bursa escort Kepez'de mahalle sayısı 68'e çıkıyor
Advert

Kepez'de mahalle sayısı 68'e çıkıyor

Kepez Belediye meclisi aldığı kararla 40 bine yakın nüfuslu Varsak Karşıyaka Mahallesi'ni, hizmetlerin daha hızlı yapılabilmesi amacıyla 3 mahalleye böldü. Böylece Kepez'in 66 olan mahalle sayısı 68'e çıkmış oldu.

Kepez'de mahalle sayısı 68'e çıkıyor
Kepez'de mahalle sayısı 68'e çıkıyor Kemer Gözcü
Bu içerik 419 kez okundu.
Advert

Kepez Belediye Meclisi, temmuz ayı olağan toplantısında 43 gündem maddesini görüştü. Belediye Başkanı Hakan Tütüncü başkanlığında toplanan meclis, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında arama tarama faaliyetleri sırasında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan ve Çamlıbel Mahallesi'nde oturan Piyade Er Muhittin Talha Çalışkan'ın ismini oy birliği ile Yeni Doğan Mahallesi 3072 Sokak'taki parka verdi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001'de uğradığı silahlı saldırıda 5 polis memuruyla şehit edilen Ali Gaffar Okkan'ın ismi de Kepez'de yaşayacak. Şehit Ali Gaffar Okkan'ın isminin Çankaya Mahallesi'nde 6400 ve 6426 sokaklar kesişiminde bulunan parka verilmesi de oy birliği ile meclisten geçti.

Fevzi Çakmak, Gazi, Kütükçü, Kanal, Yavuz Selim, Güneş, Çankaya, Çamlıbel ve Esentepe mahallelerinde okul, yol ve park alanında gecekonduları olan 157 vatandaşın tapu sorunu da meclis toplantısında çözüme kavuşturuldu. Belgelerle ve ilgili kanun kapsamında hak sahibi olduğu tespit edilen 157 kişiye arsa tahsisi yapılması için Encümene ve Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi oy birliğiyle kabul edildi. Ünsal Mahallesi'nde imar planında sanayi gelişim alanı ilan edilen alandaki 4 hak sahibine ve Düden Çayı Sit Alanı'ndaki 7 hak sahibine ilgili yasalar gereği belediyenin taşınmazlarından tapu verilmesi talebi de oybirliği meclisten geçti.

VARSAK KARŞIYAKA 3'E BÖLÜNDÜ

Kepez Belediye meclisi, ilçenin idari yapısını değiştiren bir karara da imza attı. Meclis, 2009 bin hektar alanı ve 40 bine yakın nüfusuyla ilçenin en büyük mahallesi Varsak Karşıyaka'nın, hizmetlerin daha etkin ve kaliteli yapılması amacıyla 3 mahalleye bölünmesini oy birliğiyle kabul etti. Kararla 3'e bölünen mahallenin yeni isimleri Aktoprak (1331 hektar), Aydoğmuş (374 hektar) ve Varsak Karşıyaka (303 hektar) oldu. Belediye meclisinin mahalleyi bölme kararı, İlçe Kaymakamlığı'nın görüşü üzerine Valiliği'nin onayının ardından yürürlüğe girecek.

DAHA HIZLI HİZMET

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Varsak Karşıyaka Mahallemiz, nüfus hacmiyle idaresi zor bir hal almaktaydı. Mahallenin bölünmesi, hizmetlerin daha etkin ve kaliteli olabilmesi için gerekli olan bir konuydu. Sürecin bölge için faydalı olacağını düşünüyoruz. Varsak Karşıyaka büyüyen bir mahallemiz. 40 bine yakın nüfusu var. Sadece seçmen sayısı 22 binler seviyesinde. Yeni binalar yapılıyor. Bu binalarla beraber 6-7 ay sonra nüfus 45 bin, 50 bin sınırına dayanacak. Bu kadar nüfus, Anadolu'da orta ölçekli il demek. Aktoprak ve Aydoğmuş isimleri, bölgede eskiden kullanılan ve tapuda yer alan isimlerdi. Aldığımız karar bölge için hayırlı uğurlu olsun" dedi.

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
paykwik paykasa