bursa escort Bunun hesabını kim verecek?
Advert
Advert

Bunun hesabını kim verecek?

Kemer Gözcü Gazetesi’nin ulaştığı belge Kındılçeşme’de yaşanan suistimal ve kirada yüzde 90 indirime gidilerek devletin nasıl zarara uğratıldığı açıkça gözler önüne seriliyor!

Bunun hesabını kim verecek?
Bunun hesabını kim verecek?
Bu içerik 3824 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Gözcü Gazetesi’nin ulaştığı belgede, Kındılçeşme Çadırlı Kamp Alanı ve Günübirlik Kullanım Alanı, Giriş Ücreti Tahsili, Büfe, Fırın, Plaj Faaliyetleri ve Saha Temizliği İşletmeciliğinin 24 Şubat 2004’de ihaleye çıktığını ve ihaleyi alan Gök-An Tur İnş. Taah.ve Tic. Ltd. Şti. ile bir ay sonra 24 Mart 2004 tarihinde sözleşme yapıldığı ifade ediliyor.

YÜZDE DOKSAN KİRA İNDİRİMİ YAPMIŞLAR!

Yine aynı belgede yapılan imar planı revizyonu kapsamında alınan inşaat izinleri ile 15 Ekim 2009 tarihinde çalışmalara başlanmasına karşın açılan davalarla işlemlerin durdurulduğu bildiriliyor. Yani, Milli Parklar Genel Müdürlüğü bu belge ile park içerisinde şirketin yaptığı inşaatların kendi kontrolü altında olduğunu itiraf etmiş oluyor.

YİNE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

“2010 yılı içerisinde ilgili işletme, sahada yürütmeyi durdurma kararı olması sebebiyle gelir kaybettiğinden Bakanlıkla işletmeci arasında 21.12.2010 tarihinde yapılan mutabakat zaptı doğrultusunda işletme bedeli %90 oranında indirimli tahsil edilmektedir” deniyor. Bu indirimin altına kimler nasıl imza atmıştır?

YAPILANLAR KIR EVLERİ!

Halkın kullanımına açık olması gereken ve Milli Parkların koruması altında bulunan Kındılçeşme’nin bir firmaya nasıl verildiğinin, yapılan bu ihalenin ardından alanın kitabına uydurularak nasıl otelleştirilmesine göz yumulduğunun resmi olan belgede Kamp alanı içerisine kiracı şirket tarafından yapılan konaklama tesislerinin de “Kır evleri” olduğu belirtiliyor. İşte Genel Müdürlüğün belgede aktardıkları; “26.10.2015 tarihinde Beydağları Sahil Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Revizyonu Onaylanarak yürürlüğe girmiştir. 4.4.10. Kamp Alanları (KA); “a. Bu alanda yer alacak kullanımların yerleri ve büyüklükleri uygulama plan/projelerinde belirlenir.

KIR EVİ BOYUTLARI AŞILMIŞ

Bungalov olarak tabir edilen ancak betondan villalar olduğu açıkça görülen binaların kır evi boyutlarını aştığı da yine aynı belgede belirtiliyor. Açıklamada, “Bu aşamadan itibaren Kındılçeşme Kamp alanı için revize plan doğrultusunda, işletmeci tarafından alanın imar planı ve alt planlar yapılmaya başlanacaktır. Uzun yıllardır kamp alanı olarak işletilen ve doğa sever vatandaşlarca sıklıkla kullanılan Kındılçeşme kamp alanı mevcut durumda vatandaşlarca kullanılamamaktadır. Önceki UDGP ve uygulama planları doğrultusunda yapılan mevcut yapılar 80-120 m² alanları kapsayacak şekilde yapılmış olup, kır evi boyutlarının üstündedir” deniyor

YÜZDE DOKSAN İNDİRİM!..

İşletmeci ile sözleşmenin Çadırlı Kamp Alanı ve Günübirlik Kullanım Alanı olarak imzalanmış olmasına rağmen mevcut durumun bunun aksi olması ve işletmecinin Kamp Alanı ve Günübirlik Kullanım Alanı olarak alanı işletmesinde bir engel olmamasına rağmen kira bedelinde indirim yapılmasının kamu zararı oluşturduğu açıkça ortadadır!

ZARAR TAHSİL EDİLECEK Mİ?

Kındılçeşme Kamp Alanı ile ilgili olarak, Genel Müdürlüğün emirleri doğrultusunda imzalanan “Mutabakat Zaptı” çerçevesinde işletme bedeli için uygulanan yüzde 90'lık indirimden dolayı devlet zararı söz konusudur bu indirim tahsil edilecek mi?

YAPILARIN NE OLACAĞI SORGULANIYOR

Halihazır durumda planları ve ruhsatları iptal edilmiş yapı ve tesislere ne yapılacağı, neden hale yıkımın gerçekleşmediği soru işaretleri oluşturmaktadır!

Mevcut yürürlükte olan UDGP de kamp alanı olarak gösterilen bu yerin ilk ihale ve sözleşme (çadırlı kamp) hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir!

LÜKS VİLLALAR YAPILDI

Alanda mevcut idare mahkemece yürütmesi durdurulan konaklama üniteleri, 50-60 m2 olması gerekirken (Tip1 evler:11,70x6,50=76 m2 26 adet ve Tip2 evler:12,80x9,50=122 m2) villa tipi evler olup bu 2 ev birleştirilerek 120-200 m2 lüks villalar oluşturulmuştur.  Bu duruma hala neden sessiz kalınmaktadır?

Yer kiralama işlemi ihaleyle yapılması altında ihaleye fesat karıştırma değil midir?

24 Şubat 2004’deki ihalenin içeriğinde burasının otel sahasına dönüştürülmesi ile alakalı bir metnin olduğu sanılmıyor. Peki nasıl oldu da ihaleyi alan firmanın talepleri doğrultusunda söz konusu alanın günü birlik çadırlı ve kamp alanından otel sahasına dönüştürülmesine kimler izin verdi? Kimler onay verip söz konusu duruma dönüştürülmesine neden oldu?

Milli parkların görevi bu alanların korunması değilimdir?

Yıllardır halkın kullanılmasına kapalı olan Kındılçeşme alanının bu hale gelmesi müteahhittin mi suçlu?

Yoksa çok iş bilmiş (yeri ihale ile kiraya verip daha sonra konum değişikliğine gidilerek alanın otel sahasına dönüştürülmesine izin vermek ihaleye fesat karıştırmak değilimdir?) bu alanın bu hale getirilmesi milli parklar yetkililerininimdir?

Yapılan bu suiistimali yapanların yanına mı kalacak?

Halkın uzun zamandır kullanamadığı bu alanın dışında halkın kullanacağı yer olmadığından da çok önemli bir konumdadır.

Bölgenin genel anlamda otel sahaları ve denize girilecek alanların ve kamp yerlerinin sınırlı olmasından dolayı halkın kullanımına açılmış olan bu alanın acilen tekrar halkın kullanımına açılması beklenmektedir.

Bundan önceki yapmış olduğumuz haberlerde bu alanın işgal altında olduğunu bildirmiştik ardından Milli Parklar Genel Müdürlüğü bu alanın halka açılması için hazırlıkların devam ettiğini bildirmişlerdi.

Tekrar Kemer halkı adına bir daha soruyoruz; uzun yıllardır halka kapalı olan kamp alanının bu duruma getirilmesinin açıklaması hala yapılmadı. Gördüğümüz kadarıyla müteahhit ve Milli Parklar yetkilileri burada halkın kullanımını ihlal etmişlerdir. Bunun hesabını kim suçluysa vermelidir?

Halka açık bu yerlerin ele geçirilerek gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz.

Yıllardır takipçisi olduğumuz bu yerle ilgili takiplerimiz devam edecek…

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X