi’nde de Göynük’te de benzer projeleri yapmamız gerekiyor. Biz Antalya merkezde de böyle yapıyoruz. Önce Şarampol Caddesini ‘Efsane Geri Dönüyor’ başlığı altında inşaatına başladık ve bitirdik. Şimdi ikinci etap Ali Çetinkaya Caddesi tamamlanmak üzere. Bunlar böyle her ilçemizde benzeri etaplara yaymak kaydıyla projelerle inşallah yürüteceğiz. Tabi bunları gerçekleştirmek için süreklilik gerekiyor. 2004-2009 dönemi içerisinde Antalya’da yapılan hizmetlerin yakinen şahidisiniz. Kemer o dönem belki büyükşehir yasası sınırları içerisinde hizmet imkanı olan bir ilçemiz değildi. 2009’da biz görevi bıraktıktan sonra Antalya’da adeta hizmet adına yaprak kıpırdamadı. Bizim ilk dönemizde 11 tane kavşak yapıldı, 11 km raylı sistem yapıldı. Bunlara bir santim raylı sistem ekleyemediler. Bir tane katlı kavşak yapamadılar. Ve ne oldu Antalya kaybetti. O yüzden kaybetme lüksümüz yok çünkü biz kaybedince memleket kaybediyor. Memlekette yaprak kıpırdamıyor.”

"KISIR ÇEKİŞMELERLE KEMER KAYBEDİYOR"

Liman Caddesi’nin yapımı esnasında bölgedeki bir pazarın taşındığını hatırlatan Başkan Türel, cadde açıldıktan sonra da pazarın kurulmadığını hatırlatarak bunun sorumlusu olarak Büyükşehir Belediyesi’nin gösterildiğini ifade etti. Türel, “Kemer’in ihtiyaçlarına da cevap veren o cadde de biz proje yapacağımız için mecburen yetkisini Büyükşehir Belediyesi’ne almak zorundaydık ve aldık. Biz inşaata başlayınca geçici bir süre için buradaki Pazar Yeri farklı bir yere taşındı. Biz bunun geçici bir süre olduğu için taşındığını düşünüyorduk. Meğerse orada bambaşka bir şey varmış. İlçe belediyesi diyor ki, ‘bu cadde şimdi benim değil. Büyükşehrin oldu Büyükşehir izin vermiyor.’ Ben neyine izin vermeyeyim. Sen orada pazarını açacaksan aç. Yani biz memleketin hizmetinde olması gereken neyse herkesin önünü açarız partisine bakmayız görüşüne bakmayız kimliğine kişiliğine bakmayız. Sonrasında Başkanla görüştük Pazar açabilir diye ve bunun açıklamasını yaptık. Ama baktık gene açılmıyor. Bu sefer yine kısır çekişmeler, vay efendim işte açılırsa temizliğini kim yapacak işte güvenliğini kim yapacakmış. Açın kardeşim vatandaşın işi görülsün. Ben temizliğini de yaparım güvenliğinde yaparım. Ama maksat başka. Ne oluyor bu kısır çekişmelerle Kemer kaybediyor” dedi.

‘SIKINTILAR İLÇE BELEDİYESİNDEN KAYNAKLI’

Büyükşehir Belediyesi’nin kent pazarlarıyla ilgili bir uygulamasının söz konusu olmadığının altını çizen Başkan Menderes Türel, “Hiç yoktur. Hemen hemen birçok Türkiye’nin büyükşehrinde de aynı şey söz konusudur. Semt pazarları ilçe belediyelerinin sorumluluklarındadır. Ama baktım ipe un seriliyor, dedim biz açalım vatandaşın işi kalmasın. Ama biz öbür taraftan aynı lisanı konuşabilen noktada olsak, uyumlu bir beraberlik sağlasak bunlarla vakit kaybetmeyiz. Vatandaşların o şikayetlerine maruz kalmazsınız. Dolayısıyla açıkçası şahsen ben ilçe belediyesinin ne işi önüme gelirse hangi partiden olursa olsun önünü açarım. Çünkü vatandaş ilçe belediyesi büyükşehir belediyesi diye ayırmaz. Bir yerde ilçe belediyesi başarılı ise belediye başarılı derler, başarısız ise vay o başarılı vay bu başarılı diye ayırmaz. Vatandaş onun için ilçede başarılı olursa bende başarılı sayılırım. Vatandaş nezdindeki kabul böyledir. Ama maalesef bunu tam idrak edemeyen yerlerde bu sıkıntılar ilçe belediyesi kaynaklı olduğunu görüyoruz. Ama dediğim gibi bunların önlerini açmak içinde üzerimize bir sorumluluk almak gerekiyorsa da alıyoruz” diye konuştu.

‘KEMER’E 5 YILDIZLI ARITMA TESİSİ’

“Alt yapısı üst yapısıyla göğsümüzü gere gere sokaklara vatandaşın huzuruna çıkabilecek bir durumumuz var” diyen Başkan Türel, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kemer’de de önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Kemer’de Büyükşehir sorumluluğunda asfaltlanmayan bir metre yol kalmadığının altını çizen Türel, “Bu dönemde Kemerli bir turizm bakanımız var. Bu en önemli şansımız” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Kemer’in arıtma problemini çözme konusunda el ele verdiklerini ifade eden Türel, “Kemer’e yapacağımız arıtma tesisi 5 yıldızlı otel gibi. İçerisinde spor sahaları, park alanları var. Altta arıtma ama üstte de adeta 5 yıldızlı otelin rekreasyon alanı gibi bir tesis yapacağız” dedi.

‘KIŞA GÖRE HAZIRLANACAĞIZ. YAZ GELİRSE NE ALA DİYECEĞİZ’

Yaklaşan yerel seçimleri hatırlatan Başkan Türel, “Biz Kemer’imizde hep iyi şeyler olsun istiyoruz. Bu uyumlu beraberlikleri bu memlekete en güzel şekilde yansıması gerçekten bizim gönülden arzumuz. O yüzden yerel seçim ile ilgili hava ısındı. Yani erken mi olur geç mi olur onun tartışmaları devam ediyor. Erken seçim konusu konuşulmaz olur. Tartışılmaz. Onun için biz kışa göre hazırlık yapacağız. Yaz gelirse ne ala diyeceğiz. O yüzden bizim vatandaş nezdinde seçimlere çok ciddi bir şekilde hazırlanmamız lazım” diye konuştu.

ŞAMPİYONA HEDİYE

Konuşmaların ardından Başkan Menderes Türel, Yunanistan’da düzenlenen Judo Minikler Balkan Şampiyonası 46 kiloda şampiyon olan 07 Kemer Gençlikspor Kulübü’nden Abdül Kadir Afşin’e saat hediye etti. Türkiye'ye altın madalya getirerek Kemer’in gururu olan Afşin'i tebrik eden Başkan Türel, bundan sonraki şampiyonalar da başarılarının devamını diledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA