"Turizmde artık Avrupa ülkeleriyle yarışıyoruz"

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Türkiye'nin turizmde çok ciddi mesafe katettiğini belirterek, "Son 10 yılda önemli bir yere geldik. Turizmde artık Avrupa ülkeleriyle yarışıyoruz. Turizmde derinliğe ihtiyacımız var. Kumsaldan kente doğru, diğer kültürel ve sanat faaliyetleriyle turizmi derinleştirmemiz, turist başına düşen geliri artırmamız gerekiyor" dedi.
Bu haber 2017-12-01 01:35:55 eklenmiş ve 159 kez görüntülenmiştir.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Türkiye'nin turizmde çok ciddi mesafe katettiğini, son 10 yılda da önemli bir yere gelindiğini belirterek "Turizmde artık Avrupa ülkeleriyle yarışıyoruz." dedi. Karadağ, yaptığı açıklamada, turizmde gelinen noktayı iyi tespit etmek, buna göre ilerlemek gerektiğini söyledi.

Antalya'da lise okurken turistlerin tur otobüsleriyle gezmesini hep yadırgadığını belirten Karadağ, "Turist aldığımız ülkelerde geri bildirimler çok kuvvetli. Artık iletişim çağındayız, emin olun bir işletmenin yaptığı üç liralık malı 30 liraya satıyorsa onu tüm turistler öğreniyor." dedi.

Karadağ, sürdürülebilir hizmet ve ürün kalitesinin önemli olduğuna dikkati çekerek turistleri kandırmaya, üçkağıda izin vermeyecek hizmet kalitesini artıran bir anlayışla ilerlenmesi gerektiğini bildirdi.

"TEMEL PROBLEMİMİZ HER ŞEY DAHİL"

Temel problemin "her şey dahil" sistemi olduğunu vurgulayan Karadağ, otellere milyonlarca kişinin geldiğini ancak kentte o canlılığı göremediklerini ifade etti.

Karadağ, turistin kente doğru çekilmesi ve güvenilir hizmet kalitesi sunulması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

"Turizm alanında önemli gelişmeler yaşandı. Türkiye gerçekten turizmde çok ciddi mesafe katetti. Son 10 yılda, önemli bir yere geldik. Turizmde artık Avrupa ülkeleriyle yarışıyoruz. Avrupa'da İspanya ve Fransa ile yarışıyoruz. Turizmde derinliğe ihtiyacımız var. Kumsaldan kente doğru, diğer kültürel ve sanat faaliyetleriyle turizmi derinleştirmemiz, turist başına düşen geliri artırmamız gerekiyor. Üç liralık ürün beş liraya satılmamalı, aksine kalite artırılmalı. Otel, tesis kalitesi mükemmel. Ama esnafımızın, o turizmin kontak içinde olduğu alanlarda kaliteyi artırması gerekiyor."

"DESTEKLER FİNANSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ANLAMINDA ÖNEMLİ"

Turizme verilen desteklerin finansal sürdürülebilirlik anlamında önemli olduğunu ifade eden Karadağ, Rusya krizi nedeniyle ciddi sıkıntı yaşandığını ancak bu yıl toparlanıldığını kaydetti.

Ekonomi yönetiminin ve bakanlıkların turizmi sürekli gözlemlediğine işaret eden Karadağ, teşviklerle turizm altyapısının hızla büyüdüğünü, yatak kapasitesi bakımından dünyanın ilkleri arasında yer aldığını söyledi.

Karadağ, var olan altyapıyı derinleştirerek ülke ekonomisine katkı sağlayacak şekilde turizm faaliyetlerinin sürdürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (AA)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket
Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi