Advert

Robotik teknikle ilk mide ameliyatı 60 yaşındaki Saliha Uygur'a

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde robotik teknikle ilk mide ameliyatı 60 yaşındaki Saliha Uygur'a yapıldı.

Robotik teknikle ilk mide ameliyatı 60 yaşındaki Saliha Uygur'a
Robotik teknikle ilk mide ameliyatı 60 yaşındaki Saliha Uygur'a
Bu içerik 422 kez okundu.
Advert

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk defa robotik mide ameliyatı, erken evre mide kanseri nedeniyle hastaneye gelen Saliha Uygur'a gerçekleştirildi. Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanları Doç. Dr. İsmail Gömceli ve Doç. Dr. Ümit Koç tarafından yapılan ameliyatta, hastalıklı mide kısmı robot aracılığı ile çıkarılırken, midenin etrafındaki lenf düğümleri de aynı yöntemle alındı. Alınan tüm parçalar ise vajinadan çıkarılırken, bu yöntemle hastanın karnında ameliyat izi de oluşmadı.

KONFORLU AMELİYAT

Ameliyatı gerçekleştirilen doktorlardan Doç. Dr. İsmail Gömceli, bölüm olarak bugüne kadar açık ve laporoskobik yöntemlerle 600'e yakın ameliyat gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeni alınan robotla yaptıkları ilk ameliyatta başarı sağladıklarını belirten Doç. Dr. Gömceli, "Konforlu bir ameliyat yaptık. Hastamız neredeyse birinci gün taburcu olabilir hale geldi. Operasyon açık olsaydı ameliyat sonrası sıkıntı yaşayabilirdi. Enfeksiyon riski olabilir ve ameliyattan sonra iyileşme süreci uzun olabiliyordu. Robotik ameliyat bu konularda çok daha avantajlı" dedi.

Hasta Saliha Uygur ise ameliyatını gerçekleştiren doktorlarına teşekkür etti. Kendisini çok iyi hissettiğini belirten Uygur, kısa sürede hastaneden çıkacak olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. (DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X