Yörük göç yolları bulundu

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemali Sarı'nın yürütücülüğünü yaptığı proje kapsamında Kemer, Kumluca, Finike, Korkuteli ve Elmalı ilçelerinde yer alan Yörük göç yolları tespit edildi.
Bu haber 2017-10-12 01:46:49 eklenmiş ve 545 kez görüntülenmiştir.

Proje yürütücülüğünü Doç. Dr. Cemali Sarı'nın yaptığı proje kapsamında, Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ertürk ve lisansüstü öğrencileri Ayşe Ulusoy, Gökhan Gökdemir, Berna Özoğul tarafından Batı Toroslar'da geçmişte kullanılan Yörük göç yolları belirlendi. Yörük göç yolları, 37 köyde yapılan gözlem ve görüşmelerde elde edilen veriler, yerinde yapılan görüşmeler ve doküman incelemesi yoluyla tespit edildi. Bu göç yolları üzerindeki günübirlik ve kısa süreli konaklama yerleri ve göç rotaları haritalandırıldı.

Doç. Dr. Cemali Sarı, Yörük göç yollarını doğal ve kültürel coğrafya özellikleri bakımından, alternatif bir turizm alanı olarak değerlendirilmesi için tespit ettiklerini söyledi. Doç. Dr. Sarı, "Yörük kültürünün asfalt yolların dışına, gerçek mekanlarına taşınması, Yörük kültürüne ait izlerin yok olmasının önüne geçecek ve sonraki nesillere aktarılmasında katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda kıyıda her yıl yapılan geleneksel yayla şenliklerinin önemli bir ritüeli olan Yörük göçünün canlandırılma çabası, proje ile tespitini yaptığımız Akpınar ve Beydağı yaylaları Yörük göç yollarında yapılabilir."

TURİZME KAZANDIRILABİLİR

Yörük göç yollarının, sahanın diğer kültür yolları ile irtibatlandırılarak kültür turizmine kazandırılabileceğini ifade eden Doç. Dr. Cemali Sarı, "Özellikle aynı coğrafyanın paydaşı Likya yolunun kültür turizmi amacı doğrultusunda düzenlenmesi, ulusal ve uluslararası bilinirliğinin olması Beydağı ve Akpınar Yaylası Yörük göç yollarının kültür rotası olması lehine kullanılabilir. Böylece Likya, Roma gibi tarihi yollara Yörük göç yollarının dahil edilmesi ile bölgenin kültür coğrafyası daha da zenginleştirilebilir" dedi.

Yörük göç yollarının kırsal turizm, ekoturizm, kültür turizmi aktiviteleri kapsamında planlanabileceğini söyleyen Doç. Dr. Cemali Sarı, "Bu yollar Yörük kültürünü yaşatma, doğa yürüyüşü, bisiklet sporu, dağ bisikleti, atlı ve develi doğa gezileri, doğa temalı şenlikler, botanik gezisi, doğa resmi aktivitesi, manzara seyri, tabiat eğitimi, bilimsel tur, çadırlı kampçılık, fotoğrafçılık, karavanlı kampçılık, yaban hayatı gözlemciliği, piknik, köy pazarı gezileri gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir" diye konuştu.

Doç. Dr. Cemali Sarı, proje ile tespit, haritalama, planlama ve kullanım özellikleri ile teorik altyapısını oluşturdukları Yörük göç yollarının tanıtımının yapılabilmesi için başta kamu kuruluşlarının desteği olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının sahipliğine de ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi. (DHA)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
tebrikler
Dr. Selçuk UYGUN 2017-10-13 10:16:56
Cemali Hocayı, böyle bir çalışması için tebrik ediyorum. Özellikle bizim Beydağlarında Yörüklerin hayvancılığı bırakmasıyla birlikte bir çok iz kaybolmaktadır. Bu izlerin açığa çıkarılması, hatta turizm amaçlı yürüyüş yolları olarak tekrardan hayata geçirilmesi kültürümüz adına oldukça elzem bir konudur.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
e-sgk.co e-anindakredi hizlipro dizi izle Antalya escort
Arşiv Arama
- -
Anket

Kemer Gözcü :: Antalya Kemer\\\'in Günlük Haber Portalı, Antalya Kemer\\\'den Haberler, Kemer Haberleri
© Copyright 2001 Kemer Gözcü. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Spor Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi