bursa escort Müftü Artan: Kurban ibadeti turiste örnek olmalı
Advert

Müftü Artan: Kurban ibadeti turiste örnek olmalı

Antalya'nın turizm kenti olduğunu hatırlatan İl Müftüsü Osman Artan, "Kentte bulunan turistlere örnek olacak şekilde kurban ibadetinin yapılması gerekir" dedi.

Müftü Artan: Kurban ibadeti turiste örnek olmalı
Müftü Artan: Kurban ibadeti turiste örnek olmalı Kemer Gözcü
Bu içerik 465 kez okundu.
Advert

İl Müftüsü Osman Artan, Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara tavsiye ve uyarılarda bulundu. Antalya'nın bir turizm kenti olduğunu hatırlatan Müftü Artan, bu bayramda da milyonlarca turistin kenti ziyaret edeceğini, vatandaşların turiste örnek olacak şekilde kurban ibadetini yerine getirmesi gerektiğini aktardı. Artan,belirlenen kesim yerleri ve kurallara uygun şekilde kurbanların kesilmesi gerektiğini vurguladı.

Hangi hayvanların kurban edilebileceği konusunda bilgi veren Osman Artan, “Koyun ve keçilerin 1 yaşını tamamlaması gerek. Hayvanların kilosu yeterli görüldüğü takdirde 6 aylıkken de kurban edilebilir. Büyükbaş hayvanlarda ise 2 yaşını tamamlamış olması gerekir. Halk arasında 'süt dişlerini atmadan kurban edilemez' algısı var. Hayvan 2 yaşını doldurmuşsa, süt dişlerini atmaması kurban edilmesine engel olmaz" diye konuştu.

Üretim ve doğurganlığı azaltacağı için düvelerin kurban edilmemesi gerektiğini belirten Artan, vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi. Geçen yıllarda vekalet yolu ile kurban kestirmek isteyen vatandaşların kötü niyetli kişiler tarafından kandırılarak kurban ibadetlerinin engellendiğini hatırlatan Artan, “Vatandaşlarımız farklı nedenlerden dolayı kurbanlarını vekalet yolu ile kestirmek isteyebiliyor. Geçen yıllarda gördük ki art niyetli kişiler vatandaşlarımızı kandırarak hem ibadetlerine engel oldu hem de maddi zarara uğrattı. Vekalet yolu ile ibadetlerini gerçekleştirecek vatandaşlarımızın Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından onaylı kurumlara vekalet vermeleri gerekir" ifadelerini kullandı.

KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEYEBİLECEKLERSE SAKINCA YOK

Kimlerin kurban kesebileceği konusunda bilgi veren Artan, “Bazı fakir vatandaşlarımız komşularına karşı mahcup duruma düşmemek için borçla kurban kesebiliyor. Vatandaşlarımızın kendilerini sıkıntıya sokacak bir durumda kurban kesmeleri farz değildir" dedi. Kredi kartları ile kurban satışı konusuna da değinen Artan, "Kredi kartı borcunu ödeyebilecek olanların kredi kartı ile kurbanlık almasında sakınca yoktur" diye konuştu.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa