CLK AKEDAŞ'tan 7 gün süreli sözleşme talebi

CLK AKEDAŞ, bazı abonelerine bir tebliğ göndererek abone ile aralarında 'elektrik satışına ilişkin perakende satış sözleşmesi' bulunmadığı, 7 gün içinde yeni bir sözleşme yapmamaları halinde elektriklerinin kesileceğini bildirdi. Aboneler bu kadar kısa süre tanınmasına tepki gösterirken, Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı M. Neşet Gündüz, elektrik konusundaki şikayetlerin neredeyse bankalardan sonra ikinci sırayı aldığını kaydetti.
Bu haber 2014-01-18 09:09:55 eklenmiş ve 1379 kez görüntülenmiştir.

Antalya'da geçen yıl Haziran ayında özelleştirilen ve Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin yeni yönetimi CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. (CLK AKEDAŞ), bu illerdeki binlerce abonesine bir tebliğ gönderdi. Kullanılan elektrik aboneliği için şirketle elektrik satışına dair perakende satış sözleşmesi olmadığı ifade edilen tebliğde, elektrik satışının faturalama işlemlerinin sorunsuz olarak devam edebilmesi ve abonelik için gerekli olan Perakende Satış Sözleşmesi'nin imzalanması için 7 (yedi) gün içinde müşteri hizmetleri merkezine şahsen başvurulması istendi. Tebliğde, aksi halde ise Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği doğrultusunda elektriğin kesileceği belirtildi.

VATANDAŞ ŞOK OLDU

CLK AKEDAŞ'ın tebliğ gönderdiği vatandaşlardan Betül Ekiz Çan, 7 gün içinde sözleşme yapılmazsa elektriğin kesileceği belirtilen 14 Ocak 2014 tarihli tebliğe tepki gösterdi. Bu durumun kurumsallıkla bağdaşmadığını öne süren Çan, "Böyle şey mi olur. Belki güvenlikli bir site olmayabilirdi ve bırakılan bu tebliği göremeyebilirdik ve birçok kişinin de bırakılıp gidilen bu kağıttan haberi yoktur. Binlerce abone var ve herkese 7 gün süre verilmiş ise düşünün oraya gidip sözleşme işlemini yaptıklarını, orası tıkanır. Nerede kaldı bunların kurumsallığı?" diye tepki gösterdi.

ŞİKAYET YAĞIYOR

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı M. Neşet Gündüz, elektrik dağıtım şirketine ilişkin çok yoğun şikayet aldıklarını belirtti. Tüm uğraşı ve hukuk yollarının zorlamasına rağmen yönetmelikler, mevzuat ya da kanunların önünü kapayan sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Gündüz, gelen şikayetlerin neredeyse bankalardan sonra ikinci sırayı aldığını kaydetti.

EPDK'YA SORDU

Kayıp kaçak, elektrik sayaç değişim parası, sayaç okuma bedeli ve şimdi de abone güncellemesi adı altında 200 lira para istendiğine işaret eden Gündüz, bunu Antalya'da yeni özelleşen dağıtım şirketine sormak istediklerini ancak ne telefonla ne de internetten ulaşabildiklerini söyledi. Konuyu EPDK'ya sorduklarını belirten Gündüz, oradan aldığı şu bilgileri paylaştı:

"422 sayılı Vergi Usül Kanunu Genel Tebliği, 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Yönetmeliği'nin 14'üncü Maddesi gereğince tüm abonelerin, abonelik bilgilerini güncellemesi gerekiyor. Tüketicilerin mevcut aboneliğine ait bilgilerin eski, eksik veya hatalı olması sebebiyle, bahsedilen mevzuat gereği cezai yaptırımla karşılaşılmamaları için yapılması zorunlu bir işlemdir. Zaten bilgi güncelleme işlemlerinin 31 Ekim 2013 tarihine kadar yapılması gerekiyordu."

Neşet Gündüz, bununla birlikte bu işlemler için tüketiciden 200 lira neden alındığı cevabını bir türlü alamadıklarını, bilgilendirilmeleri halinde kendilerinin de tüketicilere aktaracağını dile getirdi. Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Gündüz, kanunlara göre 'abone güncellemesi' adı altında bir masraf alınamayacağına dikkati çekti.

AKEDAŞ: YASA VE YÖNETMELİK GEREĞİ

CLK AKEDAŞ'tan yapılan açıklamada ise, 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ona dayanılarak EPDK tarafından hazırlanan ve yürürlükte olan 'Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği' kapsamında hazırlanan sözleşmelerin, müşteriler tarafından imzalanması veya Müşteri Hizmetleri Merkezlerine uğrayarak işlem yapılmasının talep edildiği belirtildi.

 

Bu talebin tümüyle ilgili kanun ve yönetmeliğin uygulanması maksadını gerçekleştirmeye yönelik olduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi: "Ayrıca aboneliğin başka şahıs adına olması, kullanıcının da sistemimizde kayıtlı kişiden farklı olması durumunda bu tür bir elektrik kullanımı, usulsüz elektrik kullanımı olarak değerlendirilmektedir ve mutlaka kullanıcının aboneliği üzerine alması yasal bir zorunluluktur. Bu gibi durumlarda kullanıcının aboneliği üzerine alması gerekmekte olup, bu işlemin yapılması halinde şikayetler de ortadan kaldırılmış olacaktır." (DHA)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ANTALYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket
Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi