Advert
RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 27-01-2014 09:08   Güncelleme : 27-01-2014 09:08

Uzmanından hayvanlarla ilgili öneriler

Volga Veteriner Kliniği sahibi Veteriner Hekim Volga Tuğalpay, hayvan sevgisi, bilinci, hayvanlara bakış açısı, en çok beslenilen hayvan türleri, hayvan beslemeye karar verirken dikkat edilmesi gereken konular ve hayvanlarla ilgili merak edilen sorular hakkında bilgi verdi.

Uzmanından hayvanlarla ilgili öneriler

Hayvan sevgisinin nasıl aşılanması gerektiği konusuna dikkati çeken Veteriner Hekim Volga Tuğalpay, uygun şatlar oluşturulduğu takdirde hayvan sevgisinin, canlı ve doğa bilimiyle alakalı olduğunu belirtti. Tuğalpay, gerek veteriner klinik hekimlerinin gerekse kamuda çalışan veteriner hekimlerin, çocukları eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla eğitim kurumlarına ve sosyal guruplara ziyaretlerde bulunabileceğini söyledi. Hayvan sevgisinin, kişinin maddi durumu ya da eğitim seviyesiyle bir alakası olmadığının altını çizen Tuğalpay şöyle konuştu, “İnsanlar hayvan bakmayı, hayvan sevgisini kendisine iş edinmişse ve bundan zevk alıyorsa, en iyi şekilde bakar. Hayvan bakımı noktasında bilinçli insanlar, internetten ya da çeşitli kaynaklardan araştırma yapıyor. Bilgi kültür seviyesi biraz daha aşağıda olan insanlar ise genellikle çok sık soru sormayı tercih ederek, söz konusu konuda sonuca ulaşıyor. Yabancı vatandaşların hayvanlara bakış açıları ve kültürleri bizden çok farklı oluyor. Evlerinde hayvan bakmasalar bile, sokakta gördükleri düşkün bir hayvanı veterinere götürüp, tedavi ettiriyorlar. Onlardaki hayvan bilinci daha çok, doğaya ait bir canlının zor durumda olması ve o hayvana yardımcı olmak yönünde.”

“EN ÇOK KEDİ VE KÖPEK BESLENİYOR”

Tuğalpay, bölgede geçmiş yıllarda keçi ve koyun gibi hayvanların beslendiğini hatırlatarak, turizmin gelişmesiyle birlikte daha çok kedi, köpek beslendiğini ve doğal olarak da söz konusu hayvanların tedavisi amacıyla veterinerlere getirildiğini kaydetti. Antalya bölgesinde geniş bir alana yayılan hasta kitlelerinin bulunduğunu söyleyen Tuğalpay, “Bölgemizde, komşu bahçedeki herhangi bir hayvandan rahatsız olduğu için zehirli ilaçlar satın almaya gelen vatandaşlar var ve bu durum can sıkıcı. Hayvanın düşüncesi yok, malik değil, bu nedenle onu zehirlemek doğru değil. Aynı sorunu yaşayan yabancı vatandaşlarda var fakat onlar değil zehir almak, bu konuyu mevzu bahis dahi etmiyorlar” dedi.

“YANLIŞ SEÇİM CANLIYI ÜZER”

Havyan yetiştirmekten daha çok, karar aşamasının daha önemli olduğuna işaret eden Veteriner Hekim Volga Tuğalpay, “Hayvanı ne kadar seviyoruz? Hayvan sevgimiz kapıdan içeri mi yoksa kapından dışarı mı? gibi faktörler, seçim noktasında etkili olur. Bu bağlamda yanlış seçim canlıyı üzer ve besleyen insan için de eziyet haline gelir. Hayvanı kim için istiyorsak, ayırımı ona göre yapmamız gerekiyor. Eğer çocuğumuz istediği için alıyorsak, bunun genellikle gelip geçici bir heves olduğunu asla unutmamalıyız. Bu hevesin ne kadar süreceğini bilemezsiniz ve bu sürenin sonunda canlının bakımı size kalacaktır. Çocuk, herhangi bir oyuncağından farklı olduğunu algılayamayacak yaşta ise, hayvanı almayalım. Eğer bahçeli bir eviniz varsa ve çocuğunuzla beraber bakımını üstlenebilecekseniz bu noktada alacağınız hayvanın ırkının ne olacağı konusu devreye giriyor” diye konuştu.

“HAYVAN ALMADAN ÖNCE VETERİNERE DANIŞIN”

Herhangi bir hayvanı beslemek isteyenlerin, öncelikle hayvana bakacağı ortam ve ayıracağı zamanla ilgili mutlaka veteriner hekime danışması gerektiğini söyleyen Tuğalpay tavsiyelerine şöyle devam etti, “Köpek bakmak isteyenler, günde minimum 2 defa birer saat köpeğinizi gezdirmelisiniz. Bunun yanı sıra köpeğin banyo ihtiyacı, aldığınız ırka göre tıraşı, fırçalama işlemi, 1 yaşına kadar günde 2 ya da 3 öğün, bir yaşından sonra günde 1 öğün kaliteli beslemesi ve bunun maddi giderlerini de göz önünde bulundurulmalısınız. Bakımını üstlendiğiniz köpeğin bahçede besleyecekseniz, Alman Kurdu, Doberman, Rottweiler cinsi köpekleri tercih edebilirsiniz. Bahçe ve eve de girebilecekse, hayvan ve çocuklarınızla da iç içe büyüyecekse, Terrier tarzı dışında neredeyse bütün köpekler besleyebilirsiniz. Mesela Golden Retriever, Labrador Retriever, İngiliz Seterleri tarzında köpekler olabilir. Eğer köpeğe evin içinde bakacaksanız zaten çok fazla seçeneğiz yok. Kıl döküp, dökmemesine göre tercih edeceksiniz. Bu da Terrier, Cokır tarzı köpekler olabilir. Eğer hayvanın kıl dökmesi problem olmayacaksa o zaman Golden tarzı köpekler bakabilirsiniz.”

PROBLEM YAŞATMAYAN HAYVAN: KEDİ

Evde kedi ve diğer türleri beslemek isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlara da değinen Tuğalpay, şöyle konuştu, “Apartman dairesinde kalan vatandaşlar için, hiçbir sıkıntı çıkmadan ve komşularla problem yaşamadan bakabilecekleri en güzel hayvanlardan biri kedidir. Kedi seçiminde de kıl döküp, dökülmemesine göre birçok ırktan seçebilirsiniz. Eğer yoğun bir iş hayatınız varsa ve yinede hayvan beslemek istiyorsanız daha çok kuş ve balık gibi canlılar besleyebilirsiniz.”      

Leyla ÜNAL

 

  

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 0 0
 • 2 Antalyaspor 0 0
 • 3 Beşiktaş 0 0
 • 4 Çaykur Rizespor 0 0
 • 5 Fenerbahçe 0 0
 • 6 Galatasaray 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep FK 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Yukatel Denizlispor 0 0
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA