Advert

‘Adrese teslim ihale’

Akdeniz kıyısında Karaburun ile Tatlısu arasında 390 metre uzunluğunda bir korunaklı bir koya sahip Tekirova Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunan alanla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Gelişme Planları bitmeden yapı ve tesisler ile alan düzenlemelerinin yapılarak 29 yıllığına işletilmek üzere ihaleye çıktı. Kındılçeşme gibi bu alanında kiraya verilerek işletilmesinin altında yatan gerçek nedenin ise turistik işletme haline getirilmesi olduğu iddia ediliyor.

‘Adrese teslim ihale’
‘Adrese teslim ihale’
Bu içerik 888 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Gözcü Gazetesi olarak 2014 yılında Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün Amara Dolce Vita Otel ile Türkmenistan Devlet Başkanı’na tahsis edilen alanın arasında kalan koyu günübirlik alana çevirmek için girişime başlandığını bildirmiştik. A Sınıfı Günübirlik alan yapılarak ihaleye çıkması beklenen koyla ilgili dönemin Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, “Burada iki defa yangın çıkması nedeni ile bir işletmeye verilerek koruma altına alınmasını sağlayacağız” demişti.

TÜRKİYE'NİN 206'INCI, ANTALYA'NIN 4'ÜNCÜ TABİAT PARKI

Koyun bulunduğu alan geçtiğimiz yıl koruma altına alınarak Tekirova Tabiat Parkı olmuştu.

Geçtiğimiz yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünün çalışmalarıyla Türkiye'de korunan alanlar hem sayı olarak hem de alan olarak artırmaya devam edildiği bildirilmiş, bu çerçevede, Türkiye'nin 206'ncı tabiat parkı olan Kemer ilçesindeki Tekirova Tabiat Parkı'na koruma statüsü de getirildi. Böylece Antalya'daki tabiat parkı sayısı 4'e yükseltildiği bildirilmişti.

BAKAN EROĞLU: KORUMA ALANLARIMIZ GENİŞLİYOR

Açıklamada ayrıca görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlığın Türkiye'nin tabii, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip yörelerini, milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı ve tabiat anıtı olarak ayırıp koruma altına aldıklarını belirterek, "Korunan alanlarımızı hem adet hem de alan olarak sürekli artırıyoruz. Yeni ilan ettiğimiz bu tabiat parkımızla da korunan alanlarımıza yeni bir halka ekledik" ifadesini kullanmıştı.

ZENGİN KONUMDA BULUNUYOR

Tekirova Tabiat Parkı Kemer'e 15 kilometre uzaklıkta ve 120 dekar alana sahip olma özelliğini taşıyor. Akdeniz'e kıyı konumunda bulunan, kızılçam ormanı ve maki bitki örtüsüne sahip park, flora ve fauna yönünden oldukça zengin konumda bulunuyor. Akdeniz kıyısında Karaburun ile Tatlısu arasında 390 metre uzunluğunda bir kıyı bandına, korunaklı bir koya sahip tabiat parkının, kıyıdan 3 bin 700 metre ilerisinde dünyanın her yanından çok sayıda turistin dalış için geldiği Üç Adalar görülüyor. Tekirova Tabiat Parkı'nda, sportif olta balıkçılığı, çadırlı kamp, tabiat yürüyüşü, tabiat fotoğrafçılığı açık hava etkinlikleri de yapılabiliyor.

GELİŞME PLANI BİTMEDEN İHALE

Son olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Doğa Koruma ve Milli Parklar VI. Bölge Müdürlüğü, Antalya Şube Müdürlüğü faaliyet alanında yer alan Tekirova Tabiat Parkı sınırları içerisinde 07.04.2015 tarih onaylı Mesire Yeri Gelişme Planı ile idare tarafından yapılmakta olan Gelişme Planına göre yapı ve tesisler ile alan düzenlemelerinin yapılarak işletilmesi 100 bin TL muhammen bedel ile 29 yıllığına kiraya verilmesi için ihaleye çıktı. Ancak alanda Gelişme Planı bitmeden böyle bir ihaleye çıkması dikkat çekti.

İlan metninde, ana sözleşme kapsamında işletme süresi 5 yıl olduğu, ihale şartnamesinin “Özel Hükümler” başlığı altında tanımlanan özel şartların yerine getirilmesi halinde ise, şartname ekinde yer alan 21.03.2017 tarih ve 1692 Sayılı Bakanlık Olur ekinde yer alan usul ve esaslar doğrultusunda sözleşme süresi toplamda 29 yılı geçmemek üzere uzatabileceği belirtildi.

İHALE 20 HAZİRANDA

2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35. maddesi ve Döner Sermayeli Kuruluşlar İhale Yönetmeliğinin 29. maddesi uyarınca kapalı teklif usulü ile yapılacak ihale Ankara’da bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 15. kattaki Toplantı Salonunda 20 Haziran Salı günü saat 14:30’da yapılacak.

TATİL KÖYÜ İŞLETMECİLİĞİ YAPANLAR İSTENİYOR

Kemer’de yayınlanması gereken ihale ilanı metninin Ankara’da 2 Antalya’da 1 defa olarak yayınlanması kafalarda soru işaretlerine neden oldu. 05 ve 07 Haziran’da ilan edilen ilan metninde iş deneyimine yönelik istenilen belgeler kısmında ise dikkat çeken ihaleye katılan isteklilerin ihaleye konu olan işle benzerlik arz eden faaliyetlerden Turizm İşletme Belgeli asgari 4 yıldızlı otel veya asgari 100 yataklı tatil köyü işletmeciliği, Milli Park veya Tabiat Parklarında Konaklamalı Tesis ya da Çadırlı-Karavanlı Kamp Alanı İşletmeciliği veya A Tipi Mesire Yeri İşletmeciliğinden birisini en az 3 yıl gerçekleştirmiş olması isteniyor.

KINDILÇEŞME GİBİ Mİ OLACAK?

Kemer’de daha önce Kemer’de Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Kındılçeşme Kamp Alanı ve Günübirlik Kullanım Alanı, giriş ücreti tahsili, büfe, fırın, plaj faaliyetleri ve saha temizliği işletmeciliği 24 Şubat 2004 yılında ihale edilmiş, ihaleyi kazanan firma ile 24 Mart 2004 yılında sözleşme imzalanarak 29 yıllığına kiraya verilmişti. Ancak ilerleyen dönemlerde alan duvarlar ile halka kapatılmış ve Danıştay Altıncı Dairesi tarafından "Yürütmenin Durdurulması" yönünde karar verilmişti.

Akdeniz'e kıyı konumunda bulunan, kızılçam ormanı ve maki bitki örtüsüne sahip park, flora ve fauna yönünden oldukça zengin konumunda bulunan ve Akdeniz kıyısında Karaburun ile Tatlısu arasında 390 metre uzunluğunda bir korunaklı bir koya sahip Tekirova tabiat parkının da ihale yapılarak 29 yıllığına verilerek işletilmesinin altında yatan gerçek nedenin ise turistik işletme haline getirilmesi olduğu iddia ediliyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X