Ağva Deresi’nde kum talanı

Kemer’e bağlı Kuzdere Mahallesi’nde bulunan Ağva Deresi’nden Kemer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne ait iş makineleri tarafından izinsiz olarak kum alımı ve sel önleme setlerinde ise tahribat yapıldığı tespit edildi.
Bu haber 2017-11-07 03:53:04 eklenmiş ve 580 kez görüntülenmiştir.

Kemer’e bağlı Kuzdere Mahallesi’nde bulunan Ağva Deresi’nden Kemer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne ait işmakineleri ile izinsiz olarak kum alımı yapıldığı gazetemiz tarafından tespit edildi. Gazetemize gelen ihbar üzerine bölgede yaptığımız incelemede Ağva Deresi’nden Kemer Belediyesi’ne ait iş makineleri tarafından yoğun şekilde kum alındığı, sel önleme setlerinde ise tahribat yapıldığı gözlemlendi.

Konu ile ilgili ulaştığımız Kemer Belediyesi Fen İşleri Müdürü Ümit Selçuk Çelik, konu ile ilgili sorduğumuz sorulara tepki göstererek şunları söyledi; “Siz savcımınsın hakimisin niye soruyorsun. Biz araçlarımızı müteahhitte kiraya verdik. Herhangi bir ücret ödemiyoruz. Yani ben belediyeye 250 ila 300 bin TL para tasarruf yapıyorum. Buranın iki tarafı da devlet ne olmuş yani” dedi.

Ardından DSİ 13. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığımız bilgiye göre ise, Ağva Deresi’nde Antalya Valiliği tarafından alanda kum boşaltılması için ihaleye verdiklerini ve ihaleyi alan müteahhit tarafından alanda çalışma yapıldığını iddia ettiler. Öte yandan DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Antalya Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata, konuyla ile ilgili bir bilgisi olmadığı ve konuyu araştıracaklarını söyledi.

Daha önceki yıllarda da kum alımı nedeniyle gündeme genel Ağva Deresi’nde bu tür çalışmalar büyük tepki çekmişti. Gazetemize gelen ihbar üzerine bölgeye giderek yapılan çalışmaları gözlemleyen Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün, konu ile ilgili yaptığı araştırmanın ardından şunları söyledi;

“Geçtiğimiz pazar günü ‘Ağva deresi havzası içinde Kemer Belediyesi binlerce metre küp izinsiz kum alıyor’ diye ihbar geldi. Kum alımı yapılan alana gittiğimde belediyeye ait kepçenin ve araçların çalıştığını gördüm. Ertesi gün yani pazartesi günü bu alan ile ilgili ihale veya yazılı bir müsaadeniz var mı diye Kemer Belediyesi Fen İşleri Müdürü Ümit Selçuk Çelik’e ulaştım. Çelik bana tepki göstererek, ‘Sen kardeşim savcımınsın hakimisin niye soruyorsun. Biz araçlarımızı müteahhitte kiraya verdik. Herhangi bir ücret ödemiyoruz. Ben belediyeye tasarruf yapıyorum. Buranın iki tarafı da devlet ne olmuş yani’ diye ifadede bulundu. Fen İşleri Müdürü’nün ardından DSİ 13. Bölge Müdürlüğü yetkililerine ulaştım. Yetkililer bu alanı ihale ile bir müteahhitte verdiklerini ve o alanı boşaltacaklarını söylediler. Ardından DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Antalya Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata ile görüştüm. Büyükata’ya Ağva Deresi’nden Kemer Belediyesi’nin kum aldığını ve alımı yapmalarıyla ilgi bir müsaade olup olmadığını sorduğumda bilgilerinin olmadığını, araştırma yapacaklarını ifade ettiler.

Ardından tekrar sahada yaptığım araştırmalarda ise dere yatağında kum alımları sırasında yapılan ileride oluşacak aşırı yağışlarda söz konusu alana gelecek suyun debisini düşürecek olan setlerin tahrip edildiğini gördüm. Gazetemize yıllar önce bu alan ilgili o yıllarda Kuzdere Mahalle Muhtarı olan Halit Çilergir, ‘Bu alanda sürekli kum alınıyor. Gelecekte bu tür alımlardan dolayı köyümüz tehlike altında. Köy sakinleri olarak 6 binin üzerinde imza topladık, bunu haber yapar mısın’ dediğinde bende bu konu ile ilgili araştırma yapmıştım. Yaptığım araştırmada uygunsuz bir biçimde dere yataklarından malzeme alınmasından dolayı dere yatağının bozulması sonucu ileride tahribatlar olacağı ve taşkınlara sebep olacağını tespit ettik. Bizde gazetemiz üzerine konu ile ilgili haber yaptık haberimizin üzerinden iki ay bile geçmeden yoğun yağışların ardından büyük bir sel geldi. O yıllardaki yöneticilerden bu konudan dolayı soruşturmalar açıldı. Sonuçta bu dere yatağını çok dikkatli takip etmek gerekiyor. Burada daha önce yaşanmış bir olay var. Bu dereden zaman zaman ciddi su gelmekte ve Felaketlere kucak açmamak için dikkatli olunması gerekiyor. Bu konuda duyarlı olan yöneticilere şimdiden Kemer vatandaşları adına teşekkür ederim” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi