Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 01-06-2018 12:02   Güncelleme : 01-06-2018 12:02

Minta: Haklarını ödeyeceksin

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, parti binasında basın toplantısı düzenledi. Minta, “Başkanın yaşantısına hal ve hareketine yiyip içmesine bakarsan hiçbir sorun yok gibi. Her şey güllük gülistanlık. Ama bin 600 lira maaşla asgari ücretle çalışan insanlar 3-4 ay maaşı geçmiş. Madem o insanları oraya yerleştiriyorsun onlara umut veriyorsun o zaman bunların hakkını ödeyeceksin. Çalıştırdığı insanlara para bulunamıyor da festivaller konserler için parayı nerelerden bulunuyor?” dedi.

Minta: Haklarını ödeyeceksin

Ahmet Duran YENİGÜN

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, parti binasında basın toplantısı düzenledi.  Kemer İlçe teşkilatı olarak 24 Haziran günü yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine odaklandıklarını anlatan İsmail Selami Minta, “Genel seçim tarihi açıklandıktan sonra yerel anlamda tabi çok fazla bir çalışmamız olmadı. Ama bu genel seçimle alakalı gerek sahada çalışırken gördüklerimiz gerekse mağdur olan vatandaşların bize gelip dertlerini anlatmaları noktasında Kemer’de belediye çalışanları ile alakalı büyük bir sıkıntı olduğunu gördük. Yani beş ev ziyaretimizden en az iki tanesinde bir belediye mağduru karşımıza çıkıyor. Buda bizi ziyadesiyle üzüyor. Bunun nedir ne değildir diye araştırırken daha dün ve önceki gün Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül bir haber yaptırıp sosyal medya hesabından yayınlanmış. Açıklamayı hayretler içerisinde izledim. Kemer Belediyesi 500-600 kişi ile belki yönetilecek. Şu an belediyede duyduğumuza göre bin 300 civarında çalışan elaman var. Yani sayın başkan olayları anlatırken çarpıtıyor” dedi.

‘HAKKINI ÖDEYECEKSİN’

Ona buna çamur atmakla, onu bunu zan altında bırakmakla Kemer Belediyesi’nin yönetilemeyeceğini ifade eden Başkan Minta, “Sanki bin 300 kişiyi buraya Ak Parti hükümeti yerleştirmiş de şimdi atmış siz bunların maaşını ödeyin diyor. Bu insanları buraya zaten yerleştiren Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül. Biz yerleştirmedik. Madem o insanları oraya yerleştiriyorsun onlara umut veriyorsun o zaman bunların hakkını ödeyeceksin. Birde çıkıp bir benzetme yapmış, o benzetmeyi neye yaptı bende çok anlayamadım. Başkan Gül; ‘Köpek bile kemiği yerken ölçüp biçip yiyor’ diyor. Çok da doğru söylüyor. Bu bir ata sözü ve çokta güzel bir atasözü. Peki sen bu bin 300 tane insanı buraya alırken neden ölçüp biçmedin. Bunun maaşı nasıl ödenecek diye niye düşünmedin. Böyle bir vurdumduymazlıkla Kemer Belediyesi yönetilemez. Bana göre sayın başkanın yapacağı en güzel iş, ben bu belediyeyi batırdım bu belediyeyi yönetemiyorum artık. Bunu layıkıyla yönetebilecek insanlar gelsin deyip, işi noktalamaktır. Çıkıp ta ona buna çamur atmakla, ona buna zan altında bırakmakla Kemer Belediyesi yönetilemez. Çünkü Kemer Belediyesi büyük bir belediye, güçlü bir belediye ve maalesef şu an sadece işçilerin maaşını değil, duyduklarımıza göre piyasaya 50-60 milyon lira borcu olan bir belediye durumuna düştü. Hatta geçen bir evde mağdur olan arkadaş bizi davet etti. Bana ‘başkanım bırakın artık bizim maaş ödemeyi belediye şu an sokağı süpürmek için süpürge bile alamaz durumda’ diye bizzat oradaki insanlar söylüyor. Bir ağaç motorunun zinciri kırılmış gidip bir esnaftan koskoca Kemer Belediyesi o zinciri alamamış. Yani şu an Kemer Belediyesi bu durumda.”

‘GÜL’E GÖRE HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK’

Başkan Mustafa Gül’ün yaşantısı, hal ve hareketine bakıldığında hiçbir sorunun olmadığını anlatan İsmail Selami Minta, “Başkanın yaşantısına hal ve hareketine yiyip içmesine bakarsan hiçbir şey yok gibi. Her şey güllük gülistanlık. Ama bin 600 lira maaşla asgari ücretle çalışan insanlar 3-4 ay maaşı geçmiş. Bu insanlar maaşını istedi diye köpek yerine konuluyor. Biz de bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. O insanlar bizim ülkemizin insanları, kimse oraya silah zoruyla girmedi. Ben gezdiğim evlerde hala duyuyorum, ‘genç yaşlı neyiniz varsa gelin belediyeye işe alalım’ diye söyleniyor. Sırf oy devşirmek için işe çağırdığı insanlar var şu an bile. Bir de demiş ki 2 bin 500 kişi sırada bekliyor. Sayın başkan sen bu yönetim anlayışınla devam ettiğin sürece bunları çıkarıp 2 bin 500 kişi alsan ne yapacaksın. 3 ay geçmeden yine aynı şekilde olacak. Buradaki sıkıntı orada çalışan insanlarda değil, başkanın yönetim anlayışında. Dediğim gibi bu yönetim anlayışı iflas etmiştir. Artık Kemer büyümüştür. Bin kişiyi işe alıp oy devşirip seçim kazanalım devri bitmiştir. Artık halk bizle beraber Kemer’de hizmet almayı da öğrenmiştir. Bundan sonra bu mantıkla devam edip, 2019 Mart’ında Kemer’i yönetmeyi hak eden ekibi vatandaşlarımız bu belediyeyi yönetmek üzere belediyenin başına getirecektir. Ama tabi o zaman zarfında bu tür mağdur olan insanlarımız mutlaka olacak. Bizde elimizden gelen yardımı desteği vermeye çalışıyoruz.  Onlarda artık hep, biz 8 ay 9 ay neyse sabretmeye kararlıyız, ondan sonra Kemer’i hak ettiği yönetime kavuşturacağız diyorlar. Hep beraber çalışmamızı yapıp Kemer’i tertemiz bir yönetime teslim etmek için halkımızla beraber gayret edeceğiz” diye konuştu.

‘SAVURGANLIKTAN DA GERİ KALINMIYOR’

“Çalıştırdığı insanlara para bulunamıyor da festivaller konserler için parayı nerelerden bulunuyor?” diye soran Minta sözlerine söyle devam etti;

“Baktığım zaman işçinin maaşını ödeyemiyor, piyasaya borçları ödenemiyor, ama hiçbir savurganlıktan da geri kalınmıyor. Geçen listeyi aldık, herhalde yine festival yapılıyormuş. Yine işte Gülşen, Aleyna Tilki, Koray Avcı gibi sanatçılarla anlaşılmış. Şöyle bir bakıyorum herhalde bunun 500-600 yüz bin lira 1 milyon lira gibi belediyeye bir maliyeti vardır. Şimdi çalıştırdığı insanlara para bulunamıyor da festivaller konserler için parayı nerelerden bulunuyor? Hangi bütçeyle yapılıyor? Ben bununda sayın başkanın bir cevaplamasını istiyorum. Bize cevaben olmasa bile halkı bilgilendirsin.”

‘TAMAMEN KEYFİ DAVRANIŞLARINDANDIR’

Başkan Mustafa Gül’ün açıklamasında Ak Parti hükümetinin belediyeyi zorda bırakmış gibi bir hava estirdiğini iddia eden Minta, “Önceden hizmet alımı ile belediyeye elaman alınıyordu. Az öncede dediğim gibi özellikle vurgulamak istiyorum, sanki bu kadar insanı Ak Parti hükümeti almışta belediyeyi zorda bırakmış gibi açıklamasında bir hava estirmiş. Bu işe alınan insanların kesinlikle bizle alakası yok. Bunun hepsini bizzat kendisi aldı. Ha bizim kadroya geçtikten sonra taşeron şirketlerde çalışan insanlar belediye bünyesinde kurulan bir şirkete hepsinin devri yapıldı. Zaten onu yaparken de yasa böyle bilmen ne diyerek, insanlara bir sürü evrak imzalatarak birçoğunun maaşını düşürmüş diye duyumlarda aldık. Ama çok detayını bilmiyorum. Bunlarında kesinlikle ne partimizle ne hükümetimizle alakası yoktur. Tamamen Mustafa Gül’ün keyfi davranışlarındandır. Bununda partimize en ufak şekilde mal edilmesini kabul etmiyoruz ve bu olumsuz tablodan sonra biz Kemer Belediyesi’nin ülkemizde dünyada bir marka olan Kemer ismini artık daha fazla aşağılara çekmesine tahammülümüz yok. İnşallah hep beraber halkımızla beraber 24 Haziran da bu genel seçimleri atlattıktan sonra aynı şevkle azimle çalışmaya devam edip 2019 seçimlerinde Kemer Belediyesi’ni yönetilebilir hale getirecek Kemer’i en iyi şekilde yönetecek ve marka değerini yukarılara taşıyacak bir ekiple tanıştıracağız. Yani Ak Parti’deki hizmet anlayışını şeffaf belediye yönetimi anlayışını halkımızla beraber Kemer’e getireceğiz” dedi. 

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

‘KEMER İÇİN KÖKLÜ PROJELER YAPMA PEŞİNDEYİZ’

2019 yerel seçimlerinde yerelde iktidar olmaları durumunda belediyedeki personel sayı ne olacağı sorusu üzerine Minta, “Şu haliyle belediye hiçbir yatırım yapmadan bu aldığı eleman sayısını gelire dönüştürmeden bu haliyle yürütülebilir bir sistem değil. Biz şunu söylüyoruz; belediyeyi kazandığımız zaman, hiçbir insanın işiyle aşıyla oynamak gibi bir derdimiz yok. Şu an bizim Kemer için çok büyük projelerimiz var. Çok büyük düşünüyoruz. Yani oraya iki park yaptım, taş söktüm asfalt yaptım bizim böyle bir derdimiz yok. Biz Kemer için köklü projeler yapma peşindeyiz. Şu an üzerinde çalıştığımız iki tane projemiz var ve bunun için bile belediyenin en az 200-250 tane elaman ihtiyacı var. Yani biz oradaki insanları gel, hiçbir iş yapmadan bir masanın başına 5 kişi oturt, bilmem girişte 10 kişi beklesin, makam arabasında 8 kişi taşı, arkana bir araba al onda 4 kişi taşı gibi bizim böyle belediyecilik anlayışımız yok. Bütün insanlarımız çalışacak. Ama çalıştığının karşılığını alacak. Hem belediye kazanacak hem o insanlar da 3-4 ay parasını pulunu almadan 5 ay neyse evlerden kovulmayacak. Onlarda parasını alacak. Bizim insanları mağdur etmek gibi bir derdimiz yok. Ama üreten bir belediye olacak. Çalışan personel olacak. Hem belediye kazanacak hem çalışan kazanacak. Dolayısıyla da Kemer kazanacak. Bizim anlayışımız bu. Bazen duyuyorum benden sonra kim gelirse hepinizi kapıya koyar diye. Kesinlikle öyle bir şey olmayacak. Ama bir tek şey olacak orada çalışan insanlar günü gününe maaşını alacak parasını alacak ve dediğim gibi sonunda da Kemer kazanacak” dedi.

‘YENİ BİR SAYFA AÇACAĞIZ’

Seçimlerde iş vaadi verilecek mi? sorusuna ise Minta, “Bizim Ak Parti olarak kesinlikle böyle bir işe alım gibi bir vaadimiz yok. Bizim vaatlerimiz tamamen Kemer’i ayağa kaldıracak büyük projelerle alakalı. Zaten Kemer’de Belediyecilik tarihine bakarsak bu işçi alım vaatleri seçimden önce Mustafa Gül’ün kendine has bir özelliğidir. Onun dışında böyle daha hala utanmadan sıkılmadan evlere haber gönderip belediyeye işçi alacağım diyebiliyor. Bu kadar utanmazlığı ben bilmiyorum. Hangi pişkinlikle bunu yapıyor anlamıyorum ama yapıyor. Kemer’i kötü yönetenler gitti mi, her şeyin önü kesilecek ve bunları gönderip artık yeni bir sayfa açacağız. Böyle açıklama yapan bir belediye başkanıyla bu belediye nasıl yönetilir soruyorum size. Benim söylediklerimi bırakın siz yorumlayın. Yani bunun ötesi yok. Benim hiçbir şey konuşmama gerek de yok. Oradaki açıklamalarıyla aslında kendinin ne olduğunu nasıl yönettiğini açıklıyor” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA