Dericilerin ihracat hedefi 1,8 milyar dolar

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneğince, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) desteğiyle organize edilen Deri ve Kürk Moda Fuarı Antalya'da açıldı. İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, ihracatta 2018 hedeflerinin 1,8 milyar dolar olduğunu bildirdi. Şenocak: "Özellikle kürk ve süette Türkiye dünyada rakipsiz. İyi bir pazarlama yapar, kendi kendimize rekabet etmezsek bu rakamları çok daha yukarılara çıkartabiliriz" dedi.
Bu haber 2017-12-06 23:34:24 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneğince, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) desteğiyle organize edilen Deri ve Kürk Moda Fuarı Antalya'da açıldı. İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, Kundu Oteller Bölgesinde bir otelde düzenlenen fuarın açılışında, kriz senesi olan 2016'nın geride kaldığını, sektörün hareketlendiğini ve katma değerli ürün çeşitlerinin arttığını söyledi. Üç gün boyunca açık kalacak fuarda 35 firmanın ürünlerinin sergileneceğini dile getiren Şenocak, organizasyonun sadece profesyonel yabancı alıcılara açık olduğunu ifade etti. Fuarda en az 20 milyon dolarlık iş görüşmesi yapılacağını belirten Şenocak, "Fuarımıza firmalardan büyük ilgi var, yerimiz olmadığı için 35 firmayla sınırladık bu yıl. Gelecek yıl daha da büyütmeyi ve 50 firmaya çıkartmayı düşünüyoruz. Şu anda ağırlıklı alıcı ülke Rusya, önümüzdeki yıllarda dünyanın değişik ülkelerinden alıcıların artması için çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu.

Şenocak, deri ve deri mamulleri sektörünün rakamsal olarak en yüksek ihracat yaptığı yılların 2013-2014 olduğunu, 2015 ve 2016'da hem Rusya ile yaşanan olumsuzluklar hem de dünya genelindeki ticaretin gerilemesinden kaynaklanan olumsuzluklardan sektörün de etkilendiğini dile getirdi.

Bu yılın toparlanma, tekrar atağa geçme yılı olduğunu ifade eden Şenocak, "Yılın 10 ayında geçen yılın ihracat rakamını geride bıraktık, 1,4 milyar doları aştık. Yılı 1,5 milyar dolarlık ihracatla tamamlayacağımızı tahmin ediyorum. Bu da oldukça sevindirici." dedi.

Şenocak, bu yıl pazar çeşitliliğine de gidildiğini, 150'yi aşkın ülkeye deri ve deri mamulü ihracatı gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"İhracatta ilk pazarımız yine Rusya. Rusya'nın arkasından Almanya, Irak, İtalya ve Bulgaristan geliyor. Rusya'ya ihracatımız geçen yıla göre yüzde 89 arttı,173 milyon dolara yükseldi. Ama Rusya'nın genel ihracatımızdaki oranı azaldı. Şu anda sektörün toplam ihracatında Rusya'nın payı yüzde 13. Toplam ihracatın yüzde 41'ini de AB ülkelerine yapıyoruz. Bunun yanı sıra Afrika, Avustralya, Tayland, Tayvan, ABD gibi bölgelerde ihracatımızı ciddi artırdık. Gine'ye, Gana'ya kadar ihracatımız var. ABD bizim çok arzuladığımız bir pazardı, bu ülkeye girdik, ihracatımızı artırmak için çalışıyoruz. İtalya son yıllarda ihracatımızda ilk 5'e giremiyordu. Bu yıl tekrar girdi. Bu da bizim daha kaliteli, yüksek katma değerli ürün yaptığımız anlamına geliyor. Dünyanın birçok markasının üretimi Türkiye'de yapılıyor. Bazı Türk cumhuriyetlerinde ve Ortadoğu'da biraz düşüşteyiz fakat diğer pazarların tamamında artıştayız. 2018'in bu yıldan daha iyi olacağını düşünüyorum."

TURİSTİK BÖLGELERDE DERİ ÜRÜNLERİ SATIŞI

Deri sektörünün en ciddi satışlarının Akdeniz ve Ege'deki turistik bölgelerde olduğunu anlatan Şenocak, "Rusya'dan kaynaklanan olumsuzluklar giderildi fakat AB'den gelen turistte bir azalma var. Gemi seyahatinde de Japon turistler de ciddi bir potansiyel olurdu. Bu sene turistik bölgelerdeki satışlarda geçen yılın iki katına çıktık. Herhangi bir aksilik olmazsa önümüzdeki dönem artışın devam edeceğini, Ege ve Akdeniz'de tekrar 250-300 milyon dolar seviyelerine çıkabileceğini tahmin ediyoruz." diye konuştu.

İHRACATIN YÜZDE 50'Sİ AYAKKABI

Ürün bazlı bakıldığında deri sektörü ihracatının yüzde 50'sinin ayakkabı olduğuna değinen Şenocak, bunun arkasından deri konfeksiyon sektörünün geldiğini söyledi.

Kürk ve süette sektörün ihracat ortalamasının kilogramda 175 dolar, zik deri ürünlerinde (yünlü olmayan deri) 130 dolar, ayakkabıda 7-8 dolar, saraciyede ise 13-14 dolar olduğunu vurgulayan Şenocak, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin ortalama ihracat rakamı kilogramda 1,5 dolar olduğu düşünüldüğünde oldukça ciddi rakamları konuşuyoruz. İhracat 2017'de hareketlendi, 2018'de bunun biraz daha ilerleyeceğini düşünüyorum. 2018'i minimum yüzde 15 gibi bir ihracat artışıyla 1 milyar 800 milyon dolar civarında kapatacağımızı düşünüyorum. Göstergeler ortada, karamsar günler geride kaldı, 2018'e umutla bakıyoruz. Özellikle kürk ve süette Türkiye dünyada rakipsiz. İyi bir pazarlama yapar, kendi kendimize rekabet etmezsek bu rakamları çok daha yukarılara çıkartabiliriz. "

Şenocak, konfeksiyon üretiminde İstanbul, ayakkabıda İstanbul, Gaziantep ve Şanlıurfa, yarı mamul ürünlerde de Çorlu, Uşak, İzmir ve Gerede'nin öne çıktığını sözlerine ekledi.

100 BİN DOLARLIK KÜRK MANTO

Ayakkabı ve üst giyim başta olmak üzere, tekstil, konfeksiyon ve saraciye ürünlerinin sergilendiği fuarda, perakende satış fiyatı 100 bin doları bulan Rus sansarı kürkünden yapılmış manto dikkati çekti.

Fuarda, çinçilla, vizon, tilki kürkü kullanılarak imal edilen mantolarla yılan ve timsah derisinden yapılmış ürünler de ilgi gördü.

Fuara, Rusya başta olmak üzere Dubai, Bulgaristan, Macaristan, Ukrayna, Kazakistan, Letonya, Litvanya, Belarus ve Türk cumhuriyetlerinden yaklaşık 750 kişi katılıyor. (AA)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi