bursa escort Çokal: Çiftçimizin yanında olacağız
Reklamı Geç
Advert
Advert

Çokal: Çiftçimizin yanında olacağız

İYİ Parti 3. Sıra Antalya Milletvekili adayı Manavgatlı Göz Doktoru Tuba Vural Çokal seçim çalışmaları kapsamında Kemer’e geldi. Türkiye'de uygulanan yanlış politikalar nedeni ile akla gelebilecek her şeyi ithal eden bir ülke haline geldiğini savunan Tuba Vural Çokal, "Dünyanın dört bir tarafına yeniden ihracatı başlatacağız, köylümüzün çiftçimizin yanında olacağız" dedi.

Çokal: Çiftçimizin yanında olacağız
Çokal: Çiftçimizin yanında olacağız Kemer Gözcü
Bu içerik 1521 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Şüheda DAYANTÜRK

İYİ Parti 3. Sıra Antalya Milletvekili adayı Manavgatlı Göz Doktoru Tuba Vural Çokal seçim çalışmaları kapsamında Kemer’e geldi. Kemer’e bağlı Tekirova Mahallesi’ni gezen Çokal'a, Milletvekili adayı Cafer Ünal, Kemer İlçe Başkanı Hüseyin Aydemir, Manavgat İlçe Başkanı İbrahim Celayiroğlu ve yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Tekirova giyim ve sebze pazarındaki esnafı ziyaret eden Çolak’a bir kadın esnaf tarafından uğur getirmesi dileği yemen hediye edildi. Özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiği Çolak, pazar gezisinin ardından vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi ve destek istedi. 

'KADINLARA ÖZEL PAZARLAR'

Kadınların kendi ürünlerini satacakları pazarlar oluşturmak istediğini ifade eden Tuba Vural Çokal, "Herkes seçim çalışması yapıyor. Pazarlara gidiyor. O pazar yerinde benim 70 yaşındaki teyzem bahçesinden topladığı rokayı yol kenarında satmaya çalışıyor. Bastonla yürüyen dedem yumurta satıyor. Pazarın dışında yol kenarında, kaldırım taşlarının üzerinde oturarak. Çünkü içerideki yerin kira parası onun elindeki ürünün tamamının ederinden fazla. Bunu tüm siyasetçiler görüyor. Ama çözüm bulamıyor. Ben, hangi partiden olursa olsun belediye başkanlarının kapısını çalacak ve haftada bir gün pazar yerini kadınlara tahsis etmesini isteyeceğim" diye konuştu.

‘HAYVANCILIK BİTMİŞ DURUMDA’

Genel anlamda Antalya’ya tarımda destek verilebileceğini aktaran Çokal, “Çiftçiyi desteklemek, mazotun fiyatını düşürmek gerekiyor. Bir üretime baktığınızda tohumun maliyeti, dikmesi, onu tekrar ulaştırması, satılabilmesi adına bunların hepsine baktığınızda çiftçinin ürettiği paradan eline bir şey kalmıyor. Yani çiftçi zararda ve hiç kimse destek vermiyor. Tarımda da destek verilebilir üretimde de. Şimdi İsrail’e tohum konusunda mecbur kılındık. Eskiden kavun karpuz ekildiği zaman o kavun ve karpuzdan alınan çekirdeği bir yıl sonra yine ek aynısı olurdu. Şimdi İsrailliler öyle bir sistem geliştirmiş ki hastalığını da ilacını da yanında gönderiyor. O kavunu o karpuzu ya da domatesi yetiştirme şansı yok yani en önemli konu tohum. Diğer taraftan hayvancılık, dışarıdan ithal et getiriyorsun, ne yapsın hayvan üreticisi adam? Yetiştirici, ‘niye besleyeyim yemini pahalı alıyorum. Dışarıdan gelen et benim yetiştirdiğimden daha ucuza geliyor. Ben zarar ediyorum’ diyor. Anlayacağınız hayvancılık bitmiş durumda.”

‘KÖYLÜMÜZÜN ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ’

Dünyanın en büyük tarım ülkelerinden biri olan Türkiye'nin uygulanan yanlış politikalar nedeni ile akla gelebilecek her şeyi ithal eden bir ülke haline geldiğini savunan Tuba Vural Çokal, "Tarım ülkesi Türkiye'nin geldiği yere bakar mısınız? Tarımın başkenti Antalya'nın durumuna bakar mısınız? AKP öncesinde kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye artık her şeyi ithal ediyor. Adını bizden alan ürünleri bile ithal ediyoruz. Zeytinlikleri imara açıp gidip bilmem nereden zeytin ithal ediyoruz. Fıstığı, mısırı, soğanı, patatesi ithal ediyoruz. Eti ithal ediyoruz. İYİ Parti iktidarında mazotu çiftçimize yüzde elli indirimli vereceğiz. Ürünlerini pazarlamak için pazarlar oluşturacağız. Dünyanın dört bir tarafına yeniden ihracatı başlatacağız, köylümüzün çiftçimizin yanında olacağız" diye konuştu.

'TÜRKİYE TARIMIN MERKEZİ OLACAK'

"Türkiye'yi meyve, sebze ve bunların işlenmiş ürünlerinin ihracat merkezi haline gereceğiz" diyen Dr. Çokal, bunun için 5 bin meyve bahçesi ve bağ plantasyonu kuracakların söyledi. Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini destekleyeceklerini ve bu alanda Avrupa'nın bir numarası yapacaklarını belirten Dr. Çokal, organize hayvancılık bölgelerini yeniden düzenleyeceklerini söyledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X