Kemer'de kadına şiddet paneli

Kemer’de Türk Kadınlar Birliği (TKB) Kemer Şubesi tarafından 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla 'Kadına şiddet' konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan psikolog Emine Anadol, “Türkiye'de her 4 kadından 1'i şiddete maruz kalıyor. Bu veriler dünyada da bu şekilde. Bu veriler kadına yönelik şiddetin toplumsal gerçekleri olduğunu gösteriyor. Bu toplumsal bir problem" dedi.
Bu haber 2017-12-06 23:44:31 eklenmiş ve 307 kez görüntülenmiştir.

Türk Kadınlar Birliği (TKB) Kemer Şubesi tarafından 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir otelde panel düzenlendi. Panele, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Antalya Şubesi'nde görevli psikolog Emine Anadol, TKB Şube Başkanı Hacer Akdağ, TKB Kemer Şubesi Kurucu Onursal Başkanı Şule Kilit, Kent Konseyi Kadın Meclis Başkanı avukat Eylem Has ile avukat Pınar Bulut Togaç, birlik üyeleri ve kadınlar katıldı.

TKB Şubesi Kurucu Onursal Başkanı Şule Kilit, "Kemer'in köyden ilçe olma döneminde 1992 yılından bu güne kadar, tüm kaymakamlarla, tüm belediye başkanlarıyla, tüm emniyet müdürleriyle, tüm diyanet kurumlarıyla, tüm partililerle ve Kemer'e gelmiş tüm protokollerle birlikte çalıştık. Yani Kemer'in dününde de biz varız, bugününde de biz varız. Atatürk'e teşekkür ediyorum. Laik bir cumhuriyet kurarak, biz kadınlara özgür bir ortamda, her konuda hizmet edebilmemizi sağladığı için binlerce teşekkürler" dedi.

Panelde konuşan psikolog Emine Anadol, kadına yönelik şiddetin artık uluslararası bir problem olarak yasalarda yer aldığını belirerek, 2012'de çıkartılan Aile İçi Şiddet ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kanunu kapsamında kadına yönelik her şiddetin suç olduğunu söyledi. Şiddetin artık fiziksel olarak algılanmadığını aktaran Anadol, psikolojik, cinsel, ekonomik ve ısrarlı takip denilen şiddet türlerinin de olduğunu anlattı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak 2012'de ŞÖNİM kurulduğunu hatırlatan Anadol, merkezlerin ilk olarak 14 ilde pilot olarak, şu anda ise 68 ilde bulunduğunu kaydetti. ŞÖNİM'lerin şiddete uğrayan ve şiddete uğrama riski bulunan kadınların, koruyucu ve önleyici yasal tedbirlerin alınması, barınma yerlerinin sağlanması gibi konuların tek elden yürütüldüğü bir yer olduğunu anlatan Anadol, ŞÖNİM'lerin kolluk kuvvetleri ve aile mahkemeleriyle işbirliği içerisinde çalıştıklarına değindi. Şiddete maruz kalan kadınların Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nden (UYAP) kendilerine bildirildiğini belirten Anadol, şiddet görmüş kadınların ALO 183 Hattı'nı arayarak destek isteyebileceklerini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi'nin 2014'te yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye'de şiddete maruz kalan kadınların oranının belirlendiğine dikkati çeken Anadol, "Araştırmaya göre Türkiye'de her 4 kadından 1'i şiddete maruz kalıyor. Bu veriler dünyada da bu şekilde. Bu veriler kadına yönelik şiddetin toplumsal gerçekleri olduğunu gösteriyor. Bu toplumsal bir problem" dedi.

Toplumun en temel taşının aile olduğuna vurgu yapan Anadol, aile içerisinde şiddete maruz kalan kadının bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı olmasının beklenmemesi gerektiğini kaydetti. Anadol, Antalya'da da şiddete maruz kalan kadın oranının büyükşehir olması nedeniyle Türkiye ortalamasıyla aynı olduğunun altını çizdi. (DHA)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi