Advert

Turizm Lojmanları yıkılıyor

Kemer Merkez Mahallesi Kemal Sunal Caddesi üzerindeki Turizm Lojmanlarının depreme dayanıksız çıkmasının ardından boşaltılan 14 binanın yıkımı için Antalya Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği ihalenin ardından önümüzdeki günlerde yıkım işlemleri başlayacak. Lojmanlardan çıkacak hurda karşılığı yapılacak olan yıkımlarda 14 bina bulunurken, Hükümet Konağı ve ASAT binasının ise akıbetinin ne olacağı henüz belirlenmedi.

Turizm Lojmanları yıkılıyor
Turizm Lojmanları yıkılıyor
Bu içerik 1139 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Merkez Mahallesi Kemal Sunal Caddesi üzerinde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait Turizm Lojmanları için geçtiğimiz yıl Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından deprem testi ihalesi yapılarak, lojmanların yapı performans raporu hazırlanmıştı. Çıkan raporun ardından Kemer Kaymakamlığı’na İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından gönderilen deprem testi sonucu bildiriminde, “İlimiz Kemer İlçesinde Kemal Sunal Caddesi Merkez Mahallesi’nde bulunan Turizm Lojmanları olarak adlandırılan ve İl Müdürlüğümüze tahsisli lojman olarak kullanılan blokların (A2, A4, A6, B2 ve B4 Bloklar) Depreme Dayanıklılık Testi Yaptırılması hizmeti işi lojman olarak kullanılan binaların genel müdürlüğümüzce gönderilen ödenekle deprem testi ihalesi yapılarak, binanın yapı performans raporu (Deprem Testi) çıkartılmış, söz konusu lojmanların tümünün aynı tarihte aynı özelliklerde yapılmış olması nedeniyle can ve mal güvenliği açısından acilen boşaltılması ve gerekli tedbirlerin alınması bugünden itibaren kurumunuz sorumluluğunda olup lojmanda oturan tüm personellerinize durumun tebliği gerekmektedir. Turizm Lojmanlarının A2, A4, A6, B2 ve B4 Blokları için hazırlanan raporda; “Yapı performansının Göçme Durumu bölgesinde olduğu binanın kullanımının can güvenliği açısından sakıncalı olduğu, ayrıca beton basınç dayanım raporunda görüldüğü üzere beton mukavemetlerinin çok düşük olduğu ve donatılarda korozyon mevcut olduğu bu nedenlerle teknik ve ekonomik açıdan güçlendirilmesinden ziyade yıkılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyiz” denilmişti.

HURDA KARŞILIĞI YIKIM

Kemer Kaymakamlığı da yazı üzerine lojmanlarda oturan devlet memurlarından konutları boşaltmalarını istemişti. Geçtiğimiz aylarda boşaltılan 14 binanın yıkımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı onay vererek, Antalya Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıktı. Geçtiğimiz ay çıkan ihale ilanı metninde, “Kemer Merkez Mahallesi, Kemal Sunal Caddesi üzerinde konuşlu kurumlara protokol ile kullanımına verilen Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli Turizm Lojmanlarının bakanlık makam onayı doğrultusunda (A1, A2, A3, A4, A5, A6, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7 ve B8) 14 adet bloğun yıkımı yapılacak, çıkan malzemeler nakledilecek ve alan zemin kotunda temizlenerek teslim edilecektir. Döküm sahasının bulunması ve buna ait tüm giderler yükleniciye ait olup yıkım sonucunda çıkan hurda malzeme yükleniciye ait olacaktır” denildi.

İhaleyi kazanan firma önümüzdeki günlerde 14 binanın yıkım işlemlerine başlanacağı bildirildi. Öte yandan lojmanlarla aynı tarihte ve aynı özelliklerle yapılan Hükümet Konağı ve ASAT binasının ise akıbetinin ne olacağı henüz belirlenmedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X