Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-05-2018 04:28   Güncelleme : 28-05-2018 04:28

EMEK HIRSIZLARI!

Kemer Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında son yapılan toplu iş sözleşmesinde işçilerin hakları korunması yerine emekleri ayaklar altına alındı.

EMEK HIRSIZLARI!

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer’in CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Gül, geçtiğimiz yıl 1 Mayıs kutlamalarında işçi haklarına çok önem verdiklerini belirterek, “İşçinin alnından akan ter, bizim en büyük değerimizdir. Kemer Belediyesi olarak çalışanlarımızın emeklerinin karşılığını almasına ve iş huzuruna büyük önem veriyoruz. Emekçilerin haklarını almak için sessiz kalmadığı, işçinin hakkının yenmediği bir dünya diliyorum" demişti. Bu yıl ise 1 Mayıs’ı sosyal medya hesapları üzerinden kutlayan Başkan Gül’ün işçisine verdiği değer son yapılan toplu iş sözleşmesi ile ortaya çıkmış oldu. 

SESİZ SEDASIZ İMZA

Antalya genelinde tüm belediyelerin toplu iş sözleşmeleri imzaları toplumun gözü önünde atılırken, geçtiğimiz yıl aralık ayında Belediye-İş Sendikası ile Kemer Belediyesi arasında Toplu İş Sözleşmesi imzaları sesiz sedasız atıldı. Ancak sözleşmede işçilerin hakları korunması gerekirken tamamıyla Kemer Belediyesi’nin isteği doğrultusunda bir sözleşme hazırlandığı iddiası Kemer’de bomba etkisi yarattı.  

İŞ İŞTEN GEÇTİKTEN SONRA ÖĞRENDİLER

İddiaya göre işçi haklarının ön planda tutulduğunu savunan Belediye-İş Sendikası Antalya Şubesi ile Kemer Belediyesi arasında sözleşmenin esasta böyle olmadığını işçiler, eksik yansıyan maaşlarındaki ücret artışının fark etmeleriyle öğrendi. İşçiler yapmış oldukları araştırma sonucunda sözleşmenin kendi hakları için olmadığını iş işten geçtikten sonra öğrenmiş oldu. 

SÖZLEŞME İLE İLGİLİ BİLGİ VERİLMEDİ

İşçilerin kendilerini temsil etme yetkisi verdikleri belediyede çalışan mesai arkadaşları ve sendika temsilcisi 2 kişinin imzalanan toplu sözleşme içeriğini oluşturan maddelere geçen haklarına yansıyacak maaş artışı, yemek ücreti ve diğer alacak oldukları ücret konusundaki oranların neler olduğu ile ilgili detaylı bilgilendirmede bulunmadı. Asıl üzücü tarafın ise işçiler, kendilerini temsil etmek için seçilen 2 arkadaşlarıyla birlikte üye oldukları Belediye-İş Sendikası Antalya Şubesi Yöneticilerinin tamamen Kemer Belediyesi’nin isteği doğrultusunda bir sözleşme yapıldığı gerçeği ile karşı karşıya kaldılar. 

BELEDİYE-İŞ: YANLIŞLIK YOK

Konu ile ilgili görüş almak üzere ulaşmaya çalıştığımız Belediye-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Kemal Çavuşoğlu’na ulaşılamazken, Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Mercan, toplu iş sözleşmesinde herhangi bir yanlışlığın söz konusu olmadığını söyledi.

İZİNLİ VE RAPOLU GÜNLERDE ÖDEME YOK 

Ancak sözleşmede, belediyede bugüne kadar çalışan işçilerin fiili çalışmalarına bakılmaksızın ödenen yemek yardımı yeni sözleşmede fiili çalışmalarına bakılarak hafta sonu, yıllık ve raporlu izinleri gibi günleri düşülerek yapılıyor. Ayrıca işçilere ödenen ek ödemeler yine fiili çalışmalarına bakılarak hafta sonu ve yıllık izinleri ile raporlu olduğu günlerde olması halinde o günler düşülerek ödeme yapılıyor.

ESKİ VE YENİ ÇALIŞANLARA AYNI KIDEM ÜCRETİ

Toplu iş görüşmelerinde önceki toplu iş sözleşmesinde kişilerin çalıştığı yıla göre verilen kıdem parası ise bu sözleşmede çalıştığı yıla bakılmaksızın herkese matbu ücretlerinde artış olarak 3,5 TL olarak ödeniyor. Böylece belediyede daha fazla çalışan işçiler ile daha az çalışan işçiler aynı kıdem parası ödenmesi sağlanarak kurumda çalışma yılı olarak daha kıdemli olan işçinin ücretinde azalmaya sebep oldu. Buda işçiler arasında haksızlığı sebep oluyor.

6 LİRA ZAM YAPTIK YALANI

Son sözleşmede ücret artışı olarak Ocak ayında işçilere sadece 2,5 TL ücret artışı yapıldı. Günümüzde ise bu ücret artışı diğer belediyelerin yaptıkları toplu iş sözleşmelerine göre çok düşük. Ancak işçilere kıdem ücreti ile beraber 3,5+2,5= 6 TL ücret artışı yapıldığı söyleniyor. Bu söylemle kıdem ile ücret artışı ayrı olduğu için işçiler yanıltıcı bilgi veriyorlar.

İŞÇİLERİN ALDIĞI ÜCRET DÜŞTÜ

İşçiler, Ocak ayından bugüne kadar aldıkları maaşlarındaki eksilmeyi fark edemedi. Nedeni ise, aralık ayında yüzde 27 Gelir Vergisi Kesinti oranı varken Ocak ayında bu oran yüzde 15’e düştü. Bu da işçilerin eline net daha fazla geçmesine sebep olduğu ve işçinin yüksek aldığı algısı oluşturdu. Ancak Mayıs ayı Gelir Vergisi Matrahı yüzde 20’ye çıktığı için işçilerin ücretleri de düşüyor. 

YÜKSELMESİ BEKLENİRKEN RAKAM DÜŞTÜ

Ek ödemeler ve yemek yardımları fiili çalışmaya göre verildiği, kıdem parası ödemelerinde ve ücret artışlarında daha önceki yıllara göre daha düşük artış olduğu için işçilerin ücretleri de daha düşük verilmeye başlandı. 

BELEDİYENİN İSTEĞİNE GÖRE SÖZLEŞME

Bu duruma göre, ‘Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri’nde Kemer Belediyesi’nin isteği doğrultusuna Belediye-İş Sendikası’nın kabul ettiği görülüyor. Belediye-İş Sendikası Antalya Şubesi’nin işçilerin lehine hiçbir artış sağlamak yerine belediye lehine karara imza atması işçilerin tepkisine neden oluyor. İşçiler bir önceki yıl ile kıyaslama yapıp ve eksilme olduğunu düşünüp sendikaya ve belediyeye neden maaşlarımız düşük diye sorsalar da sessiz kalmaları için baskıya maruz kaldıkları iddia ediliyor. 

GEZİ, FESTİVAL VE KONSERLERE DEVAM 

Kemer Belediyesi’nden kadrolu işçilerin şu ana kadar 1 bayram 2 maaş ikramiyesi alacakları olduğu bunun yanında taşeron işçilerin 01 Haziran itibariyle 3 maaş alacakları olduğu iddia edilirken, CHP’li Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün yüksek ücretler karşılığında gezi, festival ve konser düzenlemesi kafalarda soru işaretlerine neden oluyor. Ayrıca Başkan Mustafa Gül’ün önceki seçimlerde MHP’den milletvekili adayı olan eşi Neşe Gül ve 24 Haziran seçimlerinde oğlu İsmail Hakkı Gül’ün tanıtımı için belediye kaynaklarını kullanması da ayrı bir soru.

Bu konuda Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ve Belediye-İş Sendikası’nın ne cevap vereceği ise merakla bekleniyor. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 Kasımpaşa 0 0
 • 11 Kayserispor 0 0
 • 12 Konyaspor 0 0
 • 13 Medipol Başakşehir 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA