Antalya'da girişimciye 112 milyon TL destek

Salı Grubuna konuk olan KOSGEB Antalya Bölge Müdürü Akgün, Antalya'da 2010 yılında kurulan KOSGEB Bölge Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla bugüne kadar 4 bin 7 girişimciye 39 milyon 442 bin TL'ye yakın destek verdiklerini ve 13 bin 800 işletmeye de 73 milyon TL kredi faizi desteği sağladıklarını, bugüne kadar Antalya'da toplamda 17 bin 807 girişimciye 112 milyon 442 bin TL destek verdiklerini söyledi.
Bu haber 2017-11-11 05:29:27 eklenmiş ve 214 kez görüntülenmiştir.

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu’nun bu haftaki konuğu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Antalya Bölge Müdürü Kazım Akgün oldu. Grup üyeleri bu hafta KOSGEB destek ve teşvikleri hakkında bilgi sahibi oldu. Kurumun destekleri ve çalışmaları hakkında Salı Grubu üyelerini bilgilendiren KOSGEB Bölge Müdürü Kazım Akgün, bölge müdürlüğünün Antalya'da 2010 yılında kurulduğunu ve 2011'den beri KOBİ'lere destek verdiğini söyledi. Destekleriyle beraber her yıl yaklaşık 500 yeni işletmenin kurulduğunu ifade eden Akgün, 6 yılda 140 ARGE projesi başvurusu aldıklarını da kaydetti. KOSGEB'in her sektörü kapsamadığını ifade eden Akgün, Türkiye'de KOSGEB'in 12 adet laboratuvarları bulunduğunu aktardı.

‘KOSGEB DESTEK BÜTÇEMİZ 8-10 KAT ARTTI’

Bir işletmenin KOSGEB desteklerinden yararlanabilmesi için öncelikle KOSGEB veri tabanına üye olması gerektiğini ve KOBİ Beyannamesini doldurması gerektiğini vurgulayan Akgün, şöyle konuştu: "Türkiye'de her bin işletmeden 999'u KOBİ'dir. Hizmet sektöründeki desteklerinin yanı sıra bu dönemde ağırlıklı olarak imalat sektörüne destekleri artıracağız. Destek verdiğimiz programların sayısı ve miktarı arttı. Girişimcilik destek programı, genel destek programı, Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Teknopazar Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı, Ar-Ge ve İnovasyon Programı, Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı, KOBİ Teknoyatırım - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı uyguluyoruz. Son yıllarda KOSGEB destek bütçemiz 8-10 kat arttı."

GİRİŞİMCİYE YÜZDE 90 DESTEK

Yeni Girişimci Desteğine değinen Akgün, şu bilgilere yer verdi: "Bu eğitimlerde finansal hesaplamalar, risk analizleri, başa baş noktası gibi hesaplamaların, işletme kurma, yönetme gibi destekler veriyoruz. Bu program, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği, İş Planı Ödülünden oluşur. Eğitimlerin ardından yeni girişimci desteği veriyoruz. 50 bin TL geri ödemesiz 100 bin TL geri ödemeli faizsiz kredi desteği veriyoruz. 1. ve 2. bölgelerde erkeklere yüzde 60, Kadın Girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli Girişimciye yüzde 80 destek verilir.  3., 4., 5. ve 6. Bölgelerde ise erkeklere yüzde 70, Kadın Girişimci, Gazi, Birinci derecede şehit yakını veya Engelli Girişimciye yüzde 90 destek uygulanır."

Akgün, Antalya'da 2010 yılında kurulan KOSGEB Bölge Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla bugüne kadar 4 bin 7 girişimciye 39 milyon 442 bin TL'ye yakın destek verdiklerini ve 13 bin 800 işletmeye de 73 milyon TL kredi faizi desteği sağladıklarını, bugüne kadar Antalya'da toplamda 17 bin 807 girişimciye 112 milyon 442 bin TL destek verdiklerini söyledi. Akgün, kredi faiz desteğiyle birlikte 330 milyon TL piyasaya para fonlandığına da dikkat çekti.

Akgün, her hafta cuma gününde KOSGEB desteklerini anlattıkları eğitimlere de girişimci olmak isteyenleri ve işletmeleri davet ederek sözlerini sonlandırdı.

(Haber Merkezi)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi