bursa escort MEGİP'le nitelikli eleman sorununa çözüm
Advert

MEGİP'le nitelikli eleman sorununa çözüm

'İstihdam seferberliği' kapsamında yapılan 'Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) ile 2 yıl boyunca işverenlerin istediği nitelikli elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim kursları düzenlenecek.

MEGİP'le nitelikli eleman sorununa çözüm
MEGİP'le nitelikli eleman sorununa çözüm Kemer Gözcü
Bu içerik 489 kez okundu.
Advert

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde hayata geçirilecek projeyle 2 yıl boyunca işverenlerin istediği nitelikli elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim kursları düzenleneceğini söyledi. Nitelikli eleman sorunun iş dünyasının sürekli gündeminde olan bir problem olduğunu belirten Başkan Çetin, "Meclis ve meslek komitelerimize yaptığımız dönemlik anketlerde öne çıkan sorunların başında nitelikli eleman konusu mutlaka yer almaktadır" dedi.

TALEP İŞVERENDEN, EĞİTİM ÜCRETLERİ İŞKUR'DAN, EĞİTİM ODA VE BORSALARDAN

Başkan Çetin, bu soruna merhem olabilmek adına İŞKUR ve TOBB arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi hedefiyle protokol imzalandığını kaydetti. Protokol kapsamında; kamu - özel sektör işbirliğinde teorik ve pratik eğitimlerin birleştirilmesini içerecek mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik çalışmalar başlatılacağına değinen Başkan Çetin, "Protokolün geçerli olduğu iki yıl boyunca Oda-Borsalar ile İŞKUR il müdürlükleri aracılığıyla düzenlenecek mesleki eğitim kurslarında işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikteki işgücü, işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programları ile yetiştirilecek" diye konuştu.

KURSİYERLERE CEP HARÇLIĞI

Kursiyerlerin eğitim ücretlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağına değinen Davut Çetin, "Eğitimler, 160 fiili iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacak. Bu eğitimlere katılan kursiyerler cep harçlığı alacaklar. İŞKUR, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılayacak" dedi.

Davut Çetin, kursların işverenler için de çalıştıracağı elemanı tanıma imkânı sağlayacağına değinekerek, şunları kaydetti:

"İşveren programa dâhil olarak, işe almayı planladığı kişilerin mesleki gelişim ve deneyim kazanmasını gözlemleyebilecek. Firmalar eğitime katılan kursiyerler için istihdam teşviklerinden de yararlanabilecekler. Bu noktada ilk etapta üyelerimizden beklentimiz; hangi meslekte, hangi nitelikte işgücüne ihtiyaç duyduklarını İŞKUR veya ATSO'ya bildirmeleri. Böylece piyasada karşılığı olan nitelikte elemanlar yetiştirilebilecek ve yetişen işgününe de istihdam yaratılabilecek. Hem işveren, hem işgören hem de ülke ekonomisi kazanacak."

Başkan Çetin, konuya ilişkin detaylı bilginin www.milliistihdamseferberligi.com/megip internet bağlantısından edinilebileceğini sözlerine ekledi. 

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa