bursa escort 'İhanetin Hafızası' sergisi açıldı
Advert

'İhanetin Hafızası' sergisi açıldı

Kepez Belediyesi tarafından Dokumapark'ta yapılan Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi ile galeride yer alan 2. Görsel Sanatlar Yarışma Sergisi'nin açılışı yapıldı.

'İhanetin Hafızası' sergisi açıldı
'İhanetin Hafızası' sergisi açıldı Kemer Gözcü
Bu içerik 279 kez okundu.
Advert

Kepez Belediyesi tarafından Eski Dokuma Fabrikası'nın yemekhane binası, Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi'ne dönüştürüldü. 4 salonu olan 1500 m2 büyüklüğündeki Modern Sanatlar Galerisi, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili düzenlenen güzel sanatlar yarışması sergisiyle kapılarını açtı. Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile beraberindekiler, Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi ve galerideki 'İhanetin Hafızası' adlı 2. Görsel Sanatlar Yarışma Sergisi'nin açılış kurdelesini kesti.

"DOKUMA MİLLET PARKI"

Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, Dokumapark'ta tam bir sanayi dönüşümü uygulandığını dile getirdi. Dokuma Fabrikası'nın Türkiye'nin sanayileşme sürecinde önemli rol oynayan bir fabrika olduğunu anlatan Karaloğlu, "Bu fabrikalar kuruldu. Türkiye sanayisini belli bir yere taşıdı, ekonomik ömürlerini tamamladı. Sonrasında da şehrin göbeğinde kaldı. Şimdi bu bölgede tam bir sanayi dönüşümü var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesiyle burası artık Dokuma Millet Parkı oldu. İçerisindeki aktivitelerle buna dönüştü" dedi.

"UNUTURSAK VATAN HAİNLERİ CESARET BULUR"

15 Temmuz tarihinin önemini anlatan Karaloğlu, "Bu faaliyetler 15 Temmuz gecesi bu milletin yaşadığı ihaneti unutmamak adına. Biz unutursak, unutturursak içerdeki, dışarıdaki vatan hainleri yine cesaret bulur, yine millet iradesine, demokrasiye, cumhuriyete, milletin seçtiklerine karşı benzer kalkışmaya kalkarlar diye endişemiz var. Millet olarak uyanık olmak durumundayız. O nedenle bu etkinlikleri önemsiyoruz. Bu ihanetin unutulmaması konusunda kültür, sanat faaliyetleri, edebiyat, resim, karikatürü kullanarak toplumun hafızasında olayı diri tutmak gerekir. Özellikle gençlerimize ve çocuklarımıza meseleyi aktarma konusunda güzel sanatlar bizim en büyük yardımcımız olacak. Bu faaliyetler onun için çok önemli" diye konuştu.

TÜREL: KEPEZ ARTIK ANTALYA'NIN ÖN BAHÇESİ OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de geçmişte Dokuma'nın Antalya'nın kültürel, sportif etkinliklerinin merkezi konumunda olduğunu dile getirdi. Tütüncü'nün uzun süre kaderine terk edilen alanın hukuki problemlerini büyük gayretle çözdüğüne değinen Türel, "Hakan başkan Dokuma'da çok önemli yaşam merkezi olması adına farklı konseptte eserleri bir araya getirdi. Oyuncak Müzesi çok güzel. Minicity eserlerini Dokuma'da sergileyeceğiz. Modern sanatlar galerisi çok güzel. Kepez Antalya'nın arka bahçesi kalmayacak demiştim. Kepez artık Antalya'nın ön bahçesi olacak. Bir taraftan modern sanat galerisi, Mimar Sinan Kongre Merkezi, Minicity, Oyuncak Müzesi bunlar Kepez'in Antalya'nın ön bahçesi olduğunu teyit eden gelişmelerdir" diye konuştu

TÜTÜNCÜ, İHANETİN HAFIZASI SERGİSİNİ ANLATTI

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, Dokuma Fabrikası döneminde binanın 50 yıllık süreçte çok sayıda mutlu güne ev sahipliği yaptığını anlattı. Fabrikanın kapanmasının ardından binanın kaderine terk edildiğini hatırlatan Tütüncü, "Galeride ilk sergiyi Türkiye genelinden sanatçıların katılımıyla güzel sanatlar alanında önemli eserlerden oluşturduk. İhanetin Hafızası adlı sergide Türkiye genelinden her yaştan insanın 15 Temmuz'da büyük ihanetle baş başa gelip düşünmesini ve düşünerek sanat eseri ortaya koymasını diliyoruz. 15 Temmuz ihanetine kendisini siper etmiş milletin istikbalini karanlık gecede üstlenme noktasında en büyük rolü üstlenen 15 Temmuz şehitlerine rahmet diliyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu, Türel, Tütüncü ve beraberindekiler 'İhanetin Hafızası' adlı 2. Görsel Sanatlar Yarışma Sergisi'ni gezdi.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa