bursa escort Prof. Dr. Bayraklı: İslam Dünyası’nda cehalet var
Advert
Advert

Prof. Dr. Bayraklı: İslam Dünyası’nda cehalet var

Marmara Üniversitesi emekli öğretim üyesi ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği (YÖRSİAD) ile Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (TEAMDER) düzenlediği iftar programının konuğu oldu. İslam dünyasında ki bölünmüşlüğün ve geri kalmışlığın tek sebebinin Kur'an'ın anlaşılmamasından kaynaklandığını ileri süren Prof. Dr. Bayraklı, “Kur'an'ı Kerim'in iyi okunup anlaşılmamasından dolayı İslam Dünyası'nda cehalet, geri kalmışlık ve büyük sıkıntılar var. Kur'an'da mezhep diye bir şey yoktur. Mezhepler İslam’a girmiş kanser hücreleridir” dedi.

Prof. Dr. Bayraklı: İslam Dünyası’nda cehalet var
Prof. Dr. Bayraklı: İslam Dünyası’nda cehalet var Kemer Gözcü
Bu içerik 1146 kez okundu.
Advert

Gülcan GÜNDÜZ

Marmara Üniversitesi emekli öğretim üyesi ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği (YÖRSİAD) ile Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (TEAMDER) düzenlediği iftar programının konuğu oldu. YÖRSİAD ve TEAMDER üyelerinin katıldığı programa AK Parti Kemer Belediye Meclis Üyesi Emine Canik ve Canik Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Canik’in de katıldı. 

İftar öncesi “Ramazan ve Kadir Gecesini Doğru Anlayabilmek” konulu bir konuşma yapan Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, Ramazan Ayı, oruç ve Kadir Gecesi ile ilgili bilgiler verdi. İslam’ın topluma özellikle de gençlere doğru anlatılmadığını, hurafeler üzerinden İslam’ın çarpıtılarak yanlış öğretildiğini ileri süren Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, “Kur’an-ı okumayan, okusa da anlamayan birçok hoca yüzünden İslam dünyasında insanlar İslam’ı doğru yaşamıyor, gençler doğru İslam’ı öğrenemiyor” diye konuştu. Prof. Dr. Bayraklı, Allah tarafından Kur'an'ın Ramazan ayı içerisinde Kadir Gecesi indirilmeye başlandığını bu nedenle Ramazan ayında oruç tutulduğunu söyledi.

‘ORUÇ TAKVA DENİZİNİ BESLEYEN BİR NEHİRDİR’

Konuşmasının başında Kur'an ve insan ilişkilerine değinen Prof.Dr. Bayraklı, “Biz insanlar Allah'ın eseriyiz. Allah bizi yaratırken birde nasıl yaşayacağımızı, yaşantımızda hangi limanlara uğrayacağımızı, nasıl mutlu olacağımızı belirlemiş ve bunları Kur'an aracılığı ile bizlere bildirmiştir. Kur'an insanlığa yol gösteren bir kitaptır. Ancak Kur’an’ı anlamayan hurafelerle yaşayan hocalar bize topluma abdestten başka bir şey öğretmedi. Oysa Kur'an okunması için ve yaşanması için gönderilen bir kitaptır. Kur’an’ı okuyup yaşamaya başlayan insan Takva'ya erişir. Takva insan ruhunu olgunlaştırır. Namaz, oruç, kurban ibadetleri Allah katında insanı yüceltir. Oruç bizim kötülüklerden uzak durmamızı sağlar. Oruç kelime anlamıyla da uzak durmak demektir. Oruç insanı ruhen zindeleştirir zirveye ulaştırır. Oruç Takva denizini besleyen bir nehirdir. İnsanının manevi gıdası Takva'dır Allah bu gıdayı almamızı istiyor” dedi

ORUÇ NEDEN RAMAZAN AYINDA TUTULUR

Oruç'un herhangi bir ayda değil de neden Ramazan ayında tutulduğunu da anlatan Prof.Dr. Bayraklı, “Oruç neden Ramazan ayında tutulur şeklinde çok soruyla karşılaşıyoruz. Çünkü Ramazan ayında birtakım olaylar olmuştur. Kur'an'ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi Ramazan ayı içerisindedir. Bizler Kur’an indirilmeye başlandığı için Kur'an ile buluştuğumuz için Oruç tutuyoruz. Ramazan yani ‘Ramada’ güzin yağan yağmur demektir. Yağmur doğayı temizler Ramazan Orucu da insanın ruhunu günahlarını temizler” diye konuştu

KADİR GECESİ DEĞERLENDİRME GECESİDİR

Kur'an'ın indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi'nin önemine de değinen Prof.Dr. Bayraktar Bayraklı, “Kadir Gecesi, değerlendirmek kanuna bağlamak anlamına gelir. Kadir Gecesi melekler yeryüzüne iner ve her insan için bir yılın değerlendirmesini yapar. Kadir Gecesi tövbe etmek ve günahlarımızdan arınmak için bir fırsattır. Ancak haram ve kul hakkı yemek tövbe ile kurtulunacak günahlardan değildir. Diğer günahlarından tövbe edersen melekler tarafından değerlendirmeye alınırsın. Melekler tövbeni Allah'a ulaştırır. Kur'an Allah'ın kanunudur ve şeriattır. Şeria’da topluma yanlış anlatılmıştır. Şeriat hukuk demektir. Kur'an evrensel bir kitaptır ve bütün insanlık için gönderilmiştir. Şeriat hukuku da tüm insanlar için geçerlidir” dedi.

İSLAM DÜNYASI'NDA CEHALET VAR

İslam dünyasında ki bölünmüşlüğün ve geri kalmışlığın tek sebebinin Kur'an'ın anlaşılmamasından kaynaklandığını ileri süren Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, “Kur'an insanlığın rehberidir. Nereye gideceğini, nasıl yaşanacağını, nasıl mutlu olacağını anlatır. Kur'an bir nevi Allah'ın mektubudur. Bu mektubu iyi okuyup anlamamız gerekir. Kur'an'ı anlamadığımız sürece şeytanın girdabından kurtulamayız. Kur'an'ı Kerim'in iyi okunup anlaşılmamasından dolayı İslam Dünyası'nda cehalet, geri kalmışlık ve büyük sıkıntılar var. Kur'an'da mezhep diye bir şey yoktur. Mezhepler İslam’a girmiş kanser hücreleridir. Bazı İslam alimlerinin Kur'an'ı anlatmak için kurduğu okullar mezhepçiliğe dönüştürülmüştür. Mezhepçilik de İslam Dünyası'nda bölünmelere savaşlara neden olmuştur” diye konuştu.

Toplantı sonrasında davetlilerin sorularını da cevaplandıran Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı'ya TEAMDER üyesi Canik Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Canik tarafından el dokuması halı hediye ederken, YÖRSİAD Başkanı Semih Beken de Yörük poşusu ve bağış yapılan teşekkür belgesi verdi. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X