bursa escort Elmalı'yı sel tekrar vurdu
Advert

Elmalı'yı sel tekrar vurdu

Elmalı 6 Temmuz akşamı yaşanan selin yaraları sarılmaya çalışılırken, önceki gün akşam üstü bölgede ikinci sel olayı yaşandı. Sel baskınında 50’ye yakın küçükbaş hayvan telef olurken, yüzlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü. Bazı evlerin çatıları, çamur yığıntısı altında kaldı. Çok sayıda ahır kullanılamaz hale geldi.

Elmalı'yı sel tekrar vurdu
Elmalı'yı sel tekrar vurdu Kemer Gözcü
Bu içerik 861 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Elmalı'da, 6 Temmuz akşamı yaşanan sağanak sonrası oluşan sel, bazı evlerde ve tarım arazilerinde hasara yol açtı. Sel nedeniyle özellikle Salur, Yılmazlı ve Eskihisar mahallelerindeki sera alanları zarar gördü. 450 dekarlık serada zarara yol açan afette, 12 ev ise sular altında kaldı. Meteoroloji yetkilileri, dağ yamaçlarına ve vadilere kısa sürede yaklaşık 40 kilogram yağış düştüğünü kaydetti.

Bölgeye gelen Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin ile AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve Atay Uslu, selde hasar oluşan mahallelerde incelemelerde bulunup, mağdurları dinledi. Başkan Öztekin ve milletvekilleri, selin yaralarının sarılacağını söyledi. Öztekin, seneye aynı sorunun yaşanmaması için dere ıslah çalışması ve su kanalı yapılması gerektiğini belirterek, kanalın geçeceği arazilerin sahiplerinden onay için imza vermelerini istedi.

İş makineleri ile selin getirdiği molozlarla kapanan ara sokakların ulaşıma açıldığını aktaran Başkan Öztekin, "Suların tahliyesi sağlandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi olarak vatandaşlarımızın yaralarının sarılması için çalışıyoruz. Allah bir daha bölgemize, ülkemize böyle şeyler yaşatmasın" dedi.

Bölgeye gelen Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise afetten etkilenenlere gıda yardımında bulunurken, İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri de zarar tespit çalışmalarına başladı.

'ZARARIMIZ BÜYÜK'

Salur Mahallesi'ndeki üreticilerden Osman Akar, dağdan gelen sel suları nedeniyle seralardaki domates, salatalık ve fasulyenin sular altında kaldığını belirterek, "Zararımız çok büyük. Şu an yaraların sarılması için çalışıyoruz. Tek tesellimiz, can kaybının olmaması. Doğal bir afet yaşadık. Ürün fiyatlarının normalin üstünde seyrettiği bu günlerde üreticimiz tam para kazanmaya başlamışken yaşanan bu felaket, üreticinin moralini bozdu" diye konuştu.

Üretici Hilmi Akar ise "Dağlardan gelen selin yol açtığı zarar çok büyük. Devletimizin su giderlerini genişletmesini, bu tür afetlere karşı daha önlem almalarını istiyoruz" dedi.

Hasan Kılıç da selde yüzlerce dönüm seranın su altında kaldığını dile getirerek, "Devlet büyüklerinden isteğimiz, buraya bir sel kapanı yapması. Selde zarar gören çiftçilerin zararının karşılanmasını istiyoruz. Tüm seralarımız kullanılmayacak durumda. Salur köyünün yüzde 70'i zarar gördü" diye konuştu.

30 SANTİMİ BULAN SU YÜZÜNDEN ÜRETİCİLER MAĞDUR

İlçenin güneybatısında yer alan Salur, Yapraklı, Eskihisar ve Yılmazlı mahallelerindeki toplam 450 dönümlük sera, sular altında kalırken, selin getirdiği ağaç dalları, taş ve kayalar hasara yol açtı. Bölgede sera ve ekili alanlarda zarar meydana gelirken, 12 ev ile mahalle mezarlığında da hasar oluştu. Domates ve biber seraları ile elma, armut ve şeftali bahçelerinde suyun 30 santimetreye kadar yükselmesi nedeniyle üreticiler mağdur oldu.

'BİR ANDA SU BASTI'

Domates serasında çalışırken, sel sularını fark eden Ali Can, "Yağmur sonrası büyük gürültü oluştu. Bir anda serayı su bastı. Ürünlerim büyük zarar gördü. Sel sularını engellemeye çalıştım ancak su basmasını önleyemeyince eve döndüm. Oğlumu yeni evlendirdim. Borcum var. Devletin bize yardım etmesini istiyoruz. Seramdaki domates, biberim zarar gördü" dedi.

'1 YILLIK EVLİYİZ, BORCUMUZ VAR'

Salur Mahallesi'nde oturan, 1 yıllık evli Zeynep- Alim Dikici çifti ise serada çalışırken, yağmurun aniden hızlandığını ve serayı su bastığını anlattı. Komşularının telefonla haber vermesi üzerine evlerini su bastığını öğrendiklerini belirten Alim Dikici, "Her şey çok hızlı oldu. Serada önlem almaya çalışırken, evimizi su bastığını öğrendik. Eşim ile evimize geldiğimizde, suların eve girdiğini, 40 santimetre yüksekliğe ulaştığını gördük. Çok üzgünüz. 1 yıl önce evlendik. Koltuğum, halım, bütün eşyalarım çamur oldu. Hem seralarımızdaki ürünlerimiz zarar gördü hem de evimiz. Borcumuz var, nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz" diye konuştu.

Zeynep Dikici ise ev eşyalarının zarar görmesi nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını ve temizlik yaparak eskisi gibi evini kullanmak istediğini belirtti.

BAKAN AÇIKLADI, O BORÇLAR ERTELENECEK

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Elmalı'daki sel felaketinden etkilenenlerin borçlarının erteleneceğini duyurdu. Bakan Pakdemirli, "Antalya'mızın Elmalı ilçesinde aşırı yağıştan kaynaklı selden etkilenen vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun. Afetten zarar gören üreticilerimizin düşük faizli kredi borçları, ilçe müdürlüğümüze müracaatları halinde ertelenecektir" dedi.

TEKRAR SEL VURDU

Elmalı ilçesinde 6 Temmuz akşamı yaşanan selin yaraları sarılmaya çalışılırken, önceki gün akşam üstü bölgede ikinci sel olayı yaşandı. 6 Temmuz’da Yılmazlı ve Salur mahalleleri selden etkilenirken, önceki günkü sağanak yağış sonrası bu kez Karaköy Mahallesi sel baskınına uğradı. Olayın ilk saatlerinde selde iki kişinin kaybolduğu bilgisi alındı, ancak bunun doğru olmadığı anlaşıldı.

Sel baskınında 50’ye yakın küçükbaş hayvan telef olurken, yüzlerce dönüm tarım arazisi zarar gördü. Bazı evlerin çatıları, çamur yığıntısı altında kaldı. Çok sayıda ahır kullanılamaz hale geldi. Elmalı Belediyesi ekipleri, selden etkilenen bölgelerde çalışma başlattı.

3 AYDA YAĞMASI GEREKEN YAĞIŞ 45 DAKİKADA DÜŞTÜ

Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, bölgede 3 ayda yağması gereken yağışın 45 dakikada düştüğünü söyledi. Elmalı'da 24 saat arayla 2 doğal afet yaşadıklarını kaydeden Başkan Öztekin, "Pazartesi yaşadığımız felaketin ardından dün saat 19.00'da Karaköy Mahallesi'nde yağış başladı. 45 dakika sürdü. Meteoroloji Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre metrekareye 40 kilogram yağış düştü" dedi.

2 METRE ÇAMUR VAR

Yağışın yamaçtan toprak, taş ve ağaç dallarını sürükleyerek mahalle meydanına taşıdığını vurgulayan Ümit Öztekin, "Karaköy Mahalle meydanında çamur var. 2 metre çamura battık. Sel sularıyla bütün rüsubat meydanda toplanmış durumda. Ekiplerimiz temizleme çalışmalarına başladı. En az 10 gün sürecektir. Binlerce kamyon çamur var. Mahalleye gelen yollar kapanmış durumda. Altyapı tamamen yok oldu" diye konuştu. Başkan Öztekin, sel nedeniyle şu ana kadar 22 küçükbaş hayvanın telef olduğunu belirlediklerini, ancak bu sayının daha da artabileceğini ifade etti. Öztekin, evleri zarar gören vatandaşların ise komşularında kaldığını, çadır yardımını kabul etmediklerini ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR'DEN EŞYA YARDIMI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayşe Üstündağ, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı İnanç Argun, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı İlyas Çopur, Başkan Danışmanı İsa Akdemir ve belediyenin ilgili birimleri Elmalı'da yaşanan selden zarar gören Salur ve Yılmazlı'da incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler vatandaşlara yardımcı olurken, selden hasar ve zarar gören evlerde inceleme yapıldı. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı sel sonrası çamur içerisinde kalan ve eşyaları kullanılamaz hale gelen vatandaşlara beyaz eşya ve ev eşyası ile ayni yardımda bulundu.

BÖLGEDE İLAÇLAMA YAPILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na bağlı Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü'nden 15 kişilik ekip de sel sonrası bölgede oluşabilecek hastalıklar ile sivrisinek ve fareye karşı ilaçlama yaptı. Fen İşleri ekipleri de Salur'da sel nedeniyle zarar gören yolların onarım işlerine yardımcı oldu. 

'BU TİP YAĞIŞLARI DAHA FAZLA GÖRECEĞİZ'

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Davut Öztürk, Elmalı bölgesinde sele neden olan yağışların artık daha sık görüleceğini söyledi. Bu tip yağışların yaz ve bahar aylarında görüldüğünü aktaran Öztürk, "Son günlerde gerçekleşen yağış türleri konvektif dediğimiz yağışlar. Bu tip yağışlar genelde karasal yerlerde yaz ve bahar aylarında görülüyor. Yeryüzü ile gökyüzü arasındaki sıcaklık farkının bir anda artması nedeniyle nemli hava bir anda yukarı doğru hareket ediyor. Nemli hava, soğuk hava kütlesiyle karşılaştığında kısa zaman ve dar bir alanda kuvvetli yağışlara sebep olabiliyor" dedi.

ELMALI ÖRNEĞİ

Yağışların ani sel ve taşkınlara sebep olduğunu belirten Öztürk, "Yeryüzü ile gökyüzü arasında ortalama 45 derece fark oluyor. Bu farktan dolayı nem hızla yukarıya taşınır, bir anda bulutlar oluşur ve oluştuğu yere yağışı kuvvetli şekilde bırakır. 2 gündür Elmalı'da, son aylarda ülke genelinde gerçekleşen yağışlar bu duruma örnek. Bu tip yağışlar 1 saat kadar devam eder, ortalama 40 kg yağış bıraktıklarında da ister istemez ani sel ve taşkına sebep olabiliyor" diye konuştu.

'DAHA FAZLA GÖRECEĞİZ'

Şehirlerde betonlaşmanın artmasıyla bu yağışların kent merkezlerinde daha çok görüldüğünü kaydeden Öztürk, "Bunlar küresel ısınmanın birer etkisi, yeryüzü ısındıkça yukarı seviyelerle sıcaklık farkı artıyor, bununla birlikte bundan sonra yaz ve bahar aylarında bu yağışları daha fazla göreceğiz. Betonlaşmanın artmasıyla şehirlerde ısı adacıkları oluştu. Bu ısınmalar, konvektif tipi yağışları özellikle şehirlerde daha çok görmemize sebep oluyor" ifadelerini kullandı. (DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa