Advert
EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-05-2018 10:45   Güncelleme : 26-05-2018 10:45

SGK’dan bayram ikramiyesi açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1000'er lira bayram ikramiyesi verileceğini, bu imkandan 12,3 milyon vatandaşın faydalanacağını, Ramazan Bayramı öncesinde ödemelerin hesaplara geçeceğini söyledi.

SGK’dan bayram ikramiyesi açıklaması

Toplumun tüm kesimine çeşitli fırsatlar sunan 7143 sayılı Kanun hakkında, Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nejat Deniz açıklamalarda bulundu. Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık alanların yüzünü güldüren Bayram İkramiyesi hakkında görüşlerini bildiren İl Müdürü Deniz, “Emeklilerimize Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1000’er TL bayram ikramiyesi vereceğiz. 12,3 milyon vatandaşımıza ilk ikramiye ödemesi önümüzdeki Ramazan Bayramı öncesinde yapılmış olacaktır” dedi.

Açıklamasını girişimci emeklilere yönelik müjde ile sürdüren Deniz, “Yeni düzenleme de girişimci emekliklerimizi de mutlu edecek bir düzenleme yer almakta. Emekli olduktan sonra ticari faaliyet yapan girişimci emekliliklerimizin geçmişten kalan, ödenmeyen sosyal güvenlik destek prim borçları silinecektir” dedi.

İl Müdürü Nejat Deniz, yapılandırmanın getirdiği fırsatlara da değindiği açıklamasında, yeni yapılandırmanın 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait idari para cezası ve sigorta prim borçları, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, 4-b sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak prim borçlarını kapsadığını belirtti.

‘4-B SİGORTALILARI BORÇSUZ HALE GELECEK’

Deniz, 4-B sigortalılarına yönelik, 31 Mayıs 2018 öncesine ait prim borçları ve bu primlere ilişkin hizmet sürelerini talep etmeleri halinde dondurulacağını ve bu borçların takibinin yapılmayacağını belirtti. Deniz sözlerini şöyle sürdürdü; “Dondurulan bu hizmet süreleri istendiği takdirde gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri tarafından canlandırılabilecektir. Böylece, dondurulan hizmet süreleri ile 4-b sigortalıları borçsuz hale gelecek ve bundan sonraki aylarda primlerini 5 puanlık teşvik ile indirimli ödeyecek, aynı zamanda sağlık yardımlarından da yararlanabilecektir.”

Ayrıca Deniz, 4-b (Bağ-Kur), Ek-5 (Tarım Sigortası) ve Ek-6’ncı (Ticari Taksi-Dolmuş Şoförlerinin Sigortalılığı) madde kapsamındaki sigortalılar, borçlarını yapılandırmaları, yapılandırılan borç haricinde altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması ve yapılandırılan borçların ilk taksitini ödemeleri ve ödeme yükümlülüklerini de yerine getiriyor olmaları kaydıyla sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklarının altını çizdi.

GSS sigortalılarının borçlarının yapılandırması ile ilgili düzenlemeye de değinen İl Müdürü Deniz, “Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için genel sağlık sigortası kapsamına alınan sigortalılarımız, 30 Kasım 2018 tarihine kadar gelir testi de yaptırabilme hakkına sahipler. Şayet gelir testi sonucu ödeme gücü olmadığı tespit edilirse geçmiş borçlarının tamamı silinecek. Ödeme gücü bulunanların ise, Nisan 2018 ve öncesi döneme ait genel sağlık sigortası prim borçlarının faizleri silinerek, anaparanın ödenmesi için de 31 Aralık 2018 tarihine kadar süre tanınmıştır” dedi.

Ayrıca Deniz, 18 ila 29 yaş aralığındaki gençlerin ilk defa işyeri açarsa, 1 yıl boyunca sigorta primlerinin devlet tarafından ödeneceğini ve sermaye şirketlerinin ortaklarının yararlanamayacağı bu düzenlemeden gerçek kişi gelir vergisi mükellefleri ile adi şirket ortaklarının 1 tanesi yararlanabileceğini dile getirdi.

‘YÜZDE 90′ SİLİNECEK’

Çalışma hayatına ilişkin çok önemli düzenlemelerin yer aldığı 7143 sayılı Kanun yapılandırmasının diğer yapılandırmalardan farkına da dikkat çeken Deniz, “Güncellenen borçların peşin ödenmesi halinde çıkan tutarının yüzde 90’ı silinecektir ki bu çok önemli. Daha önce böyle bir düzenlemeye gidilmedi. Önceki yapılandırma kanunlarına göre yapılandırmaları devam edenler de ilk taksit ödeme süresi içerisinde kalan taksitlerinin tamamını peşin olarak öderlerse oluşan borç tutarının yüzde 90’ı silinecektir. Bir de işverenlerin ve üçüncü şahısların, iş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları her türlü borçları ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından fazla veya yersiz olarak ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin borçlar yeniden yapılandırılacaktır” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 69 34
 • 2 Medipol Başakşehir 67 34
 • 3 Beşiktaş 65 34
 • 4 Trabzonspor 63 34
 • 5 Yeni Malatyaspor 47 34
 • 6 Fenerbahçe 46 34
 • 7 Antalyaspor 45 34
 • 8 Atiker Konyaspor 44 34
 • 9 Alanyaspor 44 34
 • 10 Kayserispor 41 34
 • 11 Çaykur Rizespor 41 34
 • 12 Sivasspor 41 34
 • 13 MKE Ankaragücü 40 34
 • 14 Kasımpaşa 39 34
 • 15 Göztepe 38 34
 • 16 Bursaspor 37 34
 • 17 BB Erzurumspor 35 34
 • 18 Akhisarspor 27 34
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA