bursa escort ATSO Etik İşletme Belgesi'ne yoğun ilgi
Advert
Advert

ATSO Etik İşletme Belgesi'ne yoğun ilgi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Haziran 2017'den bu yana 580 ATSO üyesine 'Etik İşletme Belgesi' verildiğini açıkladı.

ATSO Etik İşletme Belgesi'ne yoğun ilgi
ATSO Etik İşletme Belgesi'ne yoğun ilgi
Bu içerik 884 kez okundu.
Advert

ATSO 41. Grup Meslek Komitesi (Gayrı Menkul Faaliyetleri) tarafından düzenlenen genişletilmiş meslek komitesi toplantısında, 36 sektör üyesine 'Etik İşletme Belgesi' törenle verdi. Törende konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Haziran 2017'den bu yana 580 ATSO üyesine 'Etik İşletme Belgesi' verildiğini açıkladı. ATSO tarafından hayata geçirilen ve 'etik duyarlık ve ticari itibar' kavramlarını ticaretin gündemine taşıyan 'ATSO Etik Üye' projesinin üyelerden yoğun ilgi geldiğini ifade eden Çetin, belgeye, 141 üyeyle en çok gayrimenkul sektörünün ilgi gösterdiğine işaret etti.

ATSO tarafından belirlenmiş etik üyelik şartlarına uyacağını beyan eden işletmelere 'Etik İşletme Belgesi' verdiğini belirten Başkan Çetin, "Antalya, Türkiye'nin Dünya'ya açılan vitrini konumunda olan bir destinasyon. Bu konum, kentimizde ticaret yapanlara da sorumluluklar yüklüyor. Bizim, ticaretten şehirleşmeye her konuyu bu sorumluluk duygusu ile ele almamız gerekiyor. Bu kent, yerel halkın yanı sıra milyonlarca turiste hizmet veriyor. Bir turistin karşılaştığı herhangi bir olumsuzluk sadece Antalya'nın değil, Türkiye'nin imajına zarar veriyor" diye konuştu.

TİCARETTE ETİK DUYARLILIK HER ZAMAN GÜNDEMİMİZDE OLDU

Ticarette kuralların olması, etik duyarlılık bilincinin tüm ticari hayata etkin olmasının ATSO'nun her zaman gündeminde olduğunu vurgulayan Davut Çetin, "Etik üye belgesi ile etik duyarlık kavramını' ticaretin gündemine taşıyoruz. Proje kapsamında öncelikle bir Etik Kurul oluşturduk. Bu kurulun koordinasyonunda oda meclisinden komitelere kadar ilgili tüm kademelerin de onayıyla ana hatları belirleyen bir etik yönerge hazırlandı. Bu yönerge esas alınarak üyeler ile imzalanacak etik sözleşmeler belirlendi" diye konuştu.

'TAAHHÜTLERİ YERİNE GETİRMEYENİN BELGESİ İPTAL EDİLİYOR'

Başkan Davut Çetin, hazırlanan sözleşmede müşteriye saygıdan, kalite standartlarına, ticari ahlaktan, çalışan haklarına kadar pek çok konuda taahhütler yer aldığını belirtti. Sözleşmede, müşteriye saygıdan, kalite standartlarına, ticari ahlaktan, çalışan haklarına, çevre duyarlılığına, rakiplerin haklarına kadar pek çok konuda taahhütlerin yer aldığına değinen Başkan Çetin, "Bu taahhütlere uyacağına dair güvence veren üyelerimize İşletmesine asacağı, 6 dilde etik üye olduğunu belirten 'Etik İşletme' belgesi veriyoruz. Şartları sağlamadığına dair şikâyet aldığımız ya da tespitlerde bulunduğumuz işletmeler incelenecek, uygun görülmezse etik üye belgeleri iptal edilecek " dedi.

'ETİK BELGE' TİCARETİN KALİTESİNİ ARTIRACAK'

Bu belgenin ve unvanın işletmeler için bir prestij simgesi olacağına, tüketicinin de bu belgeye sahip işletmeden yana tercih kullanacağına inandıklarını vurgulayan Davut Çetin, "Etik duyarlılıklarla çalışan ve buna uyacağını beyan eden işletmelerimizin örnek olarak gösterilmesi, ticaretin kalitesini de artıracaktır. Biz, siftah yapmayan komşusuna müşterisini gönderen, müşterisini, çalışanını baş tacı eden bir ahilik kültüründen geliyoruz. 'Etik Üye' projesi de bu kültürel değerimize daha çok sahip çıkmamıza, ticaretin kalitesinin artırılmasına vesile olacaktır" diye konuştu.

TÜM ATSO ÜYELERİNE DAVET

Başkan Davut Çetin, “Etik üye projesi ile meslek komitelerimiz de önemli bir sorumluluğun altına giriyorlar. Bu işi ciddiye alan ve taviz vermeyen bir komite inanıyorum ki sektörünün kaderini değiştirebilir. Komitelerimize, belgenin kriterlerini ve çıtasını Etik Kurulumuzla istişare ederek yükseltme imkânı da veriyoruz" dedi.

Etik üyelik başvurusu ve sözleşmesine dair bilgilere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası internet ana sayfasındaki 'www.atso.org.tr' 'ATSO Etik Üye' bağlantısından ulaşılabiliyor. (DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X