Advert

SGK’dan bilgilendirme toplantısı

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele Daire Başkanlığı ve SGK Antalya İl Müdürlüğü iş birliği ile 7020 sayılı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu hakkında bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

SGK’dan bilgilendirme toplantısı
SGK’dan bilgilendirme toplantısı
Bu içerik 420 kez okundu.
Advert

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele Daire Başkanlığı ve SGK Antalya İl Müdürlüğü iş birliği ile 7020 sayılı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu hakkında bilgilendirme eğitimi düzenlendi. Antalya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasının ev sahipliliğinde düzenlenen bilgilendirme programına SGK Daire Başkanı Yakup Süngü ve SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz katıldı.

7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunun getirmiş olduğu avantajlara değinilen programa, Antalya ilinde faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ile çok sayıda işveren ilgi gösterdi.

Daire Başkanı Yakup Süngü, bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, yeni yapılandırmanın, Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olan işveren ve sigortalılara hangi avantaları getirdiğini açıkladı.

Yakup Süngü, “Borçlarını yapılandırarak daha uygun imkânlar ile ödeme kabiliyetine kavuşacak olan işverenler, aynı zamanda prim teşviklerinden yararlanmaya devam edecek, haklarındaki icra işlemleri ödeme nispetinde kaldırılabilecek ve ilk taksitin ödenmesi halinde SGK’dan borcu yoktur yazısı alınabilecektir” dedi.

Süngü, yeniden yapılandırma kapsamına giren borçların 2017 yılı mart ayı sonuna kadar işlenen fiillere ilişkin olduğunu ve ilk taksit ödeme süresinin sonuna kadar (31 Ağustos 2017 tarihinde kadar) tebliğ edildiği halde ödenmemiş idari para cezalarının da yapılandırma kapsamına alındığını dile getirdi.

Programda, sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi (4/1-b sigortalıları,2016 Şubat ayı öncesine ait), isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi, idari para cezaları, kapsamında damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borç asılları ve bu borçlara bağlı gecikme zammı tutarlarının yapılandırma kapsamına giren borçları oluşturduğuna yer verildi.

Ayrıca, Genel Sağlık Sigortası primleri, hastanelere, optikçilere ve eczanelere yersiz yapılan ödemelerden veya bunlara kesilen cezai şartlardan doğan alacaklar, kira alacakları ve ertelen 2016/Aralık, 2017/ Ocak ve 2017/ Şubat prim tutarlarının yeni yapılandırma kapsamına alınmadığının altı çizildi.

Öte yandan bilgilendirme programında, Sosyal Güvenlik Kurumu Alacaklarını yapılandırmak isteyen vatandaşlara, borç yapılandırma süresinin kısa olmasından dolayı uyarıda bulunularak 30 Haziran 2017 tarihi mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları ve bu fırsatı kaçırmamaları belirtildi. Sigortalı işçi çalıştıran işverenler E-Sigorta kanalı ile veya elden ya da posta yolu ile işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Merkezine başvurularını yapabilecek iken, primini kendi ödeyen 4a sigortalıları, elden ya da posta yolu ile dosyalarının bulunduğu ünitelere, 4b sigortalıları ise bu sigortalılık süresinden kaynaklanan prim borçlarını herhangi bir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Merkezine başvuru yapmalarının mümkün olduğu açıklandı.

(Haber Merkezi)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X