Advert

Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden açıklama

Gazetemizin dün yayınlanan sayısından yer alan ‘Adrese Teslim İhale’ başlıklı haberimizin ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “İhaleye katılım şartları herhangi bir gerçek veya tüzel kişiliğe yönelik olmayıp, Bakanlığımızca gerçekleştirilen bütün ihalelerde ihale alanı ve konusu dikkate alınarak hizmet kalitesini yüksek tutmak maksadı ile ihale ilanlarında yer verilen yeterlilikler detaylandırılmaktadır” denildi.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden açıklama
Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden açıklama
Bu içerik 799 kez okundu.
Advert

Gazetemizde dün yayınlanan ‘Adrese Teslim İhale’ başlıklı haberimizin ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yazılı bir açıklama yapıldı. “Gazetenizin 15.06.2017 tarihli nüshasında yer alan “Adrese Teslim İhale” haberinizle alakalı aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür” denilen açıklamada şu şekilde; “Haberde bahsi geçen alanın planı tamamlanmadan ihaleye açıldığı iddia edilmektedir. Ancak; Tekirova Tabiat Parkı, A Tipi Mesire Yeri iken; statüsü değişerek 2016 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş bir sahadır. Mesire yeri iken statüsü değişen ve tabiat parkı ilan edilen 138 adet sahada planlanan faaliyetler alanın mesire yeri statüsü tarafından öngörülen plana istinaden 31.12.2017 tarihine kadar yapılabilmektedir. Ancak söz konusu alanların mevcut mesire yeri planları ile uyumlu olarak gelişme planlarının yapım süreci devam etmektedir. Dolayısıyla Tekirova Tabiat Parkı’nın onaylı bir mesire yeri planı olduğundan ihaleye çıkmak için gelişme planının tamamlanmaması engel teşkil etmemektedir.

Yine haberinizde adrese teslim ihale ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki; Tekirova Tabiat Parkı işletmeciliği işinin ihalesinde açıklık ve rekabetin sağlanması maksadıyla söz konusu işin ihale ilanı, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun İhale İlanları başlığı altındaki 17. maddesindeki hükümler kapsamında ihalenin gerçekleştirileceği Ankara ilinde bir gün arayla iki kez, ihale konusu yerin Antalya ilinde olması sebebiyle de 1 kez Basın İlan Kurumu aracılığı ile günlük gazetelerde yayınlanmıştır.

Ayrıca yasal zorunluluk olmamasına rağmen ihaledeki açıklık ve rekabetin sağlanabilmesi maksadıyla söz konusu işin ihale ilanı Bakanlığımızın resmî web sayfası olan www.ormansu.gov.tr adresindeki “İhale İlanları” başlığı altında 02.06.2017 tarihinde itibaren yayınlanmaya başlanmıştır.

İhaleye katılım şartları herhangi bir gerçek veya tüzel kişiliğe yönelik olmayıp, Bakanlığımızca gerçekleştirilen bütün ihalelerde ihale alanı ve konusu dikkate alınarak hizmet kalitesini yüksek tutmak maksadı ile ihale ilanlarında yer verilen yeterlilikler detaylandırılmaktadır.  Dolayısıyla Tekirova Tabiat Parkı İşletmecilik ihalesinde de durum aynı olup; İş Deneyim Belgesi olarak Turizm İşletme Belgeli 4 yıldızlı otel veya 100 yatak kapasiteli tatil köyü işletmeciliği yanında Milli Park veya Tabiat Parklarında konaklamalı tesis ile çadır-karavan işletmeciliği ya da yine konaklama tesis işletmeciliğini imkân veren A Tipi Mesire Yeri işletmeciliğinden birisinin sunulması yeterli kabul edilmiştir.

İlaveten haberde bahsedildiği gibi alanın kiralama süresi doğrudan 29 yıl olmayıp ana sözleşme süresi 5 yıldır. Onaylı planlarına göre ihale uhdesinde kalan işletmeci tarafından alanda yapılacak yatırım tutarı ve ihale sonucu oluşacak yıllık işletme bedeli esas alınmak suretiyle Bakanlığımızca belirlenmiş usul ve esaslar kapsamında toplamda azami 29 yıllık süreyi geçmeyecek biçimde sözleşme süresi uzatılacaktır.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X