bursa escort Mirage Park Resort'tan çok özel mutfak
Advert
Advert

Mirage Park Resort'tan çok özel mutfak

Kemer'e bağlı Göynük Mahallesi'nde bulunan Mirage Park Resort Otel, Türkiye'de bir ilke imza atarak 5 yıldızlı oteller arasında günümüz şartlarında değişen gıda ve beslenme hassasiyetine uygun olarak alanında uzman ekibi ve bağımsız olarak hazırlanan 'Gluten Free Mutfağı' ile alerjen ve Çölyak rahatsızlığı olan turistlere hizmet vermeye başladı.

Mirage Park Resort'tan çok özel mutfak
Mirage Park Resort'tan çok özel mutfak Kemer Gözcü
Bu içerik 1659 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN – Şüheda DAYANTÜRK

Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten proteini, çölyak hastalarında onarılamayacak hasara neden oluyor. Çölyak hastalarının glutenden ömür boyu uzak durulması gerekiyor. Çünkü bağırsaklarda sindirimi sağlayan yapıların bozulmasına neden oluyor. Ancak ekmekten çorbaya pek çok besin maddesinin içinde gluten yer alıyor. Durum böyle olunca alerjen ve Çölyak rahatsızlığı olan kişiler tatile çıkmaya korkuyor. Antalya’da glütensiz kafeler yer alırken otellerde ise bu durum farklı şekillerde sunuluyor. Kemer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Türkiye Ulusal Ajansı’nın 2017 yılı teklif çağrısı döneminde kabul gören Gluten Intoleransı olan kişilerin farkındalığının arttırılmasına yönelik Gluten Free Cuisine (Glutensiz Mutfaklar) Projesi kapsamında yurtdışına 5 öğretmenini göndererek Kemer’deki otellerde glutensiz mutfaklar yaratmayı hedefliyor. 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Kemer’e bağlı Göynük Mahallesi’nde bulunan Mirage Park Resort Otel, Türkiye’de bir ilke imza atarak glutensiz gıda temininde zorlanan çölyak hastaları ve glutensiz beslenmeyi tercih eden bireylere yönelik Glutensiz Mutfak Projesini hayata geçirdi. Böylece, buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içerisindeki gluten hassasiyetleri nedeniyle her lezzeti tadamayan çölyak hastaları, glutensiz gıdalar tüketebilecekleri ayrıcalıklı bir 5 yıldızlı otele kavuşmuş oldu. Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerin kullanıldığı, diğer mutfak alanlarından bağımsız inşa edilen Gluten Free Mutfağı ve özel eğitimli ekibiyle hizmet vermeye başlayan Mirage Park Resort Otel, Glutensiz Mutfağını gazetemize açtı. 

5 YILDIZLI İLK VE TEK OTEL

Mirage Park Resort Otel olarak hizmet kalitesini sürekli üst segmentte tutmanın gayreti içinde olduklarını anlatan Otelin Genel Müdürü Fikret Demirtürk, “Günümüz şartlarında değişen gıda ve beslenme hassasiyetine uygun olarak alerjen ve Çölyak rahatsızlığı olan misafirlerimize, diğer mutfak alanlarımızdan bağımsız inşa edilen Gluten Free Mutfağımız ve özel eğitimli ekibimizle hizmet vermekteyiz. Tesisimizde, glutene alerjisi olan misafirlerin yeme-içme ihtiyaçları tamamen ayrı değerlendirilir. Satın alma aşamasından sunuma kadar geçen süreç hijyenik ve izole bir ortamda gerçekleştirilir. Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerin kullanıldığı, misafir için özel hazırlanan menülerimiz mevcuttur ve konaklama süresi boyunca misafirimizin özel diyetine yardımcı olunmaktadır. Gluten bulaşma riski için sadece gıda seçimi yeterli değildir. Bu sebeplerle üretim ayrı bir ekipman ve mutfakta yapılmalıdır. Bu ayrıcalıklı hizmeti olması gereken şartlarda yapabilmek için Glutensiz Mutfak projemizi hayata geçirerek, alerjen dostu bir tesis olduğumuzu gösterdik. Tüm misafirlerimizin diyetlerine ve isteklerine göre beslenebileceği çocuk büfesi, bebek büfesi, diyet büfesi ve açık büfe yemek servislerimizin yanında özel mutfakta hazırlanmış yüzde 100 glutensiz ürünlerle, Türkiye’nin glutensiz mutfağına sahip 5 yıldızlı ilk ve tek oteli ‘Akdeniz’in İncisi’ Mirage Park Resort Hotel hizmet kalitesini sürekli üst segmentte tutmanın gayreti içindedir” dedi. 

‘DUYARLILIK ARTIYOR’

Otelin Yiyecek-içecek Müdürü Bilal Mercan ise, “21. Yüzyılın hastalığı olan glüten hastalığı normalde unda bulunan mevcut proteinlerden bir çeşididir. Bu duyarlı insanlarımızda özellikle bağışıklık sisteminde sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Bununda çok etkili bir bulaşma riski olmasından dolayı özellikle çapraz buluşma ya da bu protein üzerinizdeki kıyafetinizden taşınıp mevcut yaptığınız yemekte kullandığınız takdirde ciddi rahatsızlanmalara hatta ölümlere bile sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı ayrı bir mutfak oluşturmamız gerektiği düşündük ve otoriteler de bir ilk olan glütensiz ürünler mutfağı kurduk. Danışmanlarımız gerekli bizi yönlendirerek, çeşitli firma ve kuruluşlardan özellikle de derneklerden yardım alarak bu mutfağı oluşturduk. Senede bir defa İstanbul’dan gelen hocamız personelimize eğitim veriyor. Geçen haftada bu eğitimi tamamladık. Bir haftalık yoğun bir eğitimdi. Mümkün mertebe bu konuda bütün personeli bilgilendirmek istiyoruz. Hazırladığımız ürünler evveliyatta sıkıntılı ürünlerdir. Şimdi yavaş yavaş duyarlılığın artması üzerine özellikle yeni nesil çocuklarda yapılan tahliller sonuca bu hastalığa ulaşmamız hastalığın teşhisin kolay olması sonucu bu ürünlerle ilgili tüm firmaların duyarlılığı göstermektedir” diye konuştu. 

‘ÇATALI DAHİ AYIRIYORUZ’

Otelin Gıda Mühendisi Özge Karasakal da üretim hattında glütene bulaşması dahi olmayan ürünler tercih ettiklerini belirterek, “Tüm kontrol aşamalarını arkadaşlarımızla beraber gerçekleştiriyoruz. Öncelikle ürün alımında bir aşamamız var. Tüm depo personellerimizle beraber kontrollerimizi başlatıyoruz. Üretim hattında glütene bulaşması dahi olmayan ürünler tercih ediyoruz ve bunlarla ilgili talimatları oluşturduk. Personelimizi eğiterek çalışmalarımızı bu yönde hazırladık ve genel müdürümüzün desteği ile bir mutfak oluşturduk. Bu mutfakta üretim yaparak, kullanılan ürünlerin tamamını izole ediyoruz. Ortamdan burada kullanılan ürünlerin başka bir yerde kullanılmamasını sağladık. Bir çatalı dahi ayırıyoruz. Bütün personelimize de bu eğitimi verdik. Tüm aşamaları yine bende kontrol ediyorum, misafirlerimizin girişte bilgilerini alıyoruz ve tüm kayıtlarını yapıyoruz daha sonra üretim aşamasına geçiyoruz” dedi. 

Glutensiz Mutfağın Şefi İsmet Akar ise, otelin ana mutfağından ayrı personel seçtiklerini söyledi. Akar, “Misafirlerin talebi doğrultusunda normal açık büfe de yiyemeyecekleri hemen hemen her şeyi burada yapabiliyoruz. Dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan özel misafirlerimize hizmet veriyoruz. Şu anda da otelimizde konaklayan bir müşterimiz uzun yıllardır lahmacun yiyemediğini söyledi. Bizde talebi üzerine kendisine glütensiz lahmacun yaptık. Misafirlerimiz gönül rahatlığı ile yemeklerini yiyecekler” dedi.  

MİSAFİRLER HİZMETTEN MEMNUN

Otelde konaklayan ve Almanya’da yaşan çölyak hastası çiftte Mirage Park Resort Otel’i seçmelerinin nedenin özel mutfağı olduğunu söylediler. Otelin internet sitesinden glutensiz hizmeti verdiklerini öğrenerek hemen rezervasyon yaptırdıklarını belirten gurbetçi turistler, 

“4 gündür buradayız ve aldığımız bu hizmetten dolayı çok memnunuz. Bizim gibi rahatsızlığı olanların tercihinin de Kemer’de bulunan bu otel olacağına eminiz” dediler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X