Advert

“Basit bir yazıyla üstü kapatılmaya çalışılıyor”

Kemer Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısında Ak Partili Meclis Üyeleri Halit Çilengir, Emine Canik, Yunus Nergiz ve Ramazan Aslancan’ın Anıtkabir Gezisi ile ilgili vermiş oldukları önergeye Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül yazılı olarak cevap verdi. Meclis Üyesi Emine Canik, istedikleri belgelerin yerine sadece basit bir bilgi yazısı yollanarak olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını belirterek; “Sayın Mustafa Gül'e sormak isterim. Böyle bir yazıyı hazırlatmak neden 28 gün zamanınızı aldı? Resmî Belgeleri neden göstermiyorsunuz?” dedi.

“Basit bir yazıyla üstü kapatılmaya çalışılıyor”
“Basit bir yazıyla üstü kapatılmaya çalışılıyor”
Bu içerik 1357 kez okundu.
Advert

Ahmet Duran YENİGÜN

Kemer Belediyesi mayıs ayı toplantısında Kemer Belediye Meclis Başkanlığı’na işçilere olan borçlar ve yapılan harcamalar ile ilgili Ak Partili Meclis Üyeleri Halit Çilengir, Emine Canik, Yunus Nergiz ve Ramazan Aslancan 3 önerge vermişti. Önergelerden biri mecliste gerginliğe yol açmıştı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolaysıyla belediye tarafından düzenlenen Anıtkabir ziyareti ile alakalı 250 bin TL’lik harcamanın yapılıp yapılmadığı konusunda verilen önergeye cevap vermekten kaçınan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Ak Parti grubunun Atatürk’ten rahatsız oldukları gerekçesiyle ziyareti eleştirdiklerini söylemiş, toplantının ardından da ayrıca basın açıklaması yaparak, “Meclis üyeleri Halit Çilengir, Ramazan Aslancan, Emine Canik ve Yunus Nergiz’in bunu meclise soru önergesi olarak getirmelerinin üzüntüsü ve kızgınlığı içerisindeyiz. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ve AKP İl Başkanı Rıza Sümer yaşananları duyduğu zaman bu arkadaşlara gereken cezayı verirler diye düşünüyorum” demişti.

Verilen önergeye cevap önceki gün yazılı olarak geldi. Ak Partili Meclis üyeleri Halit Çilengir, Emine Canik, Yunus Nergiz ve Ramazan Aslancan’a Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül tarafından e imzalı olarak gönderilen yazıda; “Ülkemizde 8 Mart Dünya Emekçiler Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde İlçemizde yaşayan kadınlarımızın Başkentimiz Ankara’yı görmek, aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtkabir’de bulunan kabrini ziyaret etmek ve böyle anlamlı günü kendilerine ayırdığı için vefa ve minnet borçlarını dile getirmek amacıyla Anıtkabir’i ziyaret etmek isteyen kadınların Belediyemize yaptığı sözlü talepleri doğrultusunda Kemerli kadınlarımıza böyle anlamlı bir günün hediye olması maksadıyla hiçbir siyasi  görüş ve ayrım gözetmeksizin Başkentimize ve Anıtkabir’e gitmek isteyen kadınlarımızın başvuruları alınmıştır. Yoğun başvuru sebebiyle kayıtları sınırlandırmamıza rağmen sayı bir anda 1200 kişi olmuştur. Kemerli kadınlarımızı mağdur etmemek adına 1200 kadınla beraber 8 Mart 2017 Çarşamba günü çelenk koymak üzere Başkentimize ve Anıtkabir’e ziyaret gerçekleştirilmiştir. İlgi Meclis kararına konu olan önergesindeki hususlar ile ilgili olarak; söz konusu gezinin giderleri 5018 sayılı Kanunun 13. maddesinin  ‘’o’’ bendinde belirtilen bütçelerde, ödenekler belirtili amaçları gerçekleştirmek üzere tahsis edilir hükmü çerçevesinde Belediye Meclisinin 17.10.2016 tarih ve 75 sayılı kararı ile kabul edilen 2017 yılı Belediye bütçesinin 03.6.1.01 Temsil, Ağırlama Tören, Fuar Organizasyon Giderleri harcama kalemine tahsis edilen ödenekten karşılanmış, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve İlgili diğer mevzuata uygun olarak en düşük teklifi veren Mustafa Çetinkaya/Ginza Tour Seyahat Acentası unvanı firmadan hizmet alımı yapılmış ve bu gezi için 157.950,00.-TL.+KDV gider gerçekleşmiştir. Yapılan tüm işlemler 5393 sayılı Belediye Kanunu, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi Kanunu, Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmenliği ve İlgili diğer mevzuata uygundur. Bilgilerinize rica ederim.” Denildi.

“BASİT BİR YAZIYLA ÜSTÜ KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Yazının ardından açıklama yapan Ak Partili Meclis Üyesi Emine Canik, istedikleri belgelerin yerine sadece basit bir bilgi yazısı yollanarak olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını belirtti. Canik yaptığı açıklamada; “02.05.2017 tarihinde "Anıtkabir Gezisi" olarak düzenlenen etkinlikle ilgili 30.05.2017 tarihinde e-imzalı belge ile cevap verildi. Ne yazık ki bizim talep ettiğimiz belgeler ve sormuş olduğumuz soruların karşılığı bu yazıda yer almıyor. Yani sadece basit bir bilgi yazısıyla olayın üstü kapatılmak istendiği belli. Yazıda sadece 28 adet otobüsle yapılan bu seyahatin bedeli olarak 157 bin 950 TL + KDV olarak gerçekleştiği, ihale usulü olarak yapılan organizasyonun en düşük teklifi Ginza Tour / Mustafa Çetinkaya’nın verdiği bir yazı bu. Yani bizim istediğimiz fatura ve belgeler yok. Şimdi ben buradan sayın Mustafa Gül'e sormak isterim. Böyle bir yazıyı hazırlatmak neden 28 gün zamanınızı aldı? Resmî Belgeleri neden göstermiyorsunuz? Böyle davrandıkça 250 bin TL gibi bir harcamanın faturalandırıldığı dedikodularının doğruluk payı olduğu gerçeğini kabul etmiş olmuyor musunuz? Ayrıca kaba taslak hesap edildiğinde bu organizasyonu beyan ettiğiniz rakamın çok çok altında gerçekleştirebileceği gerçeği var. Siz ve diğer meclis üyelerinin gözünden bu harcamalar nasıl kaçmış olabilir? Kaldı ki, biz size işçilere olan belediyenin borçlarını sorduk. Siz geçiştirip bizi ‘Atatürk’ten rahatsız oluyorlar diye eleştiriyorlar’ diyorsunuz. Bizim Atatürkçülüğümüz sözde değil özde Atatürkçülüktür. Siz bizim sorduğumuz sorulara cevap vermek yerine ve bazı gerçeklerin üstünü kapatmak adına Atatürk’ün adı altına saklanmanız ne kadar Atatürkçü olduğunuzu gösteriyor. Ve sizi bu tutumunuzdan dolayı kınıyoruz. Şov yapmak yerine gerçekleri açıklayın” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X