bursa escort ‘EĞİTİME DARBE’
Advert
Advert

‘EĞİTİME DARBE’

2011 yılında eğitim ve öğretime başlayan ve Akdeniz bölgesinin marka okulu haline gelen Ünal Aysal Anadolu Lisesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘Niteliksiz Okul’ olarak belirlendi. Türkiye’nin 81 ilinden öğrencinin okuduğu okulda şimdiye kadar mezun olan 340 öğrencinin 310’u üniversitelere yerleştirildi. Yeni sistemde okulun yüzde 90 olan başarı oranın yüzde 30’lara düşeceğini tahmin ediliyor. Duruma tepki gösteren öğrenci velileri ve Okul Aile Birliği üyeleri, okulun mevcut eğitim kalitesini düşürmeden sınavla öğrenci alan bir Anadolu Lisesi olarak belirlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

‘EĞİTİME DARBE’
‘EĞİTİME DARBE’
Bu içerik 3303 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN

Eski Göynük Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun girişimleri ile belediyeye ait arsa üzerine işadamı Ünal Aysal tarafından yaptırılan ve 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Ünal Aysal Anadolu Öğretmen Lisesi olarak eğitime başlayan ancak daha sonra okul türlerinin azaltılması ile Anadolu Lisesi olarak eğitime devam eden okulun Milli Eğitim Bakanlığı’nın getirdiği yeni eğitim sisteminde ‘Niteliksiz Okul’ olarak adlandırılması tepki çekti.

Kemer’deki 6 liseden biri olan Ünal Aysal Anadolu Lisesi, 45 kişilik öğretmen kadrosu, 382’si yatılı olmak üzere 742 öğrencisi ile başta Antalya ve Akdeniz bölgesi olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Şimdiye kadar mezun olan 340 öğrencinin 310’nu Türkiye’deki çeşitli üniversitelere yerleştiren Ünal Aysal Anadolu Lisesi hem akademik hem de sosyal ve sportif faaliyetlerde birçok başarılı çalışmalara imza attı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın getirdiği yeni eğitim sisteminde ‘Niteliksiz Okul’ olarak sınavsız öğrenci alımının yapılması durumunda okulun mevcut yüzde 90’lık başarı oranı yüzde 30’lara düşeceği öngörülüyor. Ayrıca yeni adrese dayalı sistemle de mevcut 382 kapasiteli öğrenci pansiyonu da zamanla atıl duruma düşeceği bildirildi.

Türkiye’nin birçok ilinden başarılı olan öğrencilerin tercihi olan Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nin başarılarının devamı için Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunan Okul Aile Birliği üyeleri konun tekrar değerlendirilerek, okulun ‘Nitelikli Okul’ olarak eğitime devam etmesini istiyorlar.

“SEÇİLMİŞ ÇOCUKLARLA EĞİTİM DAHA BİR BAŞKA”

Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nde kızı öğrenim gören ve aynı zaman okulun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olan Dilek Ünal, oğlunun da bu okuldan mezun olduğunu belirtti. Aynı zaman Okul Aile Birliği Başkanlığı da yapan Ünal yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Okulda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği görevinde bulunuyorum. Daha öncesinde oğlum bu okuldan mezun oldu. Şimdi de kızım 11.sınıfta, yani 5 yıldır Ünal Aysal Anadolu Lisesi ile tanışıyoruz. 2011 yılında Anadolu Öğretmen Lisesi olarak eğitim öğretime başlayan okulumuz, 2014 yılında okul türlerinin azaltılması nedeniyle Anadolu Lisesi olarak yoluna devam etti. Ben Kemer’de yaşıyorum, Antalya’ya gidip gelme ulaşım sıkıntı nedeniyle. Antalya’da kaliteli okullar olabilir, ama benim için öncelikle çocuğum yanımda olması. Ben okul idaresinden de öğretmenlerimizden de çok memnunum, kızımda aynı şekilde. Kızım, ilk başta Antalya’da Sosyal Bilimler Lisesi’ni tercih etmek istedi. Ben ona fikrinin değişebileceğini söyledim. Çünkü okul da eğitimi de çok iyi, ulaşım açısından da çok iyi burayı tercih etmesini söyledim ki doğru bir şeyde yaptığımı 11. Sınıfta anladım. Kızım sayısal bölümü seçti. Çocukların fikri değişebiliyor. Anadolu Lisesine gitmek istemedi. Fen Lisesini sayısal yani doktorluk veya tıp istemediği için kesinlikle istemiyordu. Öncesinde burası bizim için bir alternatifti. Ben okulumun öğrenci kapasitesini potansiyelini de görüyorum. Bu yıl öğretmenlik yaptığım için gerçekten seçilmiş çocuklarla eğitim daha bir başka.”

“ARAŞTIRARAK BURAYI SEÇİYORLAR”

Türkiye’nin birçok yerinden öğrencilerin Ünal Aysal Anadolu Lisesi’ne geldiğini anlatan Dilek Ünal, “Hakkâri’den gelmiş öğrencim var 9. Sınıfta. Muş’tan gelmiş, Şırnak’tan gelmiş öğrencim var ve pırıl pırıl çocuklar. Geçenlerde bir tanesinin babası Muş’tan geldi. Öğretmen olduğunu öğrendik ve sorduk; ‘neden Muş değil de burası’ diye. Oda bize, çocuğumun orada heba olacağını düşündüğüm için buraya gönderdiğini, doğuda yani uzakta yanında olmasına rağmen, burada tanıdıkları olduğunu ve eğitiminden haberdar olduğunu, eğitimci olduğu içinde rastgele değil de araştırarak gönderdiğini söyledi. Bu da okulun eğitimdeki başarısını gösteriyor” dedi.

“EĞİTİM KALİTESİ DÜŞER”

Okulun nitelik dışı kalmasının bir veli olarak eğitimde bir kayıp olarak nitelendiren Dilek Ünal, “Öncelikle konuya duygusal yaklaşayım veli olarak. Ben öğretmenim ve öğrenci seçme gibi bir lüksüm yok. Ama eğitim kalitesi düşecektir. Türkiye’nin birçok yerinden düşük gelirli ailelerin çocukları geliyor. Buranın nitelikli olması ayrıcalıklı bir okul olması zaten ortada başarısı da görünüyor. Buranın niteliksiz okul olarak yani sınavsız tercihsiz bir lise olursa gördüğünüz yüzde 90’lık başarı oranı yüzde 30’a düşer.”

“AYRICALIK TANINMALI”

Okulun bu başarılarının göz ardı edilmesini istemeyen Ünal, “Bu emeklerin arkası zaten gelecek. Pırıl pırıl başarılı gençlerimiz var. İnşallah bu başarı artarak devam edecek. Ancak eğer ülkeye yararlı vatandaş, birey, memur, çalışan kazandırmak istiyorsak böyle başarı sağlayan okullara ayrıcalık tanınmalı” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLER BİZİM EN İYİ REFERANSIMIZ”

Ünal Aysal Anadolu Lisesi’nin Akdeniz bölgesinde bir marka haline geldiğini aktaran Dilek Ünal, “Okulumuzun pansiyonu Akdeniz bölgesinde artık bir Ünal Aysal diye bir marka haline gelmiş. Akdeniz bölgesinde kırsaldan gelen öğrencilerin okuma şansları kendi bölgelerinde yok. İmkanı olmayan aileler için Ünal Aysal bir marka haline gelmiş. Bulundukları yerde Demre’de Kaş’ta Gündoğmuş’ta her yerde ‘çocuğum acaba bu okula yurda girebilir mi’ diyor. Neden çünkü kaliteli bir eğitim öğretim ortamı ve atmosferi var. Bunu çok iyi biliyorlar. Mezun verdiğimiz ve yerleştirdiğimiz öğrenciler bizim en iyi referansımız zaten. Veliler gayet farkındalar ve bu yüzden de en iyi öğrencileri bize gönderiyorlar. Burada bir kampüs ortamında yurt ortamında lise düzeyi olmasına rağmen öğrenciler son derece başarılı oluyorlar ve bu bizim en büyük kanıtımız zaten. Bunu yetkililerin dikkate alması gerekiyor. Çünkü böyle bir alt yapısı olan okulun kesinlikle devre dışı bırakılmaması lazım” dedi.

“24 SAAT YAŞAYAN BİR OKUL”

Kemer’de 24 saat yaşayan bir okulu olduğunun altını çizen Dilek Ünal; “Burası dağın eteğinde doğanın içerisinde sakin bir ortamda bütün hükümetlerin politikacıların dediği şekilde iyi bir eğitim kampüsü. Gelenler zaten görüyorlar ve diyorlar ki; ‘üniversitede yok böyle bir ortam böyle bir bina atmosfer böyle bir ambiyans yok.’ Çıktığımız zaman kapıdan öğrencilerin kaybolacağı kafeler şunlar bunlar yok. Burada turnuvalar var. Boş zamanlarda etütler var. Kurslar var yani 24 saat yaşayan bir okul var.”

“BAŞARILI ÖĞRENCİLER ARADA KAYNAYACAK”

Okulun normal bir liseye dönmesi durumunda başarılı öğrencilerinde başarı oranın düşeceğini aktaran Ünal, “Şimdi bütün bunları biz kaybedersek ne olacak onu söyleyeyim; bir hocamız derse girdiği zaman bir sınıfta 200 puanlık öğrenciye göre mi ders anlatacak yoksa 400 puanlık bir öğrenciye mi anlatacak. Yani o sınıfta ki o seviyedeki öğrenci sayısı 3’ü 5’i geçmeyeceği için dolayısıyla bu çoğunluk kötü demeyelim ama düşük puanlı öğrenci kesimi iyi öğrenciyi yanına çekecek. Böylelikle ne biz idareciler olarak ne diğer öğretmen arkadaşlarımız olarak bu okulda kalmayacaklar. Bu okuldaki öğretmen arkadaşlarımızın çoğu Antalya’da ikamet ediyorlar. Buraya gelip gidiyorlar eğitim öğretim ortamı kaliteli olduğu için. Bu ortamın eğitim öğretimin ne şekil yürüdüğünü bildiği için bu yolu çekiyor ve buraya geliyorlar. Ama seneye bu olay değiştiği zaman artık zaten okul böyleyse ben buradaki okula giderim diyecek. Şu an bizim 45 öğretmenimiz var. Hiçbir öğretmen eksiğimiz yok. Ama düzen değiştiği zaman artık her sene 10-15 eksik öğretmenimiz olacak. İşte o zaman da başarılı öğrenciler arada kaynayacak” dedi.

“OKULUMUZU ELİMİZDEN ALMAYIN”

Bir veli, öğretmen ve Okul aile birliği başkanı olarak yetkililere seslenen Dilek Ünal sözlerini şöyle sonlandırdı; “Ünal Aysal Anadolu Lisesi, 382’si yatılı olmak üzere toplam 724 öğrencisi, 45 kişilik genç ve dinamik öğretmen kadrosuyla Kemer’i hem akademik başarıda hem de sosyal ve sportif alanlarda en üst seviyede temsil etmektedir. Okulumuz, sahip olduğu 382 öğrenci kapasiteli pansiyonuyla, başta Antalya ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere, birçok şehirden öğrenciye yuva olmaktadır. 3. Dönem mezunlarını veren Ünal Aysal Anadolu lisesi, nerdeyse tamamı İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere yüzde 80 yerleştirme oranıyla en kaliteli programlara öğrenciler göndermektedir. Okul modern mimari yapısı, bakımlı ve düzenli alanlarıyla son derece nezih bir ortamda, bir kampüs ortamında eğitim öğretim faaliyetini sürdürmektedir. Şimdiye kadar mezun ettiğimiz 340 öğrencinin 310’u üniversitelere yerleşmiştir. Okulumuza 81 ilden öğrenciler tercih yapmaktadır, ama yeni sistemde il dışından öğrenci alamayacak. Yeni sistemle öğrenci alımında okul için yakından uzağa kriteriyle, pansiyona öğrenci alımında Antalya içinde uzaktan yakına kriteriyle, şu anki mevcut öğrenci yapısı ve öğretim ortamının kısa sürede bozulacağı, nitelikli öğretim ortamının kaybolacağı, 382 kapasiteli öğrenci pansiyonunun zamanla atıl hale geleceğini düşünüyoruz. Öğrencilerimiz böylesi seçkin bir okulda okuyabilsinler diye aileler olarak emek verdik. Her düzeyde farklı öğrenci yapısıyla, bu okul ortamının bozulmasını istemiyoruz. Başarılarıyla övündüğümüz bu okulun, sıradan ve sorunlu bir okul haline dönüşmesine bütün veliler olarak karşıyız. Okulumuzun mevcut kalitesi ile Kemer’de Fen Lisesi ile birlikte sınavlı öğrenci alan bir Anadolu Lisesi olarak belirlenmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Bir anne olarak söylüyorum bu güzelim okulumuzu elimizden almayın.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X