Advert

Phaselis ve Çıralı için ziyaretçi yönetim planı

TÜBİTAK’ın desteği Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) iş birliği ile yürütülen “Beydağları Sahil Milli Parkı’nda Rekreasyonel Taşıma Kapasitesi Boyutlarının (Fiziksel, Gerçek, Etkin, Sosyal, Ekolojik) Analizleri Tabanlı Ziyaretçi Yönetim Modelinin Geliştirilmesi: Faselis ve Çıralı Koyları Örneği" adlı proje kapsamında rekreasyonel taşıma kapasitesi tabanlı ziyaretçi yönetim modeli oluşturularak, Phaselis ve Çıralı’nın üzerinde ekolojik baskının ve sosyal kapasitenin üzerinde bir kullanım olmaması hedefleniyor. Projede, Phaselis ve Çıralı Koylarının örnek konum olarak seçilmesindeki en büyük etkenin, yoğun rekrasyonel kullanımların kara ve deniz ekosistemlerine yönelik bir tehlike oluşturduğu, özellikle barındırdığı hassas habitatlar, biyolojik çeşitlilik ve tarihi miras dokusunun risk altında olduğu bildirildi.

Phaselis ve Çıralı için ziyaretçi yönetim planı
Phaselis ve Çıralı için ziyaretçi yönetim planı
Bu içerik 925 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN - Gülcan GÜNDÜZ

Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Çıralı ve Phaselis’in rekreasyonel taşıma kapasitesi tabanlı ziyaretçi yönetim modeli oluşturulması amacıyla TÜBİTAK’ın desteği Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) iş birliği ile yürütülen “Beydağları Sahil Milli Parkı’nda Rekreasyonel Taşıma Kapasitesi Boyutlarının (Fiziksel, Gerçek, Etkin, Sosyal, Ekolojik) Analizleri Tabanlı Ziyaretçi Yönetim Modelinin Geliştirilmesi: Faselis ve Çıralı Koyları Örneği" adlı proje gerçekleştirildi. Taşıma kapasitesi tabanlı alana özgün bir ziyaretçi yönetim modelinin geliştirilmesi ve neticesinde bir yönetim planının hazırlanması yönü ile Türkiye’de bir ilk olduğu bildirilen proje kapsamında Akdeniz Üniversitesi Konukevi Toplantı Salonunda çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştaya, Antalya Vali Yardımcısı Ekrem Büyükata, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, Ulupınar Mahalle Muhtarı Habib Altınkaya, Çıralıyı Sevenler Derneği Başkanı Mustafa Köylüoğlu, Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi üyeleri, akademisyenler ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmaları ile başlayan çalıştayda proje hakkında verilen bilgilerde, araştırmanın amacının Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde yer alan Faselis Koyu ve Çıralı Koyuna ilişkin yönetim modelinin geliştirilmesi olduğu bildirildi. Deniz ve kara ekosistemlerinin her ikini de barındıran Beydağları Sahil Milli Parkı eşsiz doğası ve kültürel kaynak değerlerine sahip olmasının yanında çok çeşitli rekrasyonel aktivitelere imkan tanıyan Türkiye’deki nadir korunan alanlardan biri olduğu, araştırma alanı olarak Beydağları Sahil Milli Parkı’nın seçilmesindeki en büyük etkenin özellikle yaz ve bahar aylarında yoğun bir ziyaretçi kitlesi tarafından talep edilmesi olduğu ifade edildi. Milli Parktaki günübirlik alana gelen yıllık ziyaretçi sayısının 700 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Çalışmada, Faselis ve Çıralı Koylarının örnek konum olarak seçilmesindeki en büyük etkenin ise, yoğun rekrasyonel kullanımların kara ve deniz ekosistemlerine yönelik bir tehlike oluşturduğu, özellikle barındırdığı hassas habitatlar, biyolojik çeşitlilik ve tarihi miras dokusunun risk altında olduğu, ayrıca bu yoğunluğun ziyaret kalitesini ve memnuniyet düzeyini de negatif yönde etkilediği düşünüldüğü bilgisi verildi.

Çalıştayda; Yrd. Doç. Dr.  Tendü Hilal Göktuğ projenin konusu ve amacı ile fiziksel, gerçek, etkin taşıma kapasitesi analizleri ve sosyal taşıma kapasitesi analizi, Prof. Dr. Ramazan Göktürk, Yrd. Doç. Dr. Alper Yorulmaz ve Doç. Dr. Bülent Deniz kara ekosisteminde ekolojik taşıma kapasitesi analizleri, Yrd. Doç. Dr. Gönül Tuğrul İçemer, Yrd. Doç. Dr. Emine Şükran Okudan Aslan ve bursiyer Tuğçe Atıcı deniz ekosisteminde ekolojik taşıma kapasitesi analizleri, Bursiyer Gamze Kurkut Çoban ise ziyaretçi yönetim stratejileri konularında sunum yaparak gözlemlerini paylaştı. Sunumların ardından genel değerlendirme ve sertifika törenin ardından çalıştay sona erdi. Çalıştay kapsamında Phaselis ve Çıralı Koylarına teknik gezi düzenlendi.

PHASELİS VE ÇIRALI YOĞUN KULLANIDAN ETKİLENİYOR

Çalıştay hakkında bilgi veren, ADÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tendü Hilal Göktuğ, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “TÜBİTAK’ın desteği ile Adnan Menderes Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi iş birliği ile bir proje yaptık. Bu projedeki amaç Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Çıralı ve Phaselis rekreasyonel taşıma kapasitesi tabanlı ziyaretçi yönetim modeli oluşturmayı hedefledik ve bu doğrultuda da ziyaretçi yönetim planı ortaya çıksın istedik. Elde ettiğimiz sonuçlarda özellikle Phaselis’de hem fiziksel taşıma kapasitesinin hem sosyal taşıma kapasitesinin hem de ekolojik taşıma kapasitesinin üzerinde kullanımın çok yoğun olduğu, bu yoğun kullanımın yanı sıra yanlış kullanımların da yoğun oluğunu gördük. Bunlara yönelik çözüm önerileri geliştirdik ve önemli ziyaretçi yönetim stratejileri belirledik. Aynı şekilde Çıralı’da korunması gereken biyoçeşitlilik bakımdan çok zengin bir alan ve bu alan çok hassas bir eko sisteme sahip özellikle hassas bir kumul eko sistemine sahip caretta carettalar ve endemik bitki açısından. Çıralı’da da kullanımların Phaselis kadar yoğun olmadığı, ancak yine de bu hassas türlerin reksyonel kullanımdan dolayı etkilendiğini gözlemledik. Yani Çıralı’da da kullanım düzenlemesi gerektiğini öngörüyoruz. Bugünde burada olmamızın amacı bütün bulduğumuz verileri ilgili paydaşlarla paylaşmak. Bu konuda bu çalışmanın başarılı geçtiğini düşünüyorum. Çünkü bütün paydaşlar bugün burada toplandık. Gerek Milli Parklar yetkilileri gerek Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü gerek Müzeler Müdürlüğü ve Antalya Valiliği bu çalışmaya önem verdiler. Milli Parkın sorunlarından bahsedeceğiz ve çözüm önerileri getirmeye çalışacağız. Hem yerel halkı hem Milli Parkları hem Kültür ve Turizm dinleyerek çözüm önerileri geliştirerek ortak bir noktada buluşmayı hedefliyoruz. Bundan sonra da bir ziyaretçi planının ortaya koyacağız ve bu plan Türkiye’de de önemli bir etki olacak. Türkiye’de ziyaretçi yönetim planlamaları daha yeni yapılmaya başlandı. Sadece bir Milli Parkta gerçekleşti ve elimizde henüz böyle bir kılavuz yok. Nasıl yapılacağına dair soru işaretleri var. Bizim yaptığımız bu çalışmada gelecekte yapılacak bu tür çalışmalara da öncü olacaktır. En azından bir kılavuz olacağını düşünüyoruz. Phaselis ve Çıralı’nın üzerinde de umuyoruz ki bundan sonraki aşamalarda ekolojik baskının ve sosyal kapasitenin üzerinde bir kullanım olmayacak” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X