bursa escort Mustafa Gül’ün projeleri yalan oldu
Advert

Mustafa Gül’ün projeleri yalan oldu

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün 6 milyon 719 bin liralık borçlanmanın karşılığında Arslanbucak ve Kuzdere Mahallelerine yapmayı taahhüt ettiği projelerin yerinde yeller esiyor. Geçtiğimiz ay başında Kuzdere Mahallesi'nde, üzerinde binaların bulunduğu ve projenin yapılacağı bölgede Mustafa Gül'ün talimatı ile göstermelik bir yıkım gerçekleşti. Gül’ün de katılımı ile yapılan göstermelik yıkımın ardından bölgenin harabe görüntüsü ve aradan geçen 1 ayın ardından hiçbir çalışmanın olmaması ise tepki çekiyor.

Mustafa Gül’ün projeleri yalan oldu
Mustafa Gül’ün projeleri yalan oldu Kemer Gözcü
Bu içerik 1797 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ahmet Duran YENİGÜN

Geçtiğimiz yıl Kemer Belediyesi Ağustos Ay Meclis Toplantısı’nda, Kemer’in Arslanbucak ve Kuzdere Mahallelerine yapılması planlanan spor, kültür ve sosyal donatı alanları içeren 2 ayrı proje için Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, 6 milyon 719 bin TL’lik borçlanma yetkisi istemişti. Toplantıda meclis üyelerine proje hakkında brifing de veren Başkan Gül, tesisler bittiğinde Kemer’in yeni cazibe merkezlerine kavuşacağını vurgulayarak, “İçinde yüzme havuzu, spor salonu, çok amaçlı salonlar, ibadethane yer alacak olan bu tesisler Kemer’de önemli bir eksikliği giderecek. Her yaştan hemşerilerimizin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verecek” demişti.  

TARTIŞMALAR ARASINDA YETKİ VERİLDİ

Gül, bu projelerin inşaatını belediye olarak yapacaklarını, sadece dışarıdan malzeme alınacağını belirtmiş, AK Partili Meclis üyeleri ise proje aşamasında bulunan bu yatırımların ihale aşamasında geldiğinde borçlanma yetkisinin konuşulması gerektiğini savunmuştu. 

Tartışmalı geçen görüşmeler sonunda Mustafa Gül’e borçlanma, temlik ve ipotek işlemleri için yetki verilmişti. Oylama sırasında yaşanan gerginlikte ise Gül’ün talimatı üzerine Ak Partili Meclis Üyesi Yunus Nergiz salondan dışarı çıkartılmıştı.

CEVAP VEREMEDİ

Borçlanmanın ardından 6 ay gibi bir süre geçmesine rağmen projeler ile ilgili ne bir ihale ne de somut bir adım atılmadı. Bunun üzerine 2018 yılının Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda Ak Partili meclis üyeleri tarafından kullanılan6 milyon 719 binliralık kredinin nereye harcandığı konusunda Başkan Mustafa Gül’den cevap istemiş, Mustafa Gül ise soru başka yerlere çekerek mecliste gerginliğe neden olmuştu. Güvenlik görevlilerinin de salona girdiği gerginlik büyümeden sona ermişti.

PROJELERİN YERİNDE YELLER ESİYOR

Aradan geçen 1 yıllık süre içerisinde Mustafa Gül’ün 6 milyon 719 binliralık borçlanmanın karşılığında yapmayı taahhüt ettiği projelerin yerinde yeller esiyor. Geçtiğimiz ay başında Kuzdere Mahallesi'nde, belediyeye ait olan ve üzerinde binaların bulunduğu bölgede Mustafa Gül'ün talimatı ile yıkılmaya başlandı. Yıkım çalışmasının başlatıldığı alana içerisinde Kültür ve Alışveriş Merkezi yapılacak. Projede 3 sinema salonu, kültür salonu, spor salonu, 300 kişilik toplantı salonu, düğün salonu, kapalı yüzme havuzu, dualı ve sohbetli düğünlerin yapılması için salon ve ibadethanenin yer alacağı iddia edildi. 

HANGİ PARA İLE YAPILACAK?

Kuzdere Mahallesi’nde yenileme çalışmasının sadece Kültür ve Alışveriş Merkezi ile sınırlı kalmayacağını bunun yanında yolların, aydınlatmaların ve parkların da yapılacağını açıklayan Mustafa Gül, projenin ne zaman biteceği konusunda ise hiçbir açıklama yapmadı. Alanda bulunan binaların bu zamana kadar ancak belli yerlerinin yıkıldığı gözlemlendi. Öte yandan yaklaşık 1 yıl önce proje için çekilen 6 milyon 719 binliralık kredinin borçlara ödendiği düşünülürse, Mustafa Gül’ün hangi parayla ile bu projeyi hayata geçireceği ise merak konusu oldu. 

MİNTA: ÇEKİLEN KREDİ MAAŞLARIN ÖDENMESİ AMACIYLA KULLANILDI

Ak Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, Kuzdere Mahallesi’ne yapılacak olan proje ve proje için çekilen kredi hakkında ocak ayında gazetemize açıklamada bulunmuştu. Başkan Mustafa Gül’ün yatırım yapmak gibi bir zihniyeti ya da düşüncesi olmadığını iddia eden Minta yaptığı açıklamada şunları söylemişti: 

“Geçtiğimiz yıl Ağustos ayı Meclis Toplantısında Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Kuzdere Mahallesi’ne bir AVM tarzında yatırım yapmak amacıyla kredi yetkisi istemişti. Hatta partimizin meclis üyeleriyle de bir tartışma yaşanmıştı. Başkan o dönemde meclisten yetkiyi aldı ve oradaki esnafları da ‘Ocak ayına kadar boşaltın’ diye sürekli taciz etti. Bizde parti olarak Ocak ayına kadar bekledik. Hatta bugün gördüğümüz gibi yatırımın yapılacağı yerde hiçbir çalışma ya da bir şey yapılacağına dair emare göremedik. Zaten o dönemde de bütün basında yazdı. İnsanlardan da duyduk. O çekilen kredi belediye çalışanlarının maaşları ödenmesi amacıyla kullanıldı. Zannedersem 7 buçuk milyon civarı, hatta 10 milyon geri ödemeli bir krediydi.”

KENDİ MECLİS ÜYELERİNİ KANDIRDI

Kültür ve alışveriş merkezi projesinin sadece günü kurtarmak amacıyla meclisi kandırmak için yapılmış bir hamle olarak nitelendiren İsmail Selami Minta sözlerine şöyle devam etmişti: 

“Şu an geldiğimiz nokta, yapılma ihtimali olmayan bir durum. Zaten biz o zamanda biliyorduk başkanın yatırım yapmak gibi bir zihniyeti ya da düşüncesi olmadığını. Sadece günü kurtarmak amacına yapılmış meclisi kandırmak için yapılmış bir hamleydi. Ama o gün kendi meclis üyelerini kandırdı. Ancak bu işin vatandaş ayağı var. Bu tür yalanlarla vatandaşı kandırabileceğini zaten inanmıyoruz. Artık vatandaşta zaten onun bir şey yapacağına inanmıyor. İnşallah 2019 yılında bütün bu yaptıklarının cevabını halkımız verecek. Ama ben şunu da sormak istiyorum sayın başkana Kemer’de 15-20 tane yapı için ayağa kaldıran bir Başkan Kuzdere’ye nasıl bir yatırım yapacak? Hangi projeyi yapacak? Bu proje nasıl yapılacak? Yatırım yapma gibi zaten bir gücü olmayan bir belediye bunu nereye peşkeş çekecek? Çıkıp başkanın bunları açıklamasını istiyorum. Biz bütün çalışmalarımızda şeffafız.”

SEÇİM PROJELERİ HAYAL OLDU

Kemer’de ikinci dönem başkanlığı süresince hiçbir projeyi hayata geçiremeyen Mustafa Gül’ün her zaman olduğu gibi şov yapmaya devam ediyor. Her basın açıklamasında Kemer Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları kısa süre içerisinde bitireceklerini vaat eden Gül, Kemer’i adeta harabeye dönüştürüyor. Cevaplanması istenen sorulara her seferinde konuyu başka yere çekerek cevaplayan Gül’ün seçim projeleri de hayal kalmaya devam ediyor. 

Kemer Belediyesi’ni milyonlarca lira borçlandırması ve yerine getiremediği projelerle ile ilgili Mustafa Gül’ün hangi söylevlerle halkın karşısına çıkacağı da merak konusu oldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa