Advert

Çamyuva Barajı Büyükşehir’i bekliyor

Çamyuva Barajı’nın rapor ve projelerinin hazır olduğunu söyleyen Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun; “Çamyuva Barajındaki sorun şu, Çamyuva Barajı içme suyu amaçlı bir baraj. İçme suyu amaçlı barajları Büyükşehir Belediyesi talep eder, DSİ yapar” dedi.

Çamyuva Barajı Büyükşehir’i bekliyor
Çamyuva Barajı Büyükşehir’i bekliyor
Bu içerik 1160 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN

Orman ve Su işleri Bakanlığı Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü olarak 2003 yılından bugüne kadar Kemer’e 25 milyon 92 bin TL’lik bir yatırım yaptıklarını belirten Devlet Su İşleri (DSİ) 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Duran Yenigün’e Kemer genelinde yapılan yatırımlar ve devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Büyükşehir Belediyesi Kemer Koordinatörü Hasan Kal’da Hayrullah Çoşkun’u ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

‘AĞVA DERESİ’NDE TAŞKINLARI MİNİMUMA İNDİRDİK’

Kemer’de DSİ olarak çeşitli tesisler, taşkın koruma, göletler gibi yatırımları olduğunu belirten DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, yatırımların içerisinde işletme safhasındaki dere ıslahları arasında Ağva Deresi’nde 4 adet çalışmaları olduğunu söyledi. Bu çalışmaların içerisinde 2., 3. ve 4. kısımlarda taşkın koruma çalışmaları ile Ağva Deresi’ni ıslah etmiş, ıslah çalışmaları sayesinde Ağva Deresi’nden gelecek taşkınları minimuma indirdiklerini söyledi.

‘SARIÖREN DERESİ’NDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’

İnşaat safhasındaki dere ıslah çalışmaları kapsamında önem arz eden Çamyuva Sarıören Deresi olduğu anlatan Hayrullah Çoşkun, “Sarıören Deresinde 13 Ocaktan itibaren firmamız işe başladı ve çalışmalar devam ediyor. Firmamızın başladığı çalışmalar denizden itibaren membaa doğru. Membaa derken biz DSİ olarak geçmişte suyun akışından yukarı doğru denizden itibaren 440 metrelik kısmı geçmişte yapmıştık. Taş duvardan başlayıp yaklaşık 2 kilometre boyunca da ıslah çalışmasını yapacağız. Bu ıslah çalışması yaptığımız yerde Antalya-Kumluca Karayolu’nun olduğu kısımdan firmamız işe başladı. Kazılar, istinat duvarları işte dört dörtlük çalışıyor” dedi.

‘OTELLER O TAŞKIN SUYUNA MARUZ KALIR’

Kemer Sarıören Deresi ile taşkını azaltacak dört dörtlük bir proje yapmak istediklerini anlatan Çoşkun, “Sarıören Deresi’nde yaklaşık 300-400 metrelik aşağı kısımda çift taraflı gidiş-geliş olarak yapılan yol kısmında dere yatağının üzeri kapalı bir bölge var. DSİ dere yatakları ile ilgili uzman kuruluş olmasına rağmen o zamanki tarihlerde bizim de görüşümüz alınmadan ilgili otelciler mi belediye tarafından mı bilemiyoruz dere yatağının üzeri kapatılmış. Tabi ki biz DSİ olarak derenin üzerinin kapalı kalmasını istemeyiz. Nedeni ise, taşkınlardan yani üst havzadan gelecek 2 tane ağacı sel söküp getirdiğinde ve üstü kapalı dere yatağının önünü kapattığında Allah korusun oradaki bütün turizme hitap eden oteller o taşkın suyuna maruz kalır. Biz bununla ilgili otellerimizle, belediyelerimizle görüşüyoruz.  Hedefimiz o 440 metrelik kapalı yerin üstünü açmak. Duyarlı olan herkes de DSİ orayı açma işlemine destek olacaktır. Neden taşkınlarla uğraşan, taşkınların profesörü DSİ, biz diyorsak bunun üzerinin açılması lazım, hakikaten bu bir tekniğin gereğidir. Bunu da kafamızdan söylemiyoruz.”

‘BÜTÜNLEŞMİŞ BİR PROJE OLACAK’

DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, “Burada sıkıntısı şu biz Sarıören Deresi taşkın koruma işimizi yapacağız ancak 300-400 metrelik kısmında açarsak taşkını azaltacak dört dörtlük bir proje olacak. Bu projeyi yaptığımız zaman buranın çehresi değişecek. Tabi bu yol yapımı da ilgili başbakanlık genelgesi gereği yer teslimlerini Büyükşehir Belediyesi’nin bize yapması lazım. Bizim burada firmamız çalışıyor. Bu aşamada yapılacakları imalatları tamamlayacak, ama 400 metrelik kısımda da o yolu inşallah açabilirsek orayı da tam bütünleşmiş bir proje olacak. Tabiri caizse Venedik Kanalları gibi güzel kanallar oluşturmak istiyoruz” dedi.

‘CİDDİ EFOR SARF EDİYORUZ’

Belediyelerin talepleri doğrultusunda turizm bölgesine yakışır şekilde ilçenin temiz olmasını istediklerini ve ciddi şekilde efor sarf ettiklerini belirterek Kemer bölgesinde projeli taşkın korumadan çok, zaman zaman makinalı çalışmaları olduğunu anlatan Hayrullah Çoşkun, “DSİ’nin planlama ve proje safhasında olan Sarıören Deresi dışında, Göynük Mahallesi’nde Domuzluk Deresi, Tekirova Mahallesi’nde ise Cumayeri Mahallesi’nde planlama ve projesi devam eden işlerimiz arasında. Kemer merkezde bulunan 1.6 kilometrelik Ayışığı Koyu’na akan Kuru Deresi’nde taşkın kontrolü çalışması olacak bunlar planlama ve proje aşamasında” dedi.

ÇIRALI’DA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Ulupınar Mahallesi Çıralı mevkiinde de 2017 yılı yatırım programı içerisinde Yanar Dere ve Andızlı Deresi’nin Antalya Dereleri 4. Kısım Proje ve Kamulaştırma Plan Yapımı kapsamında 16 Şubat’ta ihalesi yapılarak 02 Mayıs’ta sözleşme imzalanarak işe başlandığını söyleyen DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü; “Çıralı’da, Ulupınar Deresi ve yan kollarında 6 kilometrelik ıslah planlama çalışması yapıyoruz. 2003-2017yılları arasında idari imkânlarla 3 projede yapılan makinalı çalışmalarımız var, bunlar; 1.800 hektar zirai arazi ve yerleşim yerleri taşkınlardan korunması, 24.870 m2 kazı yapıldı. 4.400 m2 yükleme yapıldı.  4.400 m3 taşıma yapıldı. 0,4 km dere ıslahı yapıldı. Bunların dışında Kemer Kesme Boğazı tersip temizliği, Kemer-Ulupınar Mahallesi Çıralı Taşkın Kanalı, Kemer Ağva Deresi, Kesme Boğazı yatak tanzimi ve yatakta biriken malzemenin dışarıya çıkarılması işleri yapıldı. Bunlar ufak tefek çalışmalar içeren taşkın koruma çalışmalarıdır”

ÇAMYUVA BARAJI BÜYÜKŞEHİR’İ BEKLİYOR

Çamyuva Barajı’nın rapor ve projelerinin hazır olduğunu söyleyen Hayrullah Coşkun; “Çamyuva Barajındaki sorun şu, Çamyuva Barajı içme suyu amaçlı bir baraj. İçme suyu amaçlı barajları Büyükşehir Belediyesi talep eder, DSİ yapar, borçlandırır ve parasını da Büyükşehir Belediyesi devlete öder. Bu konuda Milletvekillerimiz Gökçen Enç, Mustafa Köse ve Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer’e ‘Sayın vekillerim, sayın il başkanım eğer ASAT, Kemer ilçemizde içme suyu problemi var. Devlet su işleri Çamyuva Barajı devletin yatırım programına alınsın, içme suyu barajı olarak inşa edilsin’ diye anlattım. ASAT’ın yani Büyükşehir Belediyesi’nin talebi DSİ’ye gelirse ben bu talebi Bakanlığa iletmekle mükellefim. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu Bey yatırıma alır almaz onun takdiri. Bizim programımızda var, şimdi onlar şunu düşünüyor Kemer ilçesinin sulama problemi var, ancak sulama olarak büyük bir problemimiz yok. Orada bir sulama birliğimiz var. Birliği de İsmail Kayrak idare ediyor, birliğin orada yaptığı sulamalarda sıkıntı olan yerlere bir iki tane Sulama Birliği isteği doğrultusunda kuyu açtık. Ben 4 yıldır burada olmadığım müddetçe olan konuyu arkadaşlarım bana anlattığı kadarıyla, Tekirova Mahallesi’nde geçmişte belediye kafasına esmiş para almış, kafasına esmiş almamış. Şimdi doğal olarak Tekirova Mahallesi’ndeki sulamayı Kemer’deki Sulama Birliğimize verdiğimiz anda İsmail bey de normal birlik üyelerinden kestiği gibi Tekirova’dan para kesmeye başlayınca hepsi tepki gösterdiler. Bundan önceki yanlış yapmış. Birlik başkanı herkesin dönümüne göre parayı toplamak zorunda. Tekirova’nın üst kısmında da bir gölet çalışması yapıyoruz. Üstten gelen bir dere var. Bizim Devlet Su İşleri bir yıl suyu ölçer, arkadaşlar ölçmeye başladılar. Eğer orada yeterli suyu görürsek, Tekirova’da bir gölet yapacağız. Ama Çamyuva Barajı’nda sulama amaçlı olarak bu barajı yapın lafı, teknik olarak yanlış. Çünkü ben haritamı açtığımda o bölgeyi Kemer Sulama Birliği’nce sulanan bölge olarak görünüyor. Bunu sulama diye kullanırsak, buradaki programı yatırıma almazlar. Vekillerimize de söyledim böyle giderseniz bu iş olmaz. Burası içme suyu barajı olarak yapılır, su yetersizliğine de bu barajdan bir hatla takviye edilir” diye konuştu.

‘UYARILARIMIZA RAĞMEN TAAHHÜTLERİ YERİNE GETİRMEDİ’

Göynük Mahallesi’nde uzun zamandır taşkın koruma çalışmaları yapamadıklarını da anlatan Hayrullah Çoşkun son olarak şunları söyledi; “Göynük Mahallesi’nde bulunan 5 yıldızlı bir otelin tüm uyarılara rağmen taahhüdünü yerine getirmedi. 2010 yılından bu yana bizim bu otelle 3 klasör yazışmamız var. Bu otele ciddi uyarılarımız var. Oteli yapanlar Göynük Çayı’nın ıslahına yönelik tedbirler alacağına dair taahhütleri olmasına rağmen taahhütleri tutmayınca biz bunu hazine avukatlığı vasıtasıyla dava ettik. Orayla ilgili verdiği taahhütleri yapmayıp, Göynük Çayının taşkın korumayla ilgili önlemleri almadığı için hukuki olarak da yargı aşamasında ve süreç devam etmektedir. Şu anda hukukta yürüyen dava neticesinde bu adını vermediğimiz oteli yapan arkadaşlar buradaki önlemleri, DSİ’nin istediği şekil ve projelerde ki o zaman onların sunduğu projeyi de tasdik etmemize rağmen yapmadılar. Bununla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Temennimiz bir taşkın olup da bu otelde olanların herhangi bir zarar görmemesi, neden oradaki bir vatandaşımızın burnu bile kanasa bu taahhüdü yapmayan otel sahibi birinci derecede hukuken de cenabı Allah nezdinde de suçlu duruma düşecektir. Devlet yanlışla uğraşmak zorunda, burada kendi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği içinde doğru neyse, DSİ bunları yapmıştır” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X