Advert

35 yılda 5 bin 602 organ ve doku nakli

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezi'nde, kurulduğu 1982 yılından buyana 5 bin 602 organ ve doku nakli gerçekleştirildi. Merkezde yapılan böbrek nakli sayısı ise 4 bin 76 oldu.

35 yılda 5 bin 602 organ ve doku nakli
35 yılda 5 bin 602 organ ve doku nakli
Bu içerik 377 kez okundu.
Advert

AÜ Organ Nakli Merkezi'nde, 4 bin 76'ncı böbrek naklinin yapılması nedeniyle Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal'ın yanı sıra, organ nakil merkez ekibi ve hastane yöneticilerinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Rektör Mustafa Ünal, 1982 yılından beri ara vermeksizin hemen her alanda organ nakillerini sürdürülmekte olduğunu açıkladı. Rektör Ünal, "Bugün itibarı ile 4 bin 76'ncı böbrek naklini geride bırakmış bulunmaktayız. Bu alanda Türkiye'de ilk sırada yer almaktayız. Bu sevindirici durumu sizlerle paylaşmak istedik" dedi.

Merkezde böbrek naklinin yanı sıra karaciğer, kalp, doku nakilleri, kornea dahil, doku ve yüz nakilleri yapıldığını kaydeden Rektör Ünal, "Hemen her alanda nakil yapabilir hale geldik. Önümüzdeki dönemde de akciğer, ince bağırsak gibi doku nakillerinin de yapılmasıyla zannediyorum şu anda günümüzde bizim merkezimizde yapılmayan nakil kalmamış olacak. Bu vesileyle organ naklinin burada başlamasına vesile olan Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu'na teşekkür ediyorum" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN GURURU

AÜ Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise Akdeniz Üniversitesi'nin şu anda organ naklinde Türkiye'nin gururu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bülent Aydınlı, "Üniversite hastaneleri içinde bu kadar volümlü ve bu kadar çeşitli olarak hem yurdumuzda, hem de dünyada sayılı merkez haline gelmiştir. 4 bin 76 böbrek nakli yapıldı. Bunun 3 bin 222'si canlı verici olarak, 854'ü de kadavra vericili olarak yapıldı. 449 karaciğer nakli yapıldı, bunun 182'si canlı vericili, 267'si kadavra vericili yapıldı. Toplam 91 kalp nakli, 78 pankreas nakli yapıldı. Elbette bunun yanında biraz önce rektör hocamın söylediği gibi kompozit doku nakillerimiz var. Bu tamamen ayrı bir başlık. Bu ülkemizin ayrı bir övüncü. Organ nakillerinin yanında kompozit doku nakillerinin de yapılmış olması dünyada Akdeniz Üniversitesi'ni farklı bir konuma çekiyor. Rektör hocamızın başkanlığında yürütülen kornea nakli var ki, 900 civarında. Bu da Türkiye'de çok ciddi boyutta" diye konuştu.

ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULMALI

Yüz nakilleriyle adını duyuran Prof. Dr. Ömer Özkan ise şöyle konuştu:

"Bir otomobil fabrikası 100 bininci arabayı yaptığında, ürettiğinde büyük bir program olur, belgesel olur. Şu an 4 bininci nakilden bahsediyoruz, hatta 4 bin 76 diye hocam bildirdi. Çok önemli bir rakam. Dünyada çok önemli bir rakam. Biz dünyada en çeşitli organ nakillerini yapan merkeziz. Akdeniz Üniversitesi bir sistem oluşturdu. Bu sistemin içinde yer alıp, içinde yer almayan ve başka yerlerde mesleğine devam edenler var. Ama merkez hiç bir zaman gücünü kaybetmedi. Bizim merkezimizde ve Türkiye'de genel bir eksiğimiz var. Klinik olarak çok iyiyiz, deneysel olarak çok kötüyüz. Onun için değerli hocalarımızla hep tartışıyoruz. Burada mutlaka bir araştırma merkezi kurulması gerekiyor. Bunu yapacak çok değerli hocalarımız var. Bununla ilgili organ nakli merkezi aynı zamanda bir enstitü, burada bir araştırma merkezinin yapılması için biz de baskı yapıyoruz. Gelecekte sadece 4 bininci nakil değil de burada bir ilacın bulunması, başka türlü nakillerin yapıldığını inşallah sizlere müjdeleriz. Bunun için tüm çalışmalarımızı zorlamamız gerekiyor. 4 bininci nakil dile kolay, çok çok önemli. Bir tanesi bile onlarca kişinin emeğini alan bir iştir. Dünyada böyle bir rakama şapka çıkartılır. O nedenle bu ana şahit olamayan arkadaşlar adına üzülüyorum. Onun adına ülkemize böyle bir hizmet verdiği için tüm vatandaşlarımızın bu hastane ile gurur duymaları gerekiyor. Ben de bu hastanede bulunmaktan gurur duyuyorum, tüm arkadaşlarımla birlikte."

Toplantı sonunda organ bağışı yapan ailelere de teşekkür eden Prof. Dr. Bülent Aydınlı, "En zor durumda organ bağışını düşünen insanlar, bu ülkenin en gururlu insanları. Bu insanlar eli öpülesi insanlar. Yaşları bizden küçük bile olsa, bunu her daim söylüyoruz. Ne yazık ki ülkemizde organ nakli daha çok canlı vericili oluyor. Yüzde 80'i canlı vericili, yüzde 20'si beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden vericili. Şunu unutmamamız lazım. Bir gün hepimiz yoğun bakımda bekleyen insanlar durumuna düşebiliriz" dedi.

AÜ Organ Nakli Merkezi'nde 35 yılda, 4 bin 76'sı böbrek, 449'u karaciğer, 91'i kalp, 78'i pankreas, 900 kornea, 5 yüz nakli, 2 çift kol nakli ve 1 rahim nakli olmak üzere 5 bin 602 organ ve doku nakli gerçekleştirildi. (DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X