bursa escort AEDAŞ, bayram, seçim ve sınavda kesintisiz enerji için alarma geçti
Reklamı Geç
Advert
Advert

AEDAŞ, bayram, seçim ve sınavda kesintisiz enerji için alarma geçti

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), kesintisiz enerji için alarma geçti. Bu yıl haziran ayına denk gelen Ramazan Bayramı, seçim ve üniversite sınavlarının olduğu günlerde planlı kesintilerini iptal ederek kriz masası oluşturan AEDAŞ, olası arızalara karşı ekiplerini sahada hazır bekletecek.

AEDAŞ, bayram, seçim ve sınavda kesintisiz enerji için alarma geçti
AEDAŞ, bayram, seçim ve sınavda kesintisiz enerji için alarma geçti Kemer Gözcü
Bu içerik 567 kez okundu.
Advert

Türkiye'nin turizm başkenti Antalya ile Burdur ve Isparta'da 2 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren AEDAŞ, yaz aylarında artan elektrik tüketimine karşı hazırlıklarını tamamladı. Bu yıl Ramazan Bayramı, seçim ve üniversiteye giriş sınavlarının haziran ayı içine denk gelmesi nedeniyle erken alarma geçen şirket, 2 bin 321 adet trafo merkezi ve 4 bin 177 kilometre orta ve alçak gerilim enerji nakil hattını termal kamera ve kısmı deşarj cihazları ile rutin taramadan geçirerek bakımlarını yaptı. Elektrik şebekesinin yaklaşık yüzde 75-80'i atmosferik şartlara açık havai hatlardan oluşan AEDAŞ, olası arızaların önüne geçmek amacıyla ana fiderlerin bakımını da gerçekleştirdi.

BAYRAM TATİLCİLERİNE KESİNTİSİZ ENERJİ

Yabancı turistlerin yanı sıra özellikle uzun bayram tatillerinde yoğun yerli turist akınına uğrayan bölgede bu dönemlerde artan enerji talebine karşı ek önlemler alındı. Ramazan Bayramı boyunca olası arızalara müdahale etmek üzere AEDAŞ personelini sahada hazır tutacak.

SEÇİM GÜNÜ İÇİN KRİZ MASASI

24 Haziran günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle şimdiden kriz masası oluşturan AEDAŞ, tüm personel, mühendis ve yöneticilerin izinlerini iptal etti. Seçim günü 24 saat esaslı çalışan arıza onarım ve bakım ekiplerinin vardiya düzenlerini yeniden belirleyen şirket, olağanüstü durumlara karşı da ön hazırlıklarını tamamladı.

Araç ve personel takviyeleri gibi konularda ekipler arası gerekli destek ve dayanışmayı gün boyunca sağlayacak bir iş planı oluşturan AEDAŞ, seçim sonuçlanıncaya kadar yatırım, bakım ve onarım kaynaklı planlı elektrik kesintisi yapmayacak. Bu arada olası kesintilere karşı alınan önlemler kapsamında 32 adet TEİAŞ trafo merkezine ve kritik bölgelere arıza onarım personeli yerleştirilecek.

SINAV GÜNÜ NÖBETÇİ EKİPLER DEVREDE

AEDAŞ, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacak Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesine yönelik olarak da hazırlıklarını tamamladı. Olası bir arızaya karşı 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında okullara yakın bölgelerde nöbetçi ekipler bulunduracak olan şirket, yine sınav günleri yatırım, bakım ve onarım kaynaklı tüm planlı elektrik kesintilerini de iptal edecek.

EN YÜKSEK TÜKETİM TEMMUZ AYINDA

Yaz döneminde elektrik tüketiminde büyük artış yaşanması nedeniyle, mevcut tüketicilerin yanı sıra yerli ve yabancı turistlere de kesintisiz enerji sağlamak hedefiyle bakım ve onarım çalışmalarının büyük bölümünü önceden tamamladıklarını ifade eden AEDEŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu, şöyle dedi:

“Turizmde bu yıl büyük bir canlanma gözleniyor. Geçen yılki verilere baktığımızda en yüksek tüketimin temmuz ayında yaşandığını görüyoruz. Bu yıl haziran ayında da arka arkaya ülkemiz için önemli günler yaşanacak. Biz de haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarına yönelik elektrik tüketiminin yoğun olacağını tahmin ettiğimiz bölgelerdeki trafoları tespit ederek 110 adet trafomuz için güç artışına gittik. Bağlantı Anlaşma Gücünü artırması gereken müşterilerimizi arayarak konuyla ilgili ön bilgilendirme yaptık. Ayrıca, müşterilerimizi yazılı olarak da bilgilendirdik. Sıcak havalarda klima kullanımının da etkisiyle Alanya, Manavgat, Muratpaşa ve Kepez ilçelerinde tüketimin arttığından hareketle bu bölgelerde yatırım çalışmalarına öncelik vererek, bakım ve onarım çalışmalarını büyük ölçüde tamamladık. Tüm bölge genelinde yaz aylarına yönelik hazırlıklarımızı tamamladık, ekiplerimizi alarm durumuna geçirdik."

(DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X